Tofu

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
akpn
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: sob 01 sty, 2005 01:23
Lokalizacja: Poznań

Tofu

Post autor: akpn »

Witam wszystkich,
Poradźcie, zupełnie nie wiem nic na temat tofu. Jak to zrobić? (oczywiście bez glut., bez mleka i pochodnych, bez curu) :?: .
Andrzej
AnetaS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 01 cze, 2005 20:12
Lokalizacja: Wroclaw

tofu

Post autor: AnetaS »

tofu to jest taki jakby ser z soi nie probowalam jeszcze nic przygotowac ale mam przepis na krokiety z sera tofu,ziemniakow i orzechow, tofu z sosemz kolendry ale tu daje sie cukier . Jest jeszcze salatka z tofu albo farsz do kanapek.Daj znac czy przeslac
Aneta
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Jeśli to nie problem, to zamieść przepisy na forum może komuś się przydadzą :mrgreen:
Obrazek
Margot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 08 cze, 2005 21:55
Lokalizacja: pomorza

Post autor: Margot »

Ja bardzo chętnie poznam te przepisy. Pa
Betina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pn 04 paź, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Betina »

ja jadłam tofu normalnie na kanapkach z pomidorem i smakowal jakos dziwnie. to był ser kupiony w supermarkecie. Potem poszłam do sklepu ze zdrową żywnością i Pani mnie uswiadomila, że w ten sposób , to sie tego sera nie je , bo nie ma smaku. trzeba go podobno podsmażyć na patelni i dopiero wtedy nabiera smaku.
Niestety tego już nie sprobowalam robic, więc nie wiem :|
beti
karinadaza
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 03 cze, 2005 00:49

Post autor: karinadaza »

witaj. wdomu mozna zrobic w nastepujacy sposób.
mleko sojowe jeszcze ciepłe umieszczamy w ciepłym miejscu i pozostawiamy na drugi dzień,zeby skisło, podobni ejak zwykłe. NA DRUGI DZIEŃ ODCEDZAMY PRZEZ ŚCIERECZKE PLÓCIENNĄ I WYCISKAMY, ZOSTAWIAMY PRZYCIŚNIETE W SCIERECZCE KILKA GODZIŃ.TWARÓG MOZEMY URZYWAĆ ZARAZ PO ZROBIENIU ALBO PRZECHOWYWAĆ GOW LODÓWCE W WODZIE NAJLEPIEJ SŁONEJ, JEZELI WODA BĘDZIE WYMIENIANA CODZIENNIE TO WÓWCZAS SER MOZNA PRZECHOWYWAĆ NAWET KILKA Z TEGO PRZEPISU WYCHODZI DOSYĆ MIEKKI SER, NAJLEPSZY DO PRZYGOTOWYWANIE RÓZNYCH PAST. SAMA KILKA RAZY ROBIŁAM TAKI SER W DOMU ALE NIE JEST ZBYT SMACZNY. PREFERUJE JEDNAK TOFU ZE SKLEPU. DO KANAPEK NAJLEPSZY JEST WĘDZONY I Z PRZYPRAWAMI, TOFU REWELACYJNE JEST NA GRILLA. TAKI SER TOFU ROBIONY W DOMU DOBRY JEST JAKO TWARÓG ZE SMIETANĄ WEGAŃSKĄ - BEZ MLEKA, KTÓRA MOZNA KUPIĆ W SKLEPACH ZE ZDROWĄ ŻYWNOŚCIĄ. NIE WIEM JEDNAK CZY TAKOWE DZIAŁANIA SIE OPŁACĄJĄ, Z UWAGI NA WYSOKA CENĘ MLEKA SOJOWEGO. ROBIŁAM TEZ MLEKO SOJOWE W DOMU. JESLI CIE INTERESUJE TEN TEMAT TO SIE ODEZWIJ.
Margot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 08 cze, 2005 21:55
Lokalizacja: pomorza

Post autor: Margot »

Ja jestem zainteresowana przepisami na tofu itp.Może jeszcze coś doradzicie?
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

hej mozecie podac sprawdzony i w miare prosty sposób na domowy wyrób mleka sojowego :D
z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

Ja smażyłam tofu w plastrach do sałatki wg przepisu, ale mi po prostu nie smakuje, to dosłownie tak jak większość zamienników wegetariańskich, jak podsmażysz tekturę doprawisz to się da zjeść, ale dawno musiałabyś nie jeść nic żebyś znalazł w tym jakiś smak. Jak mówi moja koleżanka wegetarianka, jak podsmażysz parówkę wegetariańską, dodasz ketchupu to będzie wyglądało na parówke :)) wyglądało !!!
Jak mówi mój syn TO jest FU!!!!!!!!!

[ Dodano: Czw 10 Sie, 2006 11:21 ]
Nadziewałam też pierozki farszem z tofu, ale to tak jakbyś jadł prawie bezsmakowe nadzienie, prawie, bo dodałam też paprykę :))

[ Dodano: Czw 10 Sie, 2006 11:37 ]
A jeśli mowa o produktach wegetariańskich to mogę polecić dwa przepisy. Mój ojciec nie jest w stanie poznać co to i wcina!

GULASZ SOJOWY:
-kosta sojowa,
- kostka rosołowa bezglutenowa,
- wegeta,
- majeranek,
- jak ktoś lubi to zdziebko wszelakich innych,
- Papryka świerza lub suszona jak kto woli,
- liść laurowy,
- ziele angielskie,
- czosnek
- mąka bezglu (np. gryczana czy jakas taka cięższa dobra do ciemnego sosu),
gotujemy kostkę w wodzie z posiekanym czosnkiem, liściem laurowym, zielem ang. i dodaną kostką rosołową. Jak już się zagotuje i zmieknie, to wrzycamy na pokrojoną cebulkę na tłuszczyk i jak ktos chce paprykę w kostkę podsmażoną. Smarzymy to, przyprawiamy i zalewamy podsmarzone tą wodą w której się gotowało (wcześniej wyciągamy pływający liść itp). Resztę zaprawiamy dalej jak normalny sosik. Jemy z ryżem lub ziemniakami.

FLACZKI:
ten sam skład, tylko lepiej kupić zamiast kostki płaty sojowe, czy kotlety, i darujemy sobie paprykę a bierzemy jeszcze marchewkę , pietruszkę kroimy w słupki i początek jak w poprzednim przepisie, podsmarzamy, warzywa w słupki też, wszystko wrzucamy do wywaru, przyprawiamy, dajemy koniecznie dużo majeranku, i jak ktoś lubi to trochę zageszczamy zupę-flaczki ulubionyą mąką, tylko nie kukurydziuaną.

można jeszcze zrobić kotlety sojowe, wtedy postępujemy na początku podobnie później obtaczamy odcisnięte z wody jajkiem, bułką tarta bezglut i przyprawiamy i smazymy na głębokim tłuszczu.

albo gotujemy zwykłą soję, mielimy, dodajemy namoczony chleb bezglutenowy, jajko, przyprawy, sól i pieprz, cebuklę w kostkę, obtaczamy bułką bezglut i smazymy. Idealne do ryzu, a i do chleba.

No i mozna kupić proteine sojową i zrobic wariacje z farszu do gołąbków, pierozków, cukimi, kabaczka, i co kto lubi :)))

[ Dodano: Czw 10 Sie, 2006 11:38 ]
Z tofu robią to samo, ale nie próbowałam.
mamuśka Mariuszka
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

super przepisy na pewno wypróbuję
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

:)) moja rodzinka wcina i nawet nie wie co je a jest bezpieczne.
mamuśka Mariuszka
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

ja też lubię ale od czasu do czasu - jak jem za często to przestaje mi smakować...
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: monisiak81 »

edyta pisze:Jak mówi mój syn TO jest FU!!!!!!!!!
heheh szkoda, że nie znalazłam Twojego postu zanim kupiłam tofu. :D
Kupiłam z czystej ciekawości na spróbowanie, i zupełnie nie wiem co z tym zrobić??
jak macie jakiś sprawdzony przepis, nawet jako dodanie go do sałatki to będę wdzięczna ;)
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

W sałatce będzie bez smaku, lepiej je pokroić w paski, podsmażyć i dodać do makaronu, kaszy - jako "dodatek białkowy".
Ja robię z tofu np. leniwe - żeby ograniczyć nabiał. To chyba moja ulubiona forma wykorzystania tofu - ale wtedy kupuję dwie duże kostki u Wietnamczyków.

A do kanapek sama robię tofu - i wtedy jest pyszne, przypomina trochę twaróg, bo jest słone i lekko kwaśne. Zupełnie nieortodoksyjne, ale dobre :).
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
ODPOWIEDZ