Przeciwciała

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

mmm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 19 kwie, 2016 23:07

Przeciwciała

Post autor: mmm »

Witajcie.
Mam pytanie. Mam celiakie z wyniku biopsji, mam rowniez geny. Nigdy nie badałam przeciwciał. Syn ma obecne przeciwciała przeciwgliadynie IgA. Czy ja powinnam badac te same? Widze, że teraz w pakietach są inne przeciwciała i nie wiem czy one zmieniły nazwę? To te same? Np w alab:
PC-TGAA
P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (tTG IgA)
IGA
Immunoglobulina Ig A w surowicy (L85)
AGLI-G
P/c przeciw deamidowanym peptydom gliadyny Ig G (N81)
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Przeciwciała

Post autor: Rj79 »

Nie, nie sa te same. O przeciwcialach i diagnostyce poczytasz tutaj:http://www.celiakia.pl/diagnoza/
Jesli pozistana watpliwosci, daj znac.
mmm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 19 kwie, 2016 23:07

Re: Przeciwciała

Post autor: mmm »

Dziękuję za odpowiedz. W podanym linku znalazłam informację:
Niegdyś badano przeciwciała antygliadynowe (AGA) i antyretikulinowe (ARA), jednak ich wartość diagnostyczna nie jest zbyt wysoka i obecnie nie zaleca się ich w diagnozowaniu celiakii.

Czyli rozumiem, że wynik syna nie ma znaczenia?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Przeciwciała

Post autor: Rj79 »

Najprawdopodobniej ma znaczenie w pewnego rodzaju reakcji na gluten, ale nie swiadczy o celiakii. Bardziej - jesli celiakii brak - o nieceliakialnej nadwrazliwosci na gluten. Natomiast jezeli syn ma objawy sugerujace celiakie, Ty masz celiakie, warto zrobic u niego badanie IgA calkowite oraz przeciwciala p. transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (czyli dwa pierwsze przez Ciebie podane). Ostatnie (deaminowana gliadyna w IgG) ma znaczenie, gdyby drugie badanie - IgA calkowite - wyszlo ponizej normy.
mmm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 19 kwie, 2016 23:07

Re: Przeciwciała

Post autor: mmm »

Te ma w porządku były badane. Tylko nie bardzo wiem co robic jesli ja mam 3c Marsh najrawdopodobniej bez przeciwciał...
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Przeciwciała

Post autor: Rj79 »

Pisalas przeciez, ze nie badalas przeciwcial, to skad wiesz, ze ich nie masz?
mmm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 19 kwie, 2016 23:07

Re: Przeciwciała

Post autor: mmm »

Jakąś intuicyjną pewność mam ;) jutro chce isc badać. Czy badanie tych przeciwciał ma sens:
Przeciwciała p.endomysium i gliadynie IgA i IgG. Czy leiej robić pakiet z alabu?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Przeciwciała

Post autor: pleomorfa »

Już lepszy ten pakiet z Alabu
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Przeciwciała

Post autor: Rj79 »

Jezeli jestes na diecie bezglutenowej co najmniej kilka miesiecy (moze nawet krocej), to badanie przeciwcial to strata pieniedzy. Szczegolnie jesli wynik wyjdzie ujemny. U chorych na celuakie poziom przeciwcial zwykle szybko spada po przejsciu na diete. Czemu chcesz je badac, skoro masz juz diagnoze?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Przeciwciała

Post autor: pleomorfa »

Rj79 ma rację. W przypadku stosowania diety bezglutenowej wyniki badań przeciwciał mogą wyjść fałszywie ujemne.

Badanie przeciwciał przy wyniku z biopsji ma sens w momencie gdy mogą występować inne czynniki, które mogły wpłynąć na taki a nie inny stan jelita, ale też gdy wyjdą pozytywne można w ten sposób "monitorować leczenie".
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
mmm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 19 kwie, 2016 23:07

Re: Przeciwciała

Post autor: mmm »

Chce robić badania przeciwciał, gdyż nie mam w ogóle objawów po spożyciu glutenu. Od 6 tyg podjadam gluten i nic mi nie jest.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Przeciwciała

Post autor: Rj79 »

Obecnie szacuje sie, ze duza czesc chorych na celiakie nie ma objawow albo bardzo skape. To nie znaczy, ze nie dochodzi do uszkodzen jelit czy wzrostu ryzyka innych chorob autoimmunologicznych czy nowotworow.

Nie radze podjadac glutenu, ale oczywiscie wybor nalezy do Ciebie, jestes dorosla.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Przeciwciała

Post autor: Rj79 »

I jeszcze dodam: diagnoza celiakii nastepuje na podstawie wynikow gastroskopii, a nie badan samych przeciwcial. Niekiedy (rzadko ale jednak) zdarza sie, ze celiakia jest, a przeciwcial (przynajmniej tych znanych obecnie) we krwi brak.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Przeciwciała

Post autor: pleomorfa »

" diagnoza celiakii nastepuje na podstawie wynikow gastroskopii, a nie badan samych przeciwcial"
Tu można dyskutować. Raczej na podstawie biopsji, przeciwciał i całego obrazu klinicznego choroby. Przy czym aktualnie można od biopsji odstąpić przy pewnych specyficznych warunkach.
Ale faktycznie są osoby bezobjawowe, gdzie objawy są, ale kompletnie nie wiązane z samą celiakią.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Przeciwciała

Post autor: Rj79 »

Oczywiście, napisałem skrótowo. Możemy dyskutować teoretytcznie, natomiast odnieśmy się do tego konkretnego przypadku - wynik biopsji pozytywny, przeciwciała we krwi są lub ich nie ma, objawów właściwie nie ma mimo "podjadania" glutenu. Jak to co napisałaś ma się do mmm?
ODPOWIEDZ