Czy to celiakia? Czy warto zrobić test genetyczny?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Arriv
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 27 sie, 2018 14:22

Czy to celiakia? Czy warto zrobić test genetyczny?

Post autor: Arriv »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Prosiłbym Was o pomoc, może mieliście podobny przypadek. Z pewnością będę kontynuował diagnozę u lekarza, ale moje wyniki na tym etapie mnie zastanawiają. Od lat borykam się z problemami ze strony układu trawiennego, ostatecznie po wizycie u gastroenterologa w lipcu zeszłego roku zrobiono mi USG (wszystko prawidłowo) i gastroskopię. Gastroskopia wykazała między innymi refluks żółciowy i przepuklinę, zaś wynik badań histopatologicznych wykazał zakażenie helicobacter pylori i powierzchowne, mierne zapalenie błony śluzowej dwunastnicy z powierzchownym spłyceniem pojedynczych kosmków bez mikroskopowych cech choroby trzewnej. Dostałem również skierowanie do szpitala od lekarza ze względu na prawdopodobieństwo wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W szpitalu byłem w tym miesiącu i wykryto u mnie wrzodziejące zapalenie, jak również chorobę Addisona-Biermera, co jest równoznaczne z niedokrwistością z powodu niedoboru witaminy B12. W czasie pobytu w szpitalu i badania gastroskopowego pobrano mi wycinki i otrzymałem wynik - częściowo obniżone kosmki jelitowe i zwiększenie ilości limfocytów śródnabłonkowych powyżej 40 na 1000 enterocytów i obraz morfologiczny choroby trzewnej wg stali Marscha 3a. Gastroenterolog skierował mnie jeszcze na badania krwi IgA - 1131 mg/dl i IgG 209 mg/dl (zgodnie z wartościami referencyjnymi wynik jest w normie). Wciąż czekam na wynik badania transglutaminazy. Na wizytę ponowną u lekarza będę czekał jeszcze ponad miesiąc, a wyniki wydają mi się trochę niejednoznaczne. Czy to możliwe, żeby w ciągu roku rozwinęła mi się celiakia? To znaczy wiem, że to możliwe, ale może ktoś miał podobny przypadek? Zastanawiam się nad badaniami genetycznymi, koszt to 300 zł z tego co widziałem, myślałem nad zrobieniem ich nawet przed wizytą następną u gastroenterologa z własnej inicjatywy.

Wiem, że nie powinno się przechodzić na dietę bezglutenową z własnej inicjatywy, ale "na próbę" postanowiłem na tydzień zrobić sobie taką dietę i powiem szczerze, że lekko nie jest, ale któż to może lepiej wiedzieć niż Wy, drodzy forumowicze. Największy problem widzę w wyjazdach, szczególnie zagranicznych. W warunkach wyjazdowych człowiek może zostać postawiony przed brakiem wyboru jeśli chodzi o jedzenie, szczególnie w nieco bardziej egzotycznych krajach.

Pozdrawiam i wdzięczny będę za podzielenie się każdą sugestią czy opinią.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia? Czy warto zrobić test genetyczny?

Post autor: pleomorfa »

Na wspomnianym zespole się nie znam, natomiast co do samej celiakii.
W rok może się naprawdę dużo stać. Dodatkowo dochodzi możliwość, że zmiany były już wczesniej, ale po prostu w innym miejscu niż to, z którego pobrano wcześniej wycinki.

Ja bym z genetycznym poczekała do wyników przeciwciał. Skoro już zrobiłeś, a jeśli wyjdą to z założenia powinieneś mieć gen.

Co do wyjazdów zagranicznych jest to kłopotliwe, ale człowiek się uczy, przygotowuje na takie wyjazdy i można czerpać pełnymi garściami. Są osoby, które mimo diety bardzo dobrze sobie radzą z podróżami do Tajlandii, Birmy, wyspy egzotyczne. Ogranicza nas przede wszystkim nasza wygoda. Bo jednak trzeba się przygotować, ale jak człowiek to zaakceptuje to już z górki :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Arriv
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 27 sie, 2018 14:22

Re: Czy to celiakia? Czy warto zrobić test genetyczny?

Post autor: Arriv »

Dziękuję za odpowiedź;-) Dzisiaj odebrałem wyniki z laboratorium, przeciwciała w klasie IgA przeciw transglutaminazie tkankowej mam na poziomie 7,03, przy wartości referencyjnej poniżej 20. Rozumiem, że ten wynik nie potwierdza celiakii? W takim wypadku pozostają mi chyba testy genetyczne.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia? Czy warto zrobić test genetyczny?

Post autor: pleomorfa »

Przeciwciał mamy 3 i każe w dwóch klasach. Zrobienie jednego w jednej klasie i ujemny wynik nie wyklucza na tej podstawie celiakii, natomiast transglutaminaza w klasie IgA jest uznawana za klasyczne przeciwciało.

Testy genetyczne można wykonać, ponieważ wynik ujemny na ok. 99% wyklucza celiakię.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ