Zapytanie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ilona30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 23 sty, 2019 08:16

Zapytanie

Post autor: Ilona30 »

Witam szukam odpowiedzi może wy mi pomożecie , wygląda to tak od małego miałam celiake ,teraz mam 37 lat i od paru lat mam problemy nawracająca się anemia brak żelaza , ostatnio lekarz stwierdził że mam celiake po gastroskopii a alergolog stwierdził że jetem uczulona na zboża i moje pytanie brzmi czy z celiaki można się wyleczyć ? czy są jakieś badania które bym mogła zrobić aby ją napewno stwierdzić ? i czy można mieć celiake i uczulenie na zboża ? pomóżcie mi bo ja już niewiem co mam jeść i jak żyć :( pozdrawiam Ilona
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zapytanie

Post autor: pleomorfa »

Witaj :)

1) Co dokładnie wyszło w gastroskopii?
2) Na jakiej podstawie alergolog stwierdził alergię na zboża? I na jakie konkretnie?
3) Z celiakii nie można się wyleczyć. Jest to choroba, która gdy się uaktywni jest już do końca życia.
4) Standardem do stwierdzenia celiakii są badania przeciwciał oraz biopsja dwunastnicy podczas gastroskopii. Stosuje się również badania genetyczne do określenia predyspozycji do choroby (ale przy wyniku pozytywnym nic nam to nie daje w kwestii diagnostyki, przy negatywnym na 99% nigdy się nie zachoruje). Pytanie co było robione do tej pory. Do zakończenia diagnostyki nie wolno stosować diety bezglutenowej.
5) Tak. Są to zupełnie różne jednostki i jedno nie wyklucza drugiego.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ilona30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 23 sty, 2019 08:16

Re: Zapytanie

Post autor: Ilona30 »

Witam
Co bylo w gastroskopi to powiem szczerze że nie pamietam, niedługo będę miala na nowo robiona.
Alergolog stwierdzil uczulenie na zboża po testach skórnych, pszenica, żyto.
Ogólnie jestem strasznym alergikiem
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zapytanie

Post autor: pleomorfa »

Warto przypilnować, żeby pobrali minimum 4 wycinki z dwunastnicy, jeżeli przy wcześniejszej nie pobrali.

Celiakia to jest już jakaś nadwrażliwość układu immunologicznego, choć ma całkiem inny mechanizm niż alergia. Ale bardzo często celiacy są również alergikami.
Niestety istnieje możliwość współistnienia alergii na zboża i celiakii, natomiast przy alergii na te zboża trzeba uważać na produkty bezglutenowe, które zawierają składniki z tych zbóż oczyszczone z glutenu (np. kawy zbożowe bezglutenowe, skrobię pszenną bezglutenową, błonnik pszenny bezglutenowy itd.).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ilona30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 23 sty, 2019 08:16

Re: Zapytanie

Post autor: Ilona30 »

Hej znalazłam gastroskopię z 2016 r

Przełyk wpust i okolica podwpustowa bez zmian
Jeziorko typowe kłona klarowne.
Błona śłuzowa żoładka niezmieniona
Opuszka dwunastnica kształtna , Błona śluzowa dwunstnicy niezmieniona w części zstepującej fałdy nieco wygładzone to tyle z tych wyników ?
ODPOWIEDZ