Zasiłek pielęgnacyjny nie dla celiaka - należy się?

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Należy zgłosić się do Miejskiego lub Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwym dla miejsca zamieszkania i tam uzyska się wszystkie informacje dotyczące zasiłku pięlęgnacyjnego .dot.Gutek dot.Salcia z Sosnowca Ja myślę,że nie należy tak szybko rezynować z walki o zasiłek pielęgnacyjny dla swojego dziecka. W poprzednim roku mnie też odmówiono. Odwoływałam się do Wojewódzkiego i też odmówili. Ja nie dałam za wygraną i w tym roku (po około roku ) ponownie złożyłam wniosek o zasiłek i dostałam na rok. Więc tak mi się zdaję , że nie warto rezygnować tylko starać się znowu za jakiś czas. Życzę powodzenia ! :lol:
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

salcia pisze:Dostałam odpowiedź-nie należy się .Trudno,koniec mojej walki z wiatrakami.

Innym życzę wytrwałości,ja wypaliłam się już.
Salcia, nie poddawaj się!! Pierwsze orzeczenie i tym samym zasiłek na 2-lata dostałam po odwołaniu się w Wojewódzkim. Gdy czas się skończył wystąpiłam o przedłużenie i w Powiatowym i w Wojewódzkim stwierdzili, że się nie należy. Do sądu się nie odwołałam czego potem żałowałam. Z końcem grudnia albo w styczniu zaczynam moją wędrówkę po urzędach od początku i teraz jeśli trzeba będzie odwołam się do sądu.
Salcia nie poddawaj się!! Walcz!!
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Dzięki kobiety. W poniedziałek zacznę walkę z wiatrakami. Będę pisać o wszelkich kłodach rzucanych mi pod nogi i o sukcesach zresztą też.

Mama Gutka
Na diecie od 15.03.2011
Awatar użytkownika
Młoda_17
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: wt 23 maja, 2006 20:55
Lokalizacja: Świebodzice

Post autor: Młoda_17 »

Nie zawsze sie dostaje zasiłek pielęgnacyjny w przypatku celiaki....szkoda nerwów ja przeszłąm 4 komisjie i wszystkie odmownie.lekarz Gastrolog napisał mi że jestem w pełni rozwiniętą kobietą jak i fizycznie tak i fizycznie i nie należy mi sie zasiłek....trzeba poczytać se przepisy...ja już sie podałam.Na celiki jestem od urodzenia czyli 17 lat,idzie mi już 18.Musisz najperw poczytać przepisy bo sie pozmieniały.....mnie na komisi uzdrowili z alergi na białko mleka i kakao....
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Jeszcze nie zaczęłam wędrówki po urzędach, zabiorę się do tego po nowym roku. Na pewno skorzystam z twojej rady i poczytam odpowiednie przepisy. Na razie zniechęca mnie do wszelkich działań w tym kierunku niewiedza lekarzy na temat celiakii. To jest naprawdę żenujące.
Na diecie od 15.03.2011
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Kobietki,nalezy sie zasilek pielegnacyjny i swiadczenie pielegnacyne DZ.U.02.17.162 znajdziecie go na www.niepelnosprawni.pl,ja otrzymalam teraz w czerwcu na 2 lata.
Pozdrawiam Alicja :)
Awatar użytkownika
Ainer
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: pt 26 maja, 2006 15:21
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Ainer »

Alicjo czy mogłabyś uściślić swoją informację
Ostatnio zmieniony pn 16 lip, 2007 13:06 przez Ainer, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Oczywiscie,ze tak.

Mam corke 8 letnia chora na celiakie,stwierdzono u niej ta chorobe 4 lata temu od tamtej pory ma zasilek pielegnacyjny,bez problemu.13 czerwca bylismy na komisji,dostalam orzeczenie,ze dziecko zaliczaja do niepelnosprawnych ale swiadczenie spielegnacyjne sie nie nalezy.Kolega pokierowal mnie do rzecznika praw dla niepelnosprawnych a sama na wlasna reke znalazlam stronke internetowa z ustawa,kiedy nalezy sie swiadczenie,zrobilam odwolanie i w ciagu 2 tygodni zmieniono orzeczenie.Corka ma pielegnacyjny a ja swiadczenie pielegnacyjne,poniewaz naprawde potrzebuje stalej opieki.

Pozdrawiam Alicja :)
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

alicja pisze:a sama na wlasna reke znalazlam stronke internetowa z ustawa
alicjo, czy możesz umieścić tutaj na forum bezpośrednio link do tej strony?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

GosiaM pisze:alicjo, czy możesz umieścić tutaj na forum bezpośrednio link do tej strony?
Prawidłowy link do strony "Niepełnosprawni.pl" to:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge
Link do strony "Akty prawne":
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/841
Orzekanie o niepełnosprawności:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/4915
Przyznawanie renty socjalnej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5258
I tak dalej.... ;)
U mnie działa.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Witam oczywiscie,ze moge http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/4892 ten link odnosi sie centralnie do zasilku pielegnacyjnego dla dzieci do 16 roku zycia i swiadczenia pielegnacyjnego dla rodzica,ktory nie moze podjac pracy lub musi z niej zrezygnowac ze wzgledu na stan zdrowia dziecka.

Pozdrawiam Alicja z Grudziadza
Ostatnio zmieniony wt 17 lip, 2007 19:48 przez alicja, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
gabinia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: pn 09 lip, 2007 16:16
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post autor: gabinia »

Jak dobrze ,że są tu taki informacje :)

W naszym przypadku było tak:

U mojej córki Julki w wieku 1,5 roku stwierdzono nietolerancje glutenu. Wtedy wystarczało zaświadczenie od lekarza gastro. lub rodzinnego ,które składało się w zakładzie pracy.Było ono ważne rok.Później właśnie pojawiły sie komisje i trzeba było inaczej starać się o zasiłek pielęgnacyjny. Ja miałąm wtedy złamaną nogę i nie mogłam iść więc poszedł mój mąż z córką. Lekarka powiedziała ,że na nietolerancję zasiłek nie przysługuje i nie mamy się po co odwoływac bo i tak nie dostaniemy.Odwołaliśmy się .Nasza miejscowa komisja ponownie rozpatrzyła wniosek .Oczywiście negatywnie. Przekazała sprawę do wojewódzkiej komisji.Tam bez problemu przyznano nam zasiłek. Ponieważ sparwa ciągnęła się 6 m-cy zwrócono nam też należny zasiłek za te 6 m-cy.Po dwóch latach znowu komisja .Ten sam skład .I przyznany zasiłek bez problemu.
Teraz ponowna komisja w maju.Mam nadzieję ,że też będzie ok .Bo Julka jest już po biopsji i ma stwierdzoną celiaklę.
Interesuje mnie bardzo świadczenie o którym piszecie więc poczytam.
Ja mam jeszcze orzeczenie na którym jest tylko 5 punktów.I na TAK mamy punkt 2 czyli "konieczność współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia ,rehabilitacji i edukacji.
Teraz jest 8 Pkt .Ale nie wiem jakie dokładnie.Poszukam pewnie w necie jest .Jak nie znajdę to poroszę was o napisanie na forum.

[ Dodano: Nie 29 Lip, 2007 14:30 ]
Alicjo ,rozumiem ze na orzeczeniu zaznaczono wam te dwa punkty na TAK ,które s a niezbędne do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego. A jeżeli zostanie zaznaczony jeden pkt. Wtedy nie ma szans?

[ Dodano: Nie 29 Lip, 2007 14:32 ]
p.s Moja córcia też ma 8 lat
Ostatnio zmieniony ndz 29 lip, 2007 14:14 przez gabinia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

W sumie na orzeczeniu mam zaznaczona maxymalną ilość TAK czyli 3 punkty,ale aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne muszą być zaznaczone 2 punkty na TAK czyli 7 i 8 jezeli bedzie tylko jedno z tych punktów to niestety nie dadzą,ale bądź dobrej myśli,teraz wiesz gdzie szukać i jaką ustawę podać wrazie czego.Zycze powodzenie,ja mam spokój na 2 lata :) .

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
gabinia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: pn 09 lip, 2007 16:16
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post autor: gabinia »

Dziękuję bardzo za informacje.
Przed komisją porozmawiam jeszcze z naszym lekarzem rodzinnym,który (a to niespodzianka)zasiada w komisji przyznającej zasiłki:)
Malwina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob 22 wrz, 2007 18:15
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Malwina »

Ja nie miałam żadnego problemu z zasiłkiem odrazu go dostałam :)
ODPOWIEDZ