Naczynia w lokalach

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Naczynia w lokalach

Post autor: Derwid »

Chciałem poruszyć temat naczyń w różnego typu lokalach (kawiarnie, restauracje, puby).
Niedawno zamówiłem w pubie wodę mineralną, ale podano mi ją w... kuflu. Oczywiście przypuszczałem, że kufel jest po piwie, ale przecież jest "umyty i czysty".
Niestety, po wypiciu płynu od razu odezwał się we mnie jelitoskręt.

Wydaje mi się, że już kolejny raz mam podobne odczucia po wizycie w pubie. Niestety, wcześniej nawet nie przyszłoby mi na myśl, że naczynia mogą być problemem.

A jeśli tak, to przecież np. widelce (używane wcześniej do smacznego spaghetti) lub łyżki (rosół z makaronem, mniam!) w restauracji mogą stanowić podobny problem.

Macie podobne doświadczenia?
Jak sobie z tym wszystkim radzić, zwłaszcza przy totalnym braku zrozumienia problemu przez obsługę w lokalach (często brakuje mi słów, żeby wyjaśnić, o co w ogóle chodzi)?
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Naczynia w lokalach

Post autor: ryska »

nie ma podobnych doświadczeń, ale czasem podobnie się zastanawiam, np. czy jeśli wypłuczę nóż po zwykłym chlebie pod bieżącą wodą, to pozbędę się glutenu, jak bardzo dokładnie i czym trzeba umyć sztućce, talerze albo wspólnie używany opiekacz, żeby było bezpiecznie.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Naczynia w lokalach

Post autor: Derwid »

Wiadomo, że w domu jeszcze myje się dość dokładnie.
Ale za to w takim pubie? Lepiej nie myśleć jak oni myją te kufle...
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Naczynia w lokalach

Post autor: Derwid »

Opiekacz? Nie używałbym takiego, w którym było wcześniej glutenowe pieczywo za żadne skarby.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Naczynia w lokalach

Post autor: pleomorfa »

Co do lokali to generalnie powinny być myte w zmywarkach i wyparzane. Co jest dość dokładnym procesem. Ale czy to tak działa w każdym pubie ciężko powiedzieć. Opiekacza nie da się używać wspólnie tak żeby było bezpiecznie. Niestety.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Naczynia w lokalach

Post autor: Derwid »

Dlaczego "powinny"?
Mam wątpliwości, czy wyparzenie usuwa gluten.
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Naczynia w lokalach

Post autor: ryska »

mi też się wydaje, że temperatura nie ma znaczenia przy usuwaniu glutenu.
Dlaczego opiekacz ma nie być bezpieczny a np. tak samo jak on umyte garnki, naczynia czy sztućce już tak? Ma gładką, teflonową powierzchnię, jeszcze mniej zakamarków niż chociażby widelec, w którym między zębami mogą pozostać niedomyte resztki jedzenia.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Naczynia w lokalach

Post autor: pleomorfa »

Używanie zmywarek i wyparzarek do szkła stołowego to jest kwestia wymogów sanepidu dla lokali gastronomicznych. Dlatego napisałam powinny. Natomiast nie sugerowałam, że gluten jest usuwany przez wyparzanie, ale po myciu w zmywarce+wyparzarce kufla do piwa, który nie jest oblepiony mąką tylko był w nim napój nie umożliwia, żeby był słabo domyty z glutenowego. Dlatego to nie chodzi o temperaturę, a sam proces mycia. Mam nadzieję, że już wiadomo o co mi chodziło ;-).

Opiekacz nie wiem jak Wasz, ale mój kocha swoje zakamarki i chowa tam wszystko co może, w szczególności okruszki.
A jeśli w lokalu zostawałyby niedomyte resztki jedzenia jakiegokolwiek na widelcach i by mnie tym uraczyli to raczej bym nie popuściła, i więcej tam nie wróciła. Kwestia ogólnej higieny.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Naczynia w lokalach

Post autor: Derwid »

pleomorfa pisze:Używanie zmywarek i wyparzarek do szkła stołowego to jest kwestia wymogów sanepidu dla lokali gastronomicznych. Dlatego napisałam powinny. (...)
Dzięki za odpowiedź. Coś mi podpowiadało, że tak może być, stąd moje pytanie.
Jednak wciąż mam wątpliwości jak to wygląda w praktyce.
ODPOWIEDZ