NALEŚNIKI Z MĄKĄ KUKURYDZIANĄ

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

NALEŚNIKI Z MĄKĄ KUKURYDZIANĄ

Post autor: vixi »

CIASTO:

- 10 dag mąki kukurydzianej
- 20 dag mąki bezglutenowej (ja używam czasami zwykłej bezglutenowej a czasami mixy z BEZGLUTENU do naleśników i pierogów)
- 1-1,5 szklanki wody (czsami mieszam pół na pół z mlekiem)
- 4 łyżki oliwy
- sól do smaku
- 1 jajko

Mąki przesiać do naczynia, wbić jajko, dodać wodę i sól, wymieszać, wlać oliwę i ponownie bardzo dokładnie wymieszać i zostawić ciasto na jakiś czas. Potem znowu wymieszać delikatnie i smażyć na oleju.

Jeśli chodzi o to z czym je jeść to można zarówno na słodko ja uwielbiam z konfiturą i bitą śmietaną wtedy do ciasta dodaję odrobinę cynamonu. Jeśli chodzi o farsze warzywne lub mięsne wtedy do ciasta dodaję imbiru.

PS. Przepis z dedykacją dla ANY :D
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Aaaaa dziękuję dziękuję :D

tylko mąki bezglutenowej nie mam:( Będę się musiała wstrzymać do soboty - planuję wyprawę do Szczecina do sklepu dla bezglutków. eh, więc dzisiaj jednak płatki ryżowe z konfiturami:)
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

Ano ale spróbuj z samej kukurydzianej ja kilka razy robiłam i też wyszły pyszne. Tylko wtedy ciasto trzeba dokładniej wymieszać i musi dłużej odpocząć.
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Nooo...to lepsza woadomość :D Dzisiaj będą nareszcie nalesniki:)
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
Paroowa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 02 sie, 2006 15:28
Lokalizacja: Viborg, Dania

Post autor: Paroowa »

:-) A daloby sie zrobic nalesniki z np. 2 zoltkami czy bialko jest konieczne? Pozdrawiam 8)
Uczulenie na pszenice, zyto, owies, bialko jaja kurzego, kofeine i nikiel
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

ja robię zawsze z białkiem - z tym, że jeśli na słodko, to białka ubijam i dodaję pianę. wychodzą puszyste, prawie biszkoptowe. czasem robię z samego mixu, a czasem doddaję kukurydzianej mąki. wtedy są pieknie żółte :D oj, chyba wkrótce znowu zrobię :D ostatnio były z domowym dżemem z czarnej pożeczki świeżo robionym. niebo! :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

mama jak mi robi naleśniki z mąki kukurydzanej smakują jak papier... można dodać coś dodać żeby miały lepszy smak...?
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Proponuję zrobić z mixu, ewentualnie tylko dodać mąki kukurydzianej
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

jeśli chodzi o naleśniki propuję Ci Glosiuniu zajrzeć tu: topics16/nalesniki-vt301.htm
i zrobić nalesniki wedle przepisu, który podała Agniesia 5 post w wątku). Ja jako mąkę bezglutenową dodaję MiX -a z Glutenexu.
Jak robiłam jeszce kiedyś glutenowe naleśniki to nigdy nie wychodziły mi tak dobre, jak te z mixu, co potwierdza mój mąż - glutek :)

Swoją drogą - właśnie zabieram się za robienie naleśników :D :D
Awatar użytkownika
silverka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: czw 13 kwie, 2006 22:52
Lokalizacja: Szaflary

Post autor: silverka »

Tak to prawda , że z samej kukurydzianej to jak papier smakują :/ fu! Ja też robie tak , że ewentualnie dodaje kukurydzianej, bo wtedy mają ładny żółty kolorek. Jednak najlepiej mi smakują bez kukurydzianej też z mieszanki. Do tej pory robiłam z mieszanki z Glutenexu (bo niewiedziałam, że przy uczuleniu to tej pszennej bg. też nie moge i z rozpędu zamówiłam 10 kg. ! ), a teraz odnalazłam z Bezglutenu mix bez skrobi pszennej :] niah niah ! Na dniach składam zamówienie. Ciekawe jak wyjdą??
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Chciałam poinformować o wyniku eksperymenty naleśnikowego, który zrobiłam zmuszona tzw. okolicznościami zewnętrznymi. Musiałam zrobić naleśniki, a nie miałam żadnej innej mąki poza resztkami kukurydzianej i gryczanej oraz mixem do ciasta kruchego. Desperacja. :D No i wyszły wspaniałe. Jak nigdy. Od tego czasu robiłam chyba 3 albo 4 razy, za każdym razem wynik był taki sam, więc to raczej nie przypadek.
Proporcje:
2 jajka,
około 200 g mixu do ciasta kruchego Bezgluten,
po około 50 g mąki kukurydzianej i gryczanej,
szczypta soli, trochę cukru (ja robię na słodko, więc daję 3 łyżki),
mleka (lub innego płynu) ile potrzeba.
Reasumując - polecam do naleśników mix do ciasta kruchego Bezglutenu. :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Ze wzgledów oszczędnościowych, a takze dlatego, że nie wiedząc jak mi to wszystkjo wyjdzie (mogłam w sumie całośc wywalić do kosza, jakby nie wyszły, no nie? ;) ) zrobiłam naleśniki z mąki kukurydzianej z odrobiną mixu Bezglutenu do pierogów/naleśników.
Dodałam pozostałe składniki jak "za dawnych czasów" - znaczy 2 jaja, mleko na pół z wodą, szczypta soli, "na oko" cukru i ciut proszku do pieczenia (Celiko oczywiście ;) ).
Gdyby nie to, ze jakos ta mąka kukurydziana strasznie mi "pęczniała" - ciasta przybywało i było ciągle geste, więc z przewidywanej porcji zrobiło się 2 razy tyle po dolewaniu na zmianę mleka i wody ;) - to reszta była "po staremu", a naleśniki..... lepsze niż z lutową maką :D serio - bardziej delikatne, rozpływające się.... mmm.... Wszyscy zjedliśmy ze smakiem :) Jedyny minus - akrobacje przy przewracaniu na patelni - były delikatne i dopóki nie przetestowałam dwóch pacek do podważania kilka zjedliśmy w strzepach ;)
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Aleksandra69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 30 sie, 2007 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Aleksandra69 »

dobre przepisy. własnie zaraz pójde sobie zrobić naleśniki na sniadanie.

ja robie z innego przepisu.
2 jajka
2 łyzeczki cukru.
dodaje mąki pierogowo/nalesnikowej tak żeby było gęste
i dodaje troche wody.

nie przypalają się, nie są delikatne, ale za to sa pyszne. ! ; ]] polecam.
wrr. nie mam mąki pierogowo/naleśnikowej.
cos sie wymyśli.
swoją drogą to w moim sklepie ze zdrową żwynościa nie było juz dostawy od msc. i cały czas faszeruje się chlebem. a do najbliższego sklepu mam około 150 km.

a na chleb też wymyśliłam recepte. Dodajcie łyżke oleju, i on sie wcale nie kruszy, jest taki miękki. a na wierzch posypcie sobie makiem. Mmmm
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Zmodyfikowałam ostatnio swój przepis :)

Nie daję miksów, tylko mąkę kukurydzianą z ryżową (z przewagą kukurydzianej), a do tego dosypuję odrobinę gumy guar :) :D
Nie kruszą się tak, są miękkie, "ciągnące" (nie rozrywają się przy napełnianiu serem np :) ) - pycha :) Polecam :D
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Urszula
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz 02 gru, 2007 15:33
Lokalizacja: Słupca

Naleśniki bez mleka, jaj i glutenu

Post autor: Urszula »

Ja robię takie oto naleśniki:

3/4 szkl. mąki kukurydzianej
1/4 szkl. mąki ryżowej
1/4 szkl. skrobi kukurydzianej
1/2 płaskiej łyżeczki guaru
1 łyżeczka cukru pudru
1/2 łyżeczki soli
3 łyżki oleju
1 i 1/2 szkl. wody (lub wody z mlekiem kokosowym: około 2:1, wedle uznania)

Wszystko wymieszać, odstawić na godzinę. Ponownie zamieszać, ewentualnie dolać wody. Smaży się je dłużej, niż te glutenowe - zanim się porządnie zetną, są bardzo delikatne i nie sposób ich przewrócić.
Ostatnio odkryłam mleko kokosowe - dodaję je do wszystkiego, rozcieńczone lub nie, także do naleśników. Wychodzą wtedy prawie jak te glutenowe, na mleku i z jajkiem. Nawet mój mąż-glutenożerca się nimi zachwycał :D
ODPOWIEDZ