Proszę o podpowiedź

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kasia32
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 04 wrz, 2018 13:06

Proszę o podpowiedź

Post autor: Kasia32 »

Bliska mi osoba robiła testy na nietolerancję glutenu. Wykonała je na moją prośbę po przebytym epizodzie psychotycznym (szukając w sieci rozmaitych informacji, dogrzebalam się artykułów wiążących schizofrenię ze spożywaniem glutenu w przypadku nietolerancji). Osoba ta ma zdiagnozowaną alergię pokarmową (na niektóre owoce, warzywa, orzechy) i wziewną oraz wieczne problemy ze skórą (baaardzo sucha, różne wypryski), czasem drobne dolegliwości jelitowe, jest bardzo senna (wstępnie wykluczone problemy z tarczycą). Nie wybraliśmy zapewne najlepszego pakietu badań, bo (a) nie znamy się, (b) nie stać nas było na pełną diagnostykę. W dodatku pielęgniarki w przychodni nie mogły się doszukać zapisanych przez nas na kartce badań i ostatecznie wykonano testy, których wyniki zamieszczam poniżej. Wydawało mi się, że środkowy wynik powinien skłaniać do dodatkowych badań, jednak lekarz ogólny jakoś przeszedł nad tym do porządku dziennego, jednym z jego argumentów było stwierdzenie, że osoby z celiakią są chude (a tak nie jest w tym przypadku). Teraz szukając w internecie dodatkowych informacji na ten temat, nie wiem już, co myśleć. Zdaje się, że ten trzeci wynik wychodzi ujemny ze względu na niską wartość pierwszego, więc nie powinien też być argumentem przeciwko ewentualnej nietolerancji glutenu, ale pewna nie jestem. Pytanie: co sądzicie o takich wynikach? Czy powinniśmy coś z tym dalej robić?

Immunoglobulina A [L85]
0.16 g/l
(dorośli: 0.7–4)

P/ciała p gliadynie IGG [N81]
Aga IgG 23.2 (strzałka wzwyż) AU/ml
(dodatni > 9, metoda ELISA)

P/p-transglutaminazie TK.IGA [N79]
tGt IGA <2 RU/ml
(ujemny <20.0)
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Proszę o podpowiedź

Post autor: Rj79 »

Wg mnie nalezy wykonac badanie transglutaminazy w klasie IgG. Badanie w klasie IgA moze byc niemiarodajne ze wzgledu na niedobor IgA (pierwsze badanie z listy).
Kasia32
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 04 wrz, 2018 13:06

Re: Proszę o podpowiedź

Post autor: Kasia32 »

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że te podwyższone ciała przeciw gliadynie rzeczywiście o czymś świadczą, a nie - że my wymyślamy i nie należy przesadzać...
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Proszę o podpowiedź

Post autor: Rj79 »

Podwyzszone przeciwciala przeciw gliadynie moga swiadczyc raczej o nadwrazliwosci na gluten, ale niekoniecznie o celiakii. W celiakii dochodzi do uszkodzen jelit, rosnie ryzyko innych chorob etc. Tutaj bada sie przeciwcisla p. transglutsminazie tkankowej. Nadwrazliwosc natomiast to brak uszkodzen narzadow, a raczej obecnosc uciazliwych objawow. Choc tak naprawde malo na ten temat wiadomo - duzo mniej niz o celiakii.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Proszę o podpowiedź

Post autor: Rj79 »

Czy te przeciwciala p. gliadynie to deaminowana gliadyna? Jezeli jest tam slowo „deaminowana”, to zmienia postac rzeczy. Te przecieciala - zeby namieszac - swiadcza o mozliwosci wystepowania celiakii.
Kasia32
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 04 wrz, 2018 13:06

Re: Proszę o podpowiedź

Post autor: Kasia32 »

Zdążyłam już trochę poczytać o tych przeciwciałach i o badaniach na celiakię. Wychodzi na to, że zrobiliśmy (nie wiem, czy to skutek naszej pomyłki - spisaliśmy nazwy badań z jakiegoś pakietu "diagnozowania celiakii" czy efekt bezskutecznych poszukiwań odpowiedniego badania przez pielęgniarkę) przestarzałe badanie diagnostyczne - to nie jest deaminowana gliadyna, to jest stare ("natywne") AGA. Nie mamy badań p. translutaminazie w klasie IgG, te w klasie IgA nie świadczą o niczym, bo występuje niedobór IgA. A wychodzi na to, że to badanie przeciwciał przeciw gliadynie najlepiej było zrobić po tym wszystkim, na koniec - po wykluczeniu celiaki, ale jakimś tropem jest. Znalazłam blog, na którym to badanie pojawia się w kontekście chorób neuropsychiatrycznych, a to był nasz punkt wyjściowy: https://www.gdyjedzenieszkodzi.pl/przec ... liadynowe/
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, będziemy tu jeszcze zaglądać.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Proszę o podpowiedź

Post autor: Zolek »

Ponieważ jestem autorem wspomnianego bloga, niejako czuję się wywołana do odpowiedzi.
Tak jak piszesz, wyniki nie wykluczają celiakii, ale jednak wskazują, że problem z glutenem może być.

Najlepiej dorobić w tej sytuacji przeciwciała- jeśli ograniczają Cię pieniądze, wybrałabym przeciwciała przeciw dezamidowanej gliadynie (czyli tzw. nowej gliadynie) IgG. Ale niezależnie od wyniku dążyłabym do wykonania biopsji- istnieją sytuacje atrofii kosmków przez przeciwciał. A nawet jeśli nie ma atrofii, sprawdza się obecność nacieków z limfocytów- zwiększona ich ilość bez zaniku kosmków będzie (przy obecnych przeciwciałach przeciwgliadynowych) przemawiać za nieceliakalną nadwrażliwością na gluten.

Pozdrawiam serdecznie
Ewa
Kasia32
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 04 wrz, 2018 13:06

Re: Proszę o podpowiedź

Post autor: Kasia32 »

Bardzo dziękuję za doprecyzowanie i przy okazji gratuluję bloga - to naprawdę świetne źródło informacji. Udało nam się wczoraj (przy drugiej wizycie w ciągu tygodnia u tego samego lekarza;)) uzyskać skierowanie do gastroenterologa, ale dobrze będzie tam pójść, mając jakieś wyobrażenie o kolejnych krokach do wykonania.
ODPOWIEDZ