Prośba o pomoc. Dodatnie wyniki

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xczarnyx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 04 maja, 2018 09:16

Prośba o pomoc. Dodatnie wyniki

Post autor: xczarnyx »

Odebraliśmy niedawno wyniki badań syna (10 lat), które zrobiliśmy sami ponieważ lekarze pierwszego kontaktu byli bezradni ( biegunki lub zatwardzenia, bóle brzucha, gazy cuchnace, mdłości- źle samopoczucie. Oprócz tych charakterystycznych objawów zauważyłem tez: krostki na ramionach oraz brak u syna koncentracji, skupienia oraz zmęczenie.
Lekarze stwierdzili problemy z przewodem pokarmowym na tle psychologicznym , krostki jako zapalenie mieszków wlosowych.
Badania p/c. p.transglutaminazie IgA 13,31 U/ml ( norma <7 wynik ujemny, >7 dodatni)
Badania p/c. p.transglutaminazie IgG 19 U/ml ( < 17 wynik ujemny, >17 dodatni)
Wobec tego objawy i wyniki wskazują na celiakię. Tylko że te wyniki z krwi są nieco powyżej normy i nie wiemy co mamy o tym sądzić. Wiem że powinna być biopsja ale w Warszawie oczekiwanie na gastrologa na Żwirki i Wigury to np druga połowa 2019r.
Myśleliśmy aby pójść prywatnie ale zastanawiamy się czy jest sens wydawać 180zl tylko po to aby usłyszeć słowo "celiakia".
Może mogliby państwo polecić kogoś w Warszawie gdzie w miarę szybko i na NFZ będzie można zrobić resztę badań oraz potwierdzić diagnozę?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Prośba o pomoc. Dodatnie wyniki

Post autor: Rj79 »

Na pytanie o lekarza nie odpowiem, ale sens robic gastroskopie jest na pewno. Mowie to jako osoba chora od dziecka, u ktorej wykryto celiakie dopiero u doroslego, po ponad 30 latach. Lekarze tez mnie zbywali, musialem za wszystko zaplacic sam. Im dluzsze spozycie glutenu u chorego, tym wieksze spustoszenie w organizmie.

Jedna rzecz jest pewna - syn musi jesc gluten do momentu gastroskopii. Inaczej wynik bedzie przeklamany.
gdzie-idziesz
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 07 cze, 2016 10:58

Re: Prośba o pomoc. Dodatnie wyniki

Post autor: gdzie-idziesz »

A ja odpowiem przekornie - może nie mieć sensu robienia gastroskopii.
Poziom przeciwciał jest na tyle niski, że może wskazywać, iż syn zachorował na celiakię dopiero co. I w takiej sytuacji jelito może być nie dość zniszczone, by biopsja cokolwiek stwierdziła.
Mam taką sytuację u córki. W grudniu przeciwciała ujemne, w marcu, po ostrej grypie już dodatnie. Też zrobione prywatnie. Poszłam ze skierowaniem na dalszą diagnostykę do szpitala, porozmawiałam z ordynator, specjalistką gastroenterologii i ona stwierdziła, że do sierpnia nie będzie jeszcze to jelito dostatecznie zniszczone. Nakazała badanie przeciwciał w czerwcu i to chyba wystarczy u nas za ostateczną diagnostykę, bo ma stwierdzony gen i duże obciążenie rodzinne.
ODPOWIEDZ