Badania na nietolerancję glutenu vs celiakia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bezglutenowaja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 19 kwie, 2018 14:27

Badania na nietolerancję glutenu vs celiakia

Post autor: bezglutenowaja »

Cześć,
od wielu lat mam problemy z biegunkami, chudnięciem, zmęczeniem i słabym samopoczuciem. Chodziłam od lekarza do lekarza, aż w końcu zrobiłam te nieszczęsne testy na nietolerancje. Gluten i pszenica z najwyższym wynikiem, w poradni dietetycznej dostałam zalecenia, aby przejść na 6 miesięcy do roku diety bezglutenowej. Tak też zrobiłam, ale jakieś 3 miesiące temu zaczęłam bardziej zgłębiać temat i niestety wiem, że to był błąd.

Zaczęłam więc (może nie każdego dnia), ale częściej jeść np. kaszę bulgur, mięsa w panierce, czasem sosy zagęszczane mąką, raz na jakiś czas jakieś ciastko. Poszłam do lekarza, który zalecił mi przez jeszcze przez jakieś 2 tygodnie jedzenie glutenu w ilości odpowiadającej mniej więcej jednej bułce dziennie. Zastanawiam się, czy to wystarczy, aby moje wyniki były wiarygodne. Dostałam skierowania na badania krwi w kierunku celiakii, skierowanie na gastroskopię i kilka innych. Co o tym sądzicie?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Badania na nietolerancję glutenu vs celiakia

Post autor: Rj79 »

Tutaj pisza, ze 14 dni to moze byc zbyt krotko: http://gut.bmj.com/content/early/2017/0 ... 14461.long

Badanie przeprowadzono na osobach ze zdiagnozowana celiakia uprzednio na diecie bezglutenowej, ktore przeszly na dwutygodniowa diete glutenowa.

Ciezko powiedziec, jak dlugi okres jest wystarczajacy dla wiekszosci chorych. Moze sprobuj np. miesiac-poltora?
bezglutenowaja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 19 kwie, 2018 14:27

Re: Badania na nietolerancję glutenu vs celiakia

Post autor: bezglutenowaja »

Dziękuję za odpowiedź i źródło ;)
noone
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob 21 kwie, 2018 19:27

Re: Badania na nietolerancję glutenu vs celiakia

Post autor: noone »

Diagnostykę należy poprzedzić codziennym przez minimum 6 tygodni spożywaniem co najmniej jednego posiłku z zawartością glutenu :) No ale to jest pewnie w dużej mierze osobniczo zmienne ;)
ODPOWIEDZ