Badanie na celiaklię

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dawid4434
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018 12:22

Badanie na celiaklię

Post autor: Dawid4434 »

Witam wszystkich. Zmagam sie z bólami głowy po jedzeniu, złe samopoczucie, wzdęcia, rumieńce, oprócz tego niedoczynność tarczycy. Jest to jakaś alergia/nietolerancja i chcę zrobić badania krwi na celiaklię, aby wykluczyć ją ew. Tylko nie wiem dokładnie jakie badania zrobić. Mógłbym prosić o to jakie badania zrobić ? Które mogą potwierdzić lub.wykluczyć celiaklie. :mikolaj:
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: pleomorfa »

Tutaj masz wszystko opisane: http://www.celiakia.pl/diagnoza/

Natomiast celiakia to nie jest alergia. Aby zbadać alergię należy wykonać testy skórne lub testy z krwi na obecność przeciwciał IgE specyficznych dla glutenu.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Dawid4434
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018 12:22

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: Dawid4434 »

Wiem, że to nie jest to samo co alergia, ale chcę wykluczyć najpierw celiaklie bo od tego chyba najlepiej zacząć. Objawy zbliżone do celiakli. Od kilku lat złe samopoczucie itp. A później dalsza diagnoza..
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: pleomorfa »

Rozumiem. ;-)

Życzę powodzenia!
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Dawid4434
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018 12:22

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: Dawid4434 »

Mam jeszcze pytanie. Czy te badania wystarczą? bo jest ich pełno i się pogubiłem :)

-Całkowity poziom igA
-tTG w klasie IgA
-eMA w klasie igA
-DGP w klasie IgA

proszę mnie poprawić jeżeli jest źle :)
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: Zolek »

DPG zrób w klasie IgG
Namawiam też w miarę możliwości na przeciwciała przeciwgliadynowe obecne u połowy chorych z nadwrażliwością na gluten ale nie z celiakią. Bywa że celiakii nie ma a nadwrażliwość jest.
Dawid4434
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018 12:22

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: Dawid4434 »

Czy lepiej wykonać test genetyczny? Bo nie wiem czy jest sens robic przeciwciała w jednej klasie tylko. Co myślicie?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: olareszke80 »

Jeżeli test genetyczny potwierdzi możliwość zachorowania na celiakię, to i tak musisz robić przeciwciała. Tylko najlepiej zacząć od IgA ogółem i potem dobrać odpowiednie badania. No a jeżeli genetyka wyjdzie negatywnie, to rzeczywiście pod tym względem masz spokojną głowę... A co się tyczy przeciwciał w jednej klasie tylko, to jak tak robię, bo mam niedobór IgA i co trzeba, to mam zbadane, wyniki też są ważne :)
Dawid4434
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018 12:22

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: Dawid4434 »

To zrobię przeciwciała, mój budzet to 400 zł i dwa miesiące gastroskopia:).

Rozumiem ze zrobić immunoglobuliny A (IgA)
I pozniej w zaleznosci od wyniku zrobic reszte przeciwciał w danej klasie ? Jak mialbym niedobór to wtedy w IgG reszte badan zrobić ?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: olareszke80 »

Dokładnie, ogólne IgA zrób jako pierwsze. Jak będzie niedobór, to przeciwciała w grupie IgG, a jak poziom immunoglobuliny IgA będzie w normie, to w grupie IgA. Moja doktor immunolog mówi, że najbardziej czułym badaniem przesiewowym teraz jest badanie na przeciwciała pc transglutaminazie tkankowej właśnie w grupie IgA.
Dawid4434
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018 12:22

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: Dawid4434 »

Ok :) a czy przeciwciała igG mówią coś na temat alergii pokarmowej/ nietolerancji czy są zbędne. Bo mam fundusze i zastanawiam się czy warto je zrobić, czy coś mi to da?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Badanie na celiaklię

Post autor: olareszke80 »

Od alergii są przeciwciała IgE :) to już osobna sprawa, czy chcesz badać się pod kątem alergii, to zupełnie inny trop.
Wydaje mi się, że przeciwciała IgA są bardziej czułe, szybciej się pojawiają, szybciej reagują, wszyscy polecają badać przede wszystkim właśnie je, o ile nie ma słynnego niedoboru IgA ogółem. Wtedy IgG ratuje sytuację. Pewnie już dużo sam czytałeś i szukałeś, ale podam ci jeden link, gdzie badania są dość przejrzyście opisane: https://bezglutenowamama.pl/celiakia-jak-ja-wykryc/
ODPOWIEDZ