Alkohole...

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
buba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 06 kwie, 2004 08:17
Lokalizacja: Szczecin

Alkohole...

Post autor: buba »

Jakie alkohole można pić? Wiem, że piwo i wódka zbożowa jest zabroniona, natomiast dozwolone jest whisky i wino. A co z rumem, ginem, likierami i innymi popularnymi alkoholami?

//Informacje nt. zawartości glutenu w alkoholach pojawiały się sukcesywnie.
Można jednak stwierdzić na dzień dzisiejszy, że zdarza się, że wódki czyste zawierają gluten. Najbezpieczniejsze są te wytwarzane z ziemniaków (wg CZD Dział Badań i Certyfikacji). Zwykłe piwo zawiera go na pewno.
Ostatnio zmieniony wt 16 gru, 2008 16:26 przez buba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alkohole...

Post autor: Magdalaena »

buba pisze:Jakie alkohole można pić? Wiem, że piwo i wódka zbożowa jest zabroniona, natomiast dozwolone jest whisky i wino. A co z rumem, ginem, likierami i innymi popularnymi alkoholami?
według powszechnych opinii (kiedys był podawany na starym forum link do angielskiej strony) gluten zawierają: piwo, gin i whisky.
Na pewno bezpieczne są pochodne winogron (wino, koniak) kukurydzy i ryżu (sake). Glutenu nie ma też w czystym spirytusie )dlatego piję ajerkoniak) i w czystej wódce. Co do wódek to zdaje się, ze Luksusowa jest zrobiona z ziemniaków.

IMHO najbardziej doktliwy jest brak piwa, nie tylko ze względu na efekty smakowe, ale także finansowe, bo w przeciętnym lokalu piwo jest zwykle dwa razy tańsze od najtańszego drinka
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
cam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 11 sty, 2004 12:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cam »

Mam pomysł...a może wymieniajmy tu nazyw alkoholi, które pijemy i wiemy, ze są dozwolone...bo ja czesto jestemw knajpie, chcę się czegoś napić, ale nie za bardzo orientuje się, jakie alkohole sa ok, a które nie...przede wszytskim dotyczy to wódek...co wy na to?
jezyk żyrafy, nie szakala
Awatar użytkownika
pawel_tak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 06 cze, 2004 17:24
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: pawel_tak »

W piatek wypilem 4 pifka i w sobote lezalem w lozku :( przybita choroba :x na diecie jestem od 5 dni wiec nie jestem taki doswiadczony jak wy :? narazie jest ze mnie strzep człowieka ale tak na przyszlosc chcialbym wiedziec co moge pic a co nie.
buba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 06 kwie, 2004 08:17
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: buba »

cam pisze:Mam pomysł...a może wymieniajmy tu nazyw alkoholi, które pijemy
Trochę będzie to wyglądało jak wątek dla AA :wink: , ale jestem za i z miłą chęcia rozpoczynam.

Nie mam jeszcze doświadczenia celiakowego, więc póki co piję wino
Ostatnio zmieniony wt 08 cze, 2004 07:59 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

skieri pisze:Wino, hmmm raz sie tym upiłem :lol: i nie pamietam jak bylo
Wiem ze wodeczki nam wolno ale tylko te robione NIE na życie. Ale które to?? :?
Jednak sądze że pozostaje głównie winko, a na dyskach jakiś drin zamiast kufla piwa.
z tymi drinami w na dyskach trzeba uwazac, bo niektorzy wlasciciele każą mieszac ze soba resztki roznych wodek. Ja pije zawsze(to nie znaczy czesto:) ) Luksusowa. Jest pyszna-jesli tak mozna w ogole powiedziec o wodce:)
P.S. nie wiem tylko dlaczego po kazdym "spotkaniu"zaden znajomy nie chce jej ze mna wiecej pic:)
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
pawel_tak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 06 cze, 2004 17:24
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: pawel_tak »

Luksusowej nigdy nie próbowałem. Z wódek piłem albo absolwenta albo smirnofa.
Z drinami może i masz racje. Ale mi chodziło o coś w stylu wściekły pies czy martini z lodem itp. Swoją drogą to trzeba by było mieć ładną pęge kaski żeby tak se fundować driny zamiast pif na dysce :?

A jakie macie objawy jak wypijecie alkohol na glutenie???????
Ja do poki nie zaczne trzezwiec nic mi sie nei dzieje. Potem trace apetyt....(kiedys moglem zjesc konia z kopytami). Na drugi dzień mam biegunki i burczy mi w brzuchu non stop.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Energetyk pisze: A w wódce jaki jest skład :?:
No właśnie producenci mocnych alkoholi nie podają składu produktów :-(
Ale skoro spirytus jest ok. to dlaczego wódka (będąca jakby rozcieńczonym spirutusem) miałaby być szkodliwa ?

Ostatnio w celu zastąpienia piwa zrobiłam na działce do grilla kruszon oparty na gazowanej wodzie mineralnej, winie i owocach. Poszedł bardzo dobrze ;-)
ale piwo to to nie jest :-(
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Asza
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 09 lip, 2004 21:17
Lokalizacja: Trojmiasto

Post autor: Asza »

wodka: luksusowa, bo z ziemniakow,
wina wszelkie,
martini,
sake,
RUM,
tequila,
grappa.
Tyle mi sie tymczasem przypomnialo; to pijam.

Whiskey, piwo, wodka kazda inna (patrz wyzej) nie,
ajerkoniak, to zalezy, ale zaden producent nie pisze z jakiego spirytusu robi (a spirytus mozna zrobic z wszystkiego, zas robi sie gl.z zyta).

Nie wiem z czego OUZO (greckie), a dostalam butelke i mam problem.Moze ktos wie???

Pozdrawiam,
wspolczuje Nam wszystkim tej beznadziejnie ograniczajacej i wkurzajacej, "glodnej" diety.
USMIECHANIE SIE DO LUDZI DOBRZE ROBI, szczegolnie, jak odpowiedza tym samym
Awatar użytkownika
Kuba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 20:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kuba »

na starym forum kiedys zrobilismy wileka liste alkoholi, wysylalem maile do polmosow z zapytaniami, to co jest pewne to luksusowa i pałacowa, co do dębowej technolog nie był pewien, a reszta to prościzna destylaty winne i kukrydziane.
A`propos piwa, spedzilem oststnio ladnych pare minut w makro na stoisku z piwkami no i sobie poczytalem. moje zainteresowanie wzbudzilo chinskie piwo TSAN cośtam ;) skład jest opisany w skrocie ale przecież chinczycy nie maja zboz wiec???? moze jest robione na ryzu???? trzeba to dokladniej sprawdzic, moze to nasza szansa :D
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

moje zainteresowanie wzbudzilo chinskie piwo TSAN cośtam ;) skład jest opisany w skrocie ale przecież chinczycy nie maja zboz wiec???? moze jest robione na ryzu???? trzeba to dokladniej sprawdzic, moze to nasza szansa :D[/quote]
ja bym na to uważał. Piwo Corona z Meksyku też jest robione na kukurydzy, ale wersja europejska jest już w części robiona na bodajże jęczmieniu. Nie wiadomo czy to chińskie piwo nie jest wersją "europejską".
P.S. Zna ktoś może nazwy bezglutenowych piw? Ja znam tylko Bi-Aglut(bodajże włoskie)
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

Pomalutku... Gluten to białko... Nie sądzę by znajdowało się ono w destylatach... Raczej mało prawdopodobne pamiętając na czym destylacja polega. Niemniej jednak istnieją testy biochemiczne służące do wykrywania białek i sądzę, że jeśli mamy wątpliwości co do trunków wysokoprocentowych to... wystarczy poprosić panią w laboratorium (np. tam gdzie oddajecie mocz na zawartość białka) o sprawdzenie. Jeśli nie będzie żadnych białek to i glutenu niet... Gluten w wysokoprocentowych mógłby natomiast pochodzić z "dodatków smakowych" i innych zanieczyszczeń "podestylacyjnych".
Jeśli dobrze kombinuję to nawet poczciwa żytnia powinna być bezpieczna. Poza tym w POlsce zdecydowana większość wódek produkowana jest z ziemniaków.
Na koniec: przecież nawet pochodne pszenicy są pozbawiane glutenu i istnieją w ofercie Glutenexu... Tak więc pochodzenie nie zawsze świdczy o.. glutenie :-)))
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Kuba pisze:moje zainteresowanie wzbudzilo chinskie piwo TSAN cośtam ;) skład jest opisany w skrocie ale przecież chinczycy nie maja zboz wiec???? moze jest robione na ryzu???? trzeba to dokladniej sprawdzic, moze to nasza szansa :D
Niestety, Chinczycy, Japonczycy i inne narody Azji (moze z wyjatkiem mocno tropikalnych, jak Indonezja na przyklad, gdzie chyba nic poza ryzem nie przezyje) maja jak najbardziej zboza i umieja ich uzywac :( Przeciez w kuchni chinskiej maja pierozki i makaron, i bynajmniej nie ryzowe, ino pszenne, w japonskiej tez maja mnostwo potraw zawierajacych make pszenna. Nie mowiac o tym, ze wiekszosc oryginalnych, normalnie uzywanych w Azji sosow sojowych zawiera pszenice (jak dotad jedyny jaki udalo mi sie znalezc bez pszenicy, byl bodajze tajski, co potwierdza teorie o tropikach...). Tak wiec nie liczylabym na to, ze chinskie piwo jest bezglutenowe. Sake owszem, na ile wiem jest robiona z ryzu i powinna byc w porzadku.

Ouzo tez, o ile wiem, powinno byc OK, jako ze jest robione z winogron i anyzku. Aczkolwiek glowy nie dam, jako ze moja wiedza o alkoholach pochodzi z ponizszego linku:
http://www.celiac.com/st_prod.html?p_pr ... 2604299.58
Ewa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 31 lip, 2004 18:39

Post autor: Ewa »

Witajcie celiakowcy :wink: choruje na celiakie od urodzenia ale w diecie miałam małą przerwe i teraz już od ponad roku jestem na ścisłej diecie i od tej pory nie miałam w ustach alkocholu a piwo... już chyba zapomniałam jak smakuje. dlatego chciałam was zapytać czy może nie wiecie cz piwko niby dla kobiet KARMI ma gluten w składzie? mam nadzieje że mi pomożecie bo już mam dosyć imprez bez alkocholu a tak chociaż karmi bym sobie sonczyła :cry:
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Ewa pisze:czy może nie wiecie cz piwko niby dla kobiet KARMI ma gluten w składzie? mam nadzieje że mi pomożecie bo już mam dosyć imprez bez alkocholu a tak chociaż karmi bym sobie sonczyła :cry:
Pewnie, że ma - w końcu to jak najbardzije piwno tylko, że słabsze.
Ale czemu od roku nie pijesz żadengo alkoholu ? Lekarze zabraniają tak w ogóle czy do winka nie możesz się przekonać ?
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ODPOWIEDZ