Pomocy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
julka03
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 27 lut, 2019 17:36

Pomocy

Post autor: julka03 »

Witam, mam 15 lat i zaczynam swój 3 miesiąc z dietą bezglutenową. Mam dość ważne pytanie. Czy jest możliwość,aby utrzymując dietę bezglutenową popaść w takie objawy jak bóle głowy, żołądka, przygnębienie, czarne przyszłościowe myśli,bóle karku, pleców i ogólnie złe samopoczucie czy gdzieś indziej szukać powodu tych dolegliwości? A może to wynika,że gdzieś przypadkowo mogłam zjeść gluten? Aktualna sytuacja mnie psychicznie wykańcza, a nie wiem gdzie samodzielnie mogę szukać przyczyny i winy.
gdzie-idziesz
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 07 cze, 2016 10:58

Re: Pomocy

Post autor: gdzie-idziesz »

Jak najbardziej możliwe. Zmieniło się całe Twoje życie, już na zawsze. Takie zmiany powodują też często przejściowe problemy psychiczne, zniechęcenie, przygnębienie. Co z kolei może wpływać na Twoje ciało.
Przed Tobą jest bardzo trudne zadanie - nauczyć się żyć w pewien sposób na nowo, Ty może świadomie tego tak nie odbierasz, ale Twój organizm może dawać takie objawy stresu. Stresują się Twoi rodzice, czy chcesz, czy nie to odbija się również na Tobie. Całe Wasze życie przez najbliższe kilka miesięcy będzie się kręcić wokół tego, co masz zjeść. To normalne na początku, ważne tylko by ten problem nie zdominował Twojego życia. Będziesz teraz żyć dokładnie tak samo jak wcześniej, z wycieczkami, wyjściami ze znajomymi, uprawianiem ulubionej aktywności. Tylko musisz tego wszystkiego nauczyć się na nowo.
Bardzo fajnie, że tutaj napisałaś. Jest wiele osób w takiej jak Ty sytuacji, są spotkania dla osób nowo zdiagnozowanych, są spotkania dla młodzieży, są obozy i kolonie.
Daniel Vapros

Re: Pomocy

Post autor: Daniel Vapros »

Odstawienie glutenu samo w sobie raczej nie przyczyniło się do pogorszenia Twojej sytuacji zdrowotnej. Może inne zboża (np. ryż, kukurydza, proso) lub pseudozboża, którym go zastąpiłaś, również pogarszają Twój stan zapalny. Może masz też inne (co jest wysoce prawdopodobne) nadwrażliwości pokarmowe, które trzeba zdiagnozować (czy to badaniami, które niestety sporo kosztują, czy to dietą eliminacyjno-prowokacyjną). Zwłaszcza jeśli masz zwiększoną przepuszczalność jelit (co można sprawdzić badając ilość zonuliny w kale bądź we krwi - też niezbyt tanie badanie), to toksyny i niestrawione resztki pokarmu przenikają do krwiobiegu i dalej w głąb organizmu powodując różnorakie reakcje - w takim wypadku warto by też popracować nad dobrze dobraną probiotykoterapią. Możesz też mieć niedobory składników odżywczych na skutek np. złego wchłaniania, które też może być powodowane przez szereg reakcji. To wszystko może też się na siebie nakładać. Jak pójdziesz do dobrego dietetyka, to zapewne pójdzie tymi tropami, które tu wypisuję, niestety chcąc to wszystko rzetelnie zbadać, to w kilkuset złotych się to na pewno nie zamknie. Na własną rękę możesz spróbować poszukać u siebie innych nadwrażliwości pokarmowych poprzez eliminację i prowokację.
No chyba że Twoja dieta BG nie jest w pełni szczelna, może coś przeoczyłaś i czasami zjadasz gluten z pszenicy, żyta czy jęczmienia. Masz diagnozę celiakii? Z jakiego powodu jesteś na diecie BG?
julka03
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 27 lut, 2019 17:36

Re: Pomocy

Post autor: julka03 »

Tak, mam diagnozę i właśnie z tego powodu jestem na diecie bezglutenowej:)
Daniel Vapros

Re: Pomocy

Post autor: Daniel Vapros »

No to w takim razie poszukuj dalej i powodzenia życzę ;)
ODPOWIEDZ