czy to celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MarTiny
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pt 22 gru, 2017 23:04

czy to celiakia?

Post autor: MarTiny »

Mam pewną niejasność a lekarz nie wypowiada sie jednoznacznie. Być moze ktos tu miał taki przypadek.
Rzecz dotyczy mojego męża.

Ze wzgledu na zdiagnozowaną u córki celiakię my również przeszliśmy badania - ja jestem zdrowa, a u mojego męza wyszły przeciwciała przeciw transglutaminazie na poziomie 150. Natomiast gastroskopia nie wykazała zmian w kosmkach jelitowych. Wyszło zapalennie żołądka.

Gastro zalecił diete bezglutenową bez stawiania jasnej diagnozy czy to celiakia.
Ponadto w rozpoznaniu nie okreslono wyniku w skali Marsh - kiedy sie o to upomniałam odpowiedziano mi ze nie ma zaniku kosmków wobec tego sie nie sklauje opisu w skali Marsh - czy faktycznie tak jest? wg mojej wiedzy skala zaczyna sie od 1, gdzie 1 oznacza dobry stan kosmków.
Ta informacja o skalowaniu to juz watek poboczny - bardziej interesuje mnie czy to celiakia z takimi wynikami?

PS chialam wrzucic opis gastroskopii ale wyskakuje komunikat iz przekroczono maksymalna przestrzen na dysku zajmowaną przez załaczniki
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: czy to celiakia?

Post autor: pleomorfa »

Rozumiem, że podczas gastroskopii były pobierane wycinki z dwunastnicy?

Może być tak, że są przeciwciała, ale zmiany w jelitach nie zdążyły się wykształcić, może być tak, że badanie jest błędnie wykonane, a może być tak, że pobrano mało wycinków ze złych miejsc (zmiany nie występują na całej długości jelita cienkiego czy dwunastnicy).

Natomiast jak najbardziej może to być celiakia.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
MarTiny
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pt 22 gru, 2017 23:04

Re: czy to celiakia?

Post autor: MarTiny »

dziękuję za info
tak wycinki pobierane były z dwunastnicy

czy sa jakies inne choroby przy których występują podwyższone tTg?
co ewentualnie trzbaby teraz zrobić? Jakie badania - mąż raczej nie da sie naówić na powtórzenie gastroskopii...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: czy to celiakia?

Post autor: pleomorfa »

Właśnie nie ma innych jednostek. Jest coś takiego, co nazywa się celiakią potencjalną, gdy nie ma zmian w jelicie, a są już widoczne przeciwciała.
Generalnie najlepiej byłoby przejść na dietę. Skoro córka jest chora i są przeciwciała to tylko kwestia czasu aż rozwiną się zmiany w jelicie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ