Bożonarodzeniowe pyszności

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kasia j
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 12 lis, 2006 11:17
Lokalizacja: Poznań

Bożonarodzeniowe pyszności

Post autor: kasia j »

Ida swieta! Mam pytanko. Czy robicie juz ciasto na pierniczki??? A moze sie spoznilam??? Prosze o odpowiedz! Czy macie jeszcze jakies nowe przepisy swiateczne?
Juz czuje zapach pieczonych pierniczkow a wy?
Ale chyba najpierw wezme sie za mycie okien!? :? :? :?
Ostatnio zmieniony śr 22 lis, 2006 14:56 przez kasia j, łącznie zmieniany 2 razy.
kasia j
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Już chcesz piec pierniczki??? Do świąt jeszcze trochę czasu zostało? Za oknem listopad (i to taki bardziej październikowy), a Wy już o świętach myślicie?
Ja polecam mój przepis na pierniczki.
topics16/pierniczki-vt974.htm?highlight=pierniczki
Ciasto jest stosunkowo proste i bezproblemowe, czego nie da się powiedzieć o większości... W zeszłym roku nieudane próby "skonstruowania" czegoś zjadliwego, pierniczkopodobnego zakończyły się u mnie potężną frustracją... :roll: Aż sięgnęłam po starą (jeszcze przedwojenną) książkę kucharską, gdzie znalazłam ów przepis. Całkowicie glutenowy oczywiście, ale dał się bezboleśnie zmodyfikować. I oto udały się pierniczki nie tylko ładne, ale i jadalne. Bo poprzednie egzemplarze (z edycji stanowczo nieudanych) zostały ozdobione brokatem i wylądowały na choince jako ozdoby... Do niczego innego się nie nadawały. :D
A okna mam już pomyte...
No dobrze... A prezenty to już macie kupione, czy na ostatnią chwilę? (spytała prowokacyjnie...)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
kasia j
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 12 lis, 2006 11:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kasia j »

To wlasnie twoj kabran przepis "natchnal" mnie do napisania o swietach.
Przegladalam sobie przepisy i nagle... pierniczki! A co do pieczenia to nie, na razie nie mysle o tym, tylko z tego co wiem (a na razie o pieczeniu wiem nie za duzo) to ciasto trzeba przygotowac duzo wczesniej?! To twoje takze musi lezec w lodowce ok 2 tygodni??
A prezenty kupuje raczej blizej swiat, gdyz jest wiekszy wybor (zabawki) a w ogole to zalezy od jeszcze jednej waznej kwestii... jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o ...kase!
kasia j
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Prawdą jest, że piernik jest najlepszy, jak sobie poleży, nawet kilka tygodni. Ale to sam piernik, a pierniczki chyba niekoniecznie, chociaż generalnie one się nie starzeją.
Kabran, Twoje pierniczki ze zdjęcia wyglądają tak zachęcająco, że się chyba skuszę i upiekę.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

kasia j pisze:To twoje takze musi lezec w lodowce ok 2 tygodni??
Nie, nie musi! I jest to jego dodatkowa zaleta! Po prostu robisz i masz. Leżakowania wymaga ciasto, które fermentuje, a to moje jest po prostu ekspresowe. Natomiast dobrze, żeby upieczone pierniczki poleżały kilka dni np. w pudełku. Dobrze im to robi. Dlatego można je upiec kilka dni przed świętami, kiedy jest jeszcze mniej pracy.
kasia j pisze: prezenty kupuje raczej blizej swiat, gdyz jest wiekszy wybor (zabawki)
No, nie koniecznie... Moje dziecko ma już takie jedno zamówienie... Jak nie kupię teraz, to mogę mieć kłopoty... :wink: A robienie takich zakupów "na raty" wbrew pozorom jest łatwiejsze do zniesienia dla portfela, bo wydatki rozkładają się na kilka miesięcy.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Dotychczas robiłam pyszne pierniczki i piernik (skromnisia :P ), ale z glutenowej mąki. Ponieważ jeszcze nie testowałam bezglutenowej wersji, to na razie przepisu nie podaję. Tylko ciasto na piernik leżało, ale nie dwa tygodnie, tylko chyba dobę (jesli dobrze pamiętam). I potem, po upieczeniu, najlepiej odczekać min. tydzień. Dlatego faktycznie, lepiej pomyśleć o pieczeniu chwilę przed świętam. Jednak jeszcze czas :D Na pierniczki natomiast nie trzeba czekać :D . Bardzo lubię, jak pachną w domu świątecznie....
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
kasia j
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 12 lis, 2006 11:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kasia j »

Z tym ciastem to suuuper! :D Dzieki!
kasia j
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Przeniosłam ten pyszny temat do Działu Kuchnia i faktycznie można tu wymienić się świątecznymi przepisami (linkami :) )

A jak chcecie pogadać o prezentach, to proponuje założyć nowy wątek w Nie na temat :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Nie wiem czy się wpisywać Ty czy Tam, ale chciałabym się zapytać - Kabran, czym je ozdabiałaś ? czy to kolorowe na pewno było bezglutenowe ?
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Magdalaena pisze:czym je ozdabiałaś
Lukier (biały) był własnej produkcji (cukier puder+sok z cytryny, ukręcone z kroplą wrzątku), czekolada to czekolada (rozpuszczona w garnuszku w kąpieli wodnej), a posypka... cóż, to było rok temu, więc nie pamiętam jakiej firmy, ale zapewne jadalna. Na ogół nie stosuję w kuchni żadnych sztuczność (zwłaszcza sztucznych barwników), ale raz do roku, na Święta, bardziej dla oczu niż dla podniebienia - użyłam. Ale z tego, co pamiętam, to tych z posypką nie jadłam. Dla mnie były mniej efektowne. Te kolorowe zjadło moje dziecko.... :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Ja na święta już trzeci raz będę robić Ciasto Mandarynkowe i Babkę Makową
Rodzina mi tej babki nie podaruje, już nie raz pisałam, że jest przepyszna :D

A w tym roku postanowiłam zrobić jeszcze pierniczki, z przepisu kabran. Uwielbiałam pierniczki i mam sporą kolekcje foremek do ich wykrawania. Mam małego bzika na tym punkcie, kupuje ciągle kolejne, nawet jak tylko jeden wzór jest nowy do mojej kolekcji :P
Obrazek
miśka87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2017 11:56

Re: Bożonarodzeniowe pyszności

Post autor: miśka87 »

Jestem nowicjuszem w kwestii nietolerancji glutenu i przyznam, że jest mi baaaardzo trudno. Miewam momentami poczucie, że niczego, co lubiłam do tej pory mi nie wolno. A jak pomyślę o świętach to chce mi się płakać. Ale znalazłam póki co rozwiązanie, które nawet w miarę satysfakcjonuje i jakoś pomaga się trzymać. Szukając różnych opcji bezglutenowych, trafiłam na stronę macro bios bar, którzy poza cateringiem dietetycznym proponują też oferty specjalne, na święta, na Wielkanoc. Nie wyobrażacie sobie jaka była moja radość! Zamówiłam na próbę tygodniowy program, jedzenie super i na pewno skorzystam z opcji bożonarodzeniowej, bo nie chcę się stresować, że coś nie wyjdzie albo nie będzie smakowało! :mikolaj: dośc mam stresu na co dzień. A ktoś z Was kiedyś próbował czegoś podobnego, czy z zasady same się trudzicie w kuchni?
ODPOWIEDZ