Szynka? Sery? Dżemy?

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Ja kupkuję tylko dżemy Łowicz. Skład podany na słoiczku jest ok, ale i tak zadzwoniłam do firmy i rozmawiałam z głównym technologiem. Pan zapewnił mnie, że żadnych innych składników oprócz tych podanych do swoich dżemów nie dodają. Może niektórzy powiedzą, że nie powinnam panu wierzyć, ale nic nie wzbudziło moich podejrzeń i dżemy Łowicz kupuję.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Gaga, jeśli chodzi o załączniki, to poczytaj sobie FAQ tam zajdziesz niezbędne podpowiedzi :D
Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Jeśli chodzi o ten załącznik to nie wiem czy coś pomogę, ale ja robię w ten sposób, że albo wstawiam adres strony używając funkcji "kopiuj", albo kopiuję jakąś treść do postu.
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Brawo Gaga za udane śledztwo... :=D>:
Zaciekawiło mnie bardzo to co piszesz o dyrektywie UE... Czyżby oznaczała ona, że syrop glukozowy powoli zaczyna przechodzić do grupy składników dla nas bezpiecznych? Piszę powoli - bo na razie wykluczenie tych produktów jest tymczasowe - do 25.09.2007 kiedy to podanie zostana lista produktów, które mogą zostać wykluczone na stałe.

Tu można przeczytać - po angielsku treść tej dyrektywy.
Lista składników wyłączonych znajduje się na drugiej stronie.

I teraz ważny cytat stad:
On november 2004, the EFSA published its opinions on:
- wheat based maltodextrins,
- wheat based glucose sirup, including dextrose

The EFSA opinions conclude that these wheat-based ingredients:
- "are unlikely to cause an adverser reaction in individuals with coeliac disease" amd
- "are not very likely to cause severe allergic reactions in majoroty of cereal allergic individuals"



Jak widać stowarzyszenie osób chorych na celiakię z Wysp wierzy derektywie - i tu kolejna strona dla osób angielskojęzycznych. Więc czemu i my byśmy nie mieli wierzyć.

Sama jestem trochę oszołomiona. Od dawna wbijamy wszyskim moim znajomym do głowy, że syrop glukozowo - fruktozowy jest be... A tu taki szok... Muszę sobie wszystko przetrawć. I jestem ciekawa co Wy o tym sądzicie.


Załączniki dodaje się przy dodawaniu posta. Poniżej pola, w którym wpisuje się treść posta, pod chceckboxami "wyłącz kod HTML... itd" znajduje się sekcja "załącz plik". W polu nazwa załącznika wpisuje się jego nazwę, a potem jak naciśniesz przycisk przeglądaj, to możesz wybrać lokalizację na swoim dysku, gdzie znajduje się plik, który chcesz załaczyć.
Czekam na ten załącznik, bo bardzo jestem ciekawa jak taka tabelka wypełniana przez producentów wygląda.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Ola* pisze:The EFSA opinions conclude that these wheat-based ingredients:
- "are unlikely to cause an adverser reaction in individuals with coeliac disease" amd
- "are not very likely to cause severe allergic reactions in majoroty of cereal allergic individuals"
Czy mogłabyś przetłumaczyć?
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

asiar pisze:
Ola* pisze:The EFSA opinions conclude that these wheat-based ingredients:
- "are unlikely to cause an adverser reaction in individuals with coeliac disease" amd
- "are not very likely to cause severe allergic reactions in majoroty of cereal allergic individuals"
Czy mogłabyś przetłumaczyć?


Z opinii EFSA European Food Safety Agency (w wolnym tłumaczeniu Europejska Agencja Bezieczeństwa Żywności) wynika, że składniki na bazie przenicy:
- prawdopodobnie nie powodują szkodlwych reakcje u osób chorych na celiakię
- mało prawdopodobnie mogą powodować ostre reakcje alergiczne u większości osób chorych na alergie zbożowe.


unlikely - nieprawdopodobny
not vey likely - mało prawdopodobny
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Bardzo dziękuję
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

ja już nie wiem co myśleć....może my sami popadamy w paranoję doszukując się wszędzie cienia glutenu??????ja póki co - z ostrożności, aż się kabran fachowo nie wypowie;-) - syropów nie ruszam
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

koteczek pisze:ja póki co - z ostrożności, aż się kabran fachowo nie wypowie;-) - syropów nie ruszam
Oj, oj, nie przesadzajcie z tą moją fachowością, ja się na tym wcale nie znam. Gdybym się znała, to od razu powiedziałabym, jak jest, a muszę się domyślać razem ze wszystkimi :wink: . Dlatego właśnie postulowałam, aby przebadać w pierwszej kolejności owe syropy - trzeba to wyjaśnić raz i do końca, żeby nikt nie miał wątpliwości. Być może jest tak, że w procesie technologicznym gluten po prostu ginie, znika, jest rozkładany itp. tak jak w przypadku spirytusu. Ale ja tego nie wiem. A baaardzo chciałabym wiedzieć...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lars
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: pt 21 kwie, 2006 14:39
Lokalizacja: Piotrków

Post autor: Lars »

Hej! Nigdy nie widzialem na forum nic o serach wedzonych i chcialbym sie upewnic czy sa dobre dla nas. Ostatnio kilka rzeczy mnie totalnie zaskoczylo i dobilo, wiec chyba bede pytal o wszystko was :-)
Always Look On the Bright Side of Life :-)
huilisti
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: śr 06 cze, 2007 19:44
Lokalizacja: Poznań

Stovit

Post autor: huilisti »

a czy ich skrobia modyfikowana jest bezpieczna? chodzi mi o musy... :(
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Stovit

Post autor: Nastka »

Wygląda na to, że tak :) "Stovit promuje bezglutenowe musy owocowe Frucio"
http://www.portalspozywczy.pl/owoce-war ... 25239.html
Obrazek
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Re: Stovit

Post autor: Karolcia6 »

Nastka pisze:Wygląda na to, że tak :) "Stovit promuje bezglutenowe musy owocowe Frucio"

Wiecie, gdzie w Gdańsku można je kupić?
Obrazek
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Ja osobiście dziś rozglądałem się za takim dżemem to jest ta sama firma,lecz inne opakowanie i składniki inne również są ..

http://www.hipernet24.pl/nowy/prodinfo.php?item_id=4546

oraz

http://a.pl/owoce/przetwory-owocowe/sor ... dzony-315g

ale jak mnie niektórzy już znają wolałem zapytać czy jest ok ... hm dziś do ręki chwyciłem bodajże parówki jakiejś firmy,napisane było,iż produkt może zawierać śladowe ilości Glutenu ale chyba te nawet śladowe chyba by mnie zniszczyły :/
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
Agnieszka S.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 11 lut, 2015 08:52

Re: Szynka? Sery? Dżemy?

Post autor: Agnieszka S. »

Wczoraj otrzymałam odpowiedź z firmy Stovit na temat ich dżemów i marmolad:
Nasza firma jest zobowiązana do kontroli potencjalnej obecności alergenów w firmie. Ocena ryzyka na obecność alergenów w naszym procesie produkcyjnym udowodniła, że nasze produkty są wolne od składników alergennych. Podczas analizy brane były pod uwagę zboża zawierające gluten tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, pszenica orkisz, kamut lub ich odmiany oraz produkty pochodne, skorupiaki i produkty pochodne, jaja i produkty pochodne, ryby i produkty pochodne, orzeszki ziemne, orzeszki arachidowe i produkty pochodne, soja i produkty pochodne, mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą), orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie , orzechy nerkowca, orzechy pekan, orzechy brazylijskie, pistacje, orzechy makadamia i produkty pochodne, nasiona sezamu i produkty pochodne, dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniach powyżej 10mg/kg lub 10mg/l w przeliczeniu na SO2, łubin i jego pochodne, mięczaki i produkty pochodne.
Chociaż składniki alergenne nie są wykorzystywane w naszej produkcji, rozważamy możliwość ewentualnego zakażenia alergenami, dlatego na obszar produkcji zabrania się wprowadzania alergenów.
Poniższe zasady dotyczące polityki alergenów obowiązują na terenie zakładu, w celu wyeliminowania zakażenia krzyżowego naszych produktów:
1. W procesie tworzenia nowych produktów bierzemy pod uwagę składniki wolne od alergenów.
2. Pytamy naszych dostawców, czy dostarczane surowce są wolne od alergenów.
3. Przez właściwe szkolenia możemy zapewnić wszystkim pracownikom zrozumienie programu profilaktyki alergenu i jego znaczenie.
4. Praktyki sanitarne są określone – mycie rąk, zmiana ubrania do jedzenia.
5. Zabronione jest wprowadzanie na teren hali produkcyjnej alergenów.
6. Powyższe zasady są kontrolowane podczas audytów.
ODPOWIEDZ