Objawy niezbyt spojne - prosba o pomoc

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piotrek712077
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 09 lis, 2018 03:07

Objawy niezbyt spojne - prosba o pomoc

Post autor: piotrek712077 »

Witam serdecznie wszystkich,

Jestem absolutnie swiezy tutaj i chcialbym Was poprosic o pomoc. Otoz obserwuje objawy ktore biorac pod uwage historyczne fakty ukladaja sie w calosc. Ale opisze swoj przypadek od poczatku.

Mam 39 lat, mezczyzna :-) W wieku 19 lat zdiagnozowany jako cukrzyca typu 1. Cukrzyca bardzo dobrze utrzymana, bez problemow. Dieta praktycznie przez cale zycie niskoweglowodanowa oczywiscie z momentami slabosci. Dodatkowo od tego samego wieku dokucza mi luszczyca (genetyczny szlak po mamie) z tym ze bardzo umiearkowanie - kilka ognisk bardzo niewielkich.
Zaczne od tego ze 2-3 lata po zdiagnozowaniu cukrzycy mialem epizod polroczny alergii pokarmowej,. Nigdy nie wyszlo na co ale generalnie cokolwiek zjadlem - puchlem dosc intensywnie plus wysypka. Bralem pol roku leki alergiczne i przeszlo.
Poltora roku temu przepriowadzilem sie do kraju (Nowa Zelandia) gdzie podobno uzywa sie sporo pszenicy modyfikowanej i gdzie gluten wystapuje w wyokich stezeniach. Po pol roku wrocila alergia pokarmowa, dodatkowo zaczely sie problemy ze skora na twarzy - dziwne zaczerwienione miejsca kolo nosa, problemy ze stawami (zmrozony bark lewy pozniej prawy - moja mama rowniez miala szlak genetyczny z uwagi na dosc ostre RZS). Nigdy nie wpadlem na to ze to mogloby by byc wynikiem glutenu. Faktem tez jest ze dieta mocno sie rozluznila - sporo pieczywa niestety. Po pol roku kolezanka namowila mnie na detox sokowy po ktorym alergia przeszla ale pojawily sie objawy zoladkowe - przelewanie, bole w okolicach zoladka i przelyku. Co charakterystyczne podczas alergii mialem takie dziwne objawy przelykowo - oskrzelowe - czulem taki dyskomfort i lekkie pieczenie w klatce piersiowej.

Wpadlem na trop ze CT1 wspolwystepuje z problemem z glutenem. Pytanie czy to moze to byc. Co sadzicie. Objawy sa nie takie spojne. Dodam ze objawy zoladkowe nie wystepuje zawsze ale nigdy wczesniej nie mialem problemow z zoladkiem.

Co sadzicie i od czego powinienem zaczac? Czy ktos moze potwierdzic ze w krajach typu USA i NZ faktycznie stezenie glutenu jest wieksze? Inna sprawa ze niestety w PL mialem wiekszy wybor ciemnego pieczywa a tutaj bywa z slabo.

Z gory dziekuje za kazda pomoc.

Pozdrawiam
P.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Objawy niezbyt spojne - prosba o pomoc

Post autor: olareszke80 »

Ja bym spróbowała całej diagnostyki - przeciwciała, gastroskopia. Chociażby dla własnego spokoju i pewności, czy to jest celiakia czy nie. Fakt, że z cukrzycą, łuszczycą masz większe predyspozycje do celiakii i do chorób tarczycy, może tą też trzeba zbadać?
piotrek712077
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 09 lis, 2018 03:07

Re: Objawy niezbyt spojne - prosba o pomoc

Post autor: piotrek712077 »

Dziekuje za porade. Od czego zaczac zeby mozna bylo to zdiagnozowac jak najszybciej? Zupelnie nie wiem jak temat ugryzc wiec bede wdzieczny.

Chcialem zapytac jeszcze jak objawiaja sie te bole brzucha glutenowe? To sa mocne bole w konkretnych miejscach czy raczej takie bole o niskim umiarkowaniu - ja odczuwam cos co nawet mozna byloby podciagnac pod bole zakwasowe miesni brzucha tyle ze umiejscowiona w trzewiach. Czesto bez okreslonego umiejscowienia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Objawy niezbyt spojne - prosba o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Badania zaczyna się od IgA całkowitego + badania transglutaminazy tkankowej (IgA - jeśli całkowite wyjdzie w normie lub powyżej) i deamidowanej gliadyny w IgG (jeśli wyjdzie niedobór IgA). To takie podstawy. Potem się robi biopsję dwunastnicy, jeśli wyniki nie są spójne, a objawy dalej są, tym bardziej przy obciążeniu innymi chorobami.

Nie ma jednego rodzaju bólu przy glutenie. Jedni skarżą się przy tym na wzdęcia i że ból ogarnia całą jamę brzuszną, inni że miejscowo... ciężko powiedzieć.

Co do tego czy w USA jest więcej glutenu... prawo mają podobne, bo też jest do 20 ppm, ale nasze jest bardziej restrykcyjne i ujednolicone (przez Unię), natomiast nigdzie nie natrafiłam na informację o oznaczeniach jakie muszą mieć takie produkty ani ewentualnie jaka jest odpowiedzialność. Co więcej producenci amerykańscy przyjeżdżając do naszych zakładów czasami dziwią się, że wierzymy w to, co jest napisane w składzie... a to niestety świadczy o nich źle. I też spotkałam się z relacjami osób, które były tam na wakacjach, że niby fajnie, bo jest duży wybór, ale jak człowiek zaczyna wypytywać o podstawy to się okazuje, że świadomości nie ma.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ