Czy robić badania w kierunku celiakii?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JagLever
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 18 kwie, 2018 22:05

Czy robić badania w kierunku celiakii?

Post autor: JagLever »

Witam. Napisze w Internecie bo rodzina mnie wysmiwewa. Krótko i na temat. Moje objawy to:
- nudności (co jest nie do zniesienia)
- chroniczne zmęczenie
- słabe mięśnie (od dziecka pamietam na WF trzęsły mi się nogi i ręce przy większym wysiłku)
- często luźny stolec (nie nazwałabym tego biegunka, bo nie latam co chwile do toalety)
- apatia
- brak chęci do życia
- trudności w koncentracji
- taki hmm zablokowany umysł
- wszystko mnie denerwuje
- rzadkie, cienkie i wypadające włosy
- wzdęcia (tak mi się czasami głośno w brzuchu przewraca ze wstyd mi na uczelni lub w pracy siedzieć.
- od jakiegoś roku, z rożnym nasileniem, mam atakuje mnie swąd - skóra głowy, twarzy, plecy, ramiona, nogi - ciężko mi powiedzieć, raczej losowo
Dodam, ze jako niemowlak/dziecko byłam bezglutenowa, ale wiadomo, z czasem chlebek się przyjął.

Gdzieś przeczytałam na necie. , ze niski wzrost (mierze 160cm, choć wszyscy w rodzinie powyżej 165), opadające ramiona, wydatny brzuch i opadająca pupa to tez mogą być objawy celiaki - i tez się tym charakteryzuje.

Objawy mi towarzysza około 5 lat. Teraz mam lat prawie 28.

Ponadto w 2015 roku na 4 miesiące w ranach walki z trądzikiem spróbowałam diety bezglutenowej i bez laktozy. Z czasem poczułam się jak nowonarodzona. Czułam się odprawy fantastycznie. Ale pod presja otoczenia, jakoby ulegam modzie, wróciłam do starych nawyków. Oczywiście, trądzik w tym czasie zniknął do zera, przestały wypadać włosy, ilość baby hair aż bawiła. Czasami mam takie kilkudniowe jazdy, ze rezygnuje z glutenu i niemal momentalnie przestają mi wypadać włosy. Oczywiście trądzik i przetłuszczająca się cera wróciły.

Co myślicie, hipochondria, złudzenia? Mam już tego samopoczucia serdecznie dość. W poniedziałek jestem umówiona do gastrologa, ale obawiam się, ze lekarz mnie spławu i uzna powinnam sobie znaleźć inne zainteresowani (tak zrobił mój lekarz rodzinny kiedy poprosiłam o skierowanie na biopsje, teraz idę prywatnie).

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony czw 19 kwie, 2018 18:50 przez JagLever, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy robić badania w kierunku celiakii?

Post autor: pleomorfa »

A robiłaś jakieś badania podstawowe typu morfologia? Może hormony tarczycy?

Życzę mądrego lekarza :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
JagLever
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 18 kwie, 2018 22:05

Re: Czy robić badania w kierunku celiakii?

Post autor: JagLever »

Robiłam. Właśnie tak od 2013 roku robię morfologię, hormony tarczycy, badanie ogólne moczu i glukozę i wszystko w normie. Jednak samopoczucie fatalne. Dodam ze mam dawkę ruchu, czasami bardziej regularna, czasami mniej, wiadomo jak to w życiu. Jednak nie czuje poprawy przy większej ilości ruchu i powietrza, ciagle jestem zmęczona. Kawy tez nie pije jakoś szczególnie dużo, czasami jedna, czasami dwie, czasami wcale.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Czy robić badania w kierunku celiakii?

Post autor: Rj79 »

Masz problemy, watpliwosci, przebadaj sie. Nie masz nic do stracenia. Na poczatek mozesz zrobic badania krwi, IgA calkowite oraz przeciwciala przeciw transglutaminazie w klasie IgA. Do tego morfologia (anemia?). Badania jakby co mozesz zrobic bez skierowania w kazdym laboratorium, koszt chyba ok. 100 pln.
Awatar użytkownika
nukunuku
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 06 kwie, 2018 12:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Czy robić badania w kierunku celiakii?

Post autor: nukunuku »

Zawsze lepiej jest się zbadać niż się zastanawiać. Najlepiej skonsultuj z lekarzem badania, które zrobić, by potwierdzić lub wykluczyć celiakię. Życzę cierpliwości i trafienia na dobrego lekarza, który nie będzie bagatelizował Twoich objawów i niepokoju.
Piękne są tylko chwile...
ODPOWIEDZ