Zasiłek pielęgnacyjny nie dla celiaka - należy się?

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tomek888
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 26 paź, 2007 09:36
Lokalizacja: nisko

Post autor: tomek888 »

Pisze w imieniu Cioci:) W orzeczeniu o niepelnosprawności wszytskie punkty były na NIE natomiast w uzasadnieniu napisano: Po zapoznaniu sie z dokumentacja medyczną a także na podstawie badania i wywiadów stwierdza się, że posiadany rodzaj schorzenia kwalifikuje do orzeczenia niepełnosprawności dziecka. I co dalej z tym zrobic? Podkreślam KWALIFIKUJE!!!
Orzeczenie jest z dn.18.10.2007.
Co o tym myślicie? I proszę o radę.
BuenaDzidzia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: czw 12 lip, 2007 22:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BuenaDzidzia »

Nie czytałam wszystkich tu umieszconych postów-odpowiem tylko,ze zapytana lekarzy ,czy moge jako dorosla osoba ubiegac się o grupe inwalidzką(czyt. orzeczenie o niepełnosprawności)to wszyscy zgodnym chórem brzmia NIE. Natomiast jeśli chodzi o dzieci to wiem tyle co tu wyczytałam z waszych doświadczeń.
Pozdr.
Miłośnicy kuchni i przyrody łączcie się
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Słuchajcie kochani!
Zamierzam jednak podać decyzję Komisji Wojewódzkiej do Sądu Pracy i w związku z tym mam szereg pytań:
-czy muszę osobiście pojechać do siedziby Komisji Wojewódzkiej i tam złożyć odwołanie
czy też można wysłać je przez pocztę?
-czy są jakieś gotowe druki takiego odwołania czy trzeba je napisać odręcznie?
-czy jako główną przyczynę odwołania podać fakt że na poprzednich komisjach
(powiatowej i wojewódzkiej) nie było lekarza gastroenterologa?
-czy korzystaliście z pomocy prawnika?
-czy spotkaliście się z brakiem jakiegokolwiek dialogu ze strony komisji podczas orzekania?
-czy znacie jakieś "mocne' przydatne w takich sprawach sądowych papiery albo
precedensy?
-czy sądzić będzie tą sprawe sąd w moim mieście czy sąd w wojewódzkim ?
-czy skutkuje podawanie jako przykładu pozytywnych orzeczeń w takich sprawach które
miały miejsce i domaganie się jednakowego traktowania gwarantowanego przez Konstytucję RP?
Jeśli uzyskam odpowiedzi na te pytania to mam nadzieję że dobrze przygotuję się
do sprawy w Sądzie Pracy i uzyskam pozytywne rozpatrzenie.

Pozdrawiam Was serdecznie.
Na diecie od 15.03.2011
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

GUTEK pisze:-czy muszę osobiście pojechać do siedziby Komisji Wojewódzkiej i tam złożyć odwołanie czy też można wysłać je przez pocztę?
Można przez pocztę. Z odpisem odwołania i załączników. Na adres WZON a nie do sądu.
-czy są jakieś gotowe druki takiego odwołania czy trzeba je napisać odręcznie?
Nie ma druków. Pisanie odręcznie nie ma sensu, zrobisz wrażenie osoby nieporadnej. Napisz normalnie na komputerze.
-czy jako główną przyczynę odwołania podać fakt że na poprzednich komisjach
(powiatowej i wojewódzkiej) nie było lekarza gastroenterologa?
to dobry powód. Po prostu wnieś o zbadanie dziecka przez biegłego konkretnej specjalności. Zresztą zastanów się też np. nad wykazaniem, że Twoje dziecko jakkolwiek dobrze się czuje na diecie, to wymaga więcej pracy rodziców (gotowanie) niż przeciętne - to jest przecież przesłanka niepełnosprawności.
-czy korzystaliście z pomocy prawnika?
Ja sama nie ubiegałam się o ustalenie stopnia niepełnosprawności, nie wiem więc, czy prawnik jest konieczny. Mało kto jest reprezentowany przez adwokata w takich sprawach, zresztą generalnie ciężko będzie Ci znaleźć kogoś, kto się zna na ubezpieczeniach społecznych.
-czy sądzić będzie tą sprawę sąd w moim mieście czy sąd w wojewódzkim ?
to będzie Sąd Rejonowy, ale nie Wydział Pracy tylko Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a tych jest mniej i może być dopiero w większym mieście.
-czy znacie jakieś "mocne' przydatne w takich sprawach sądowych papiery albo
precedensy?
Nie.
-czy skutkuje podawanie jako przykładu pozytywnych orzeczeń w takich sprawach które miały miejsce i domaganie się jednakowego traktowania gwarantowanego przez Konstytucję RP?
Nie. Każda sprawa rozpoznawana jest odrębnie. Żaden Sąd nie jest związany wyrokiem równorzędnego sądu w innej sprawie.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Magdalaena odpisała bardzo rzeczowo i konkretnie, w końcu to fachowiec, a ja chciałabym tylko dodać, że moja kolezanka założyła sprawę o orzeczenia w sądzie, żądając biegłego pediatry-gastroenterologa i sprawę wygrała, mało tego przyznano jej dziecku orzecznie z roczną datą wstecz i do ukończenia 16 lat. Nawiasem mówiąc, ta sama komisja powiatowa, która nie przyznała jej dziecku orzeczenia, mojemu dała bez żadnych pytań do 16 lat, więc nie ma żadnej równości traktowania i precedensów nawet w obrębie tej samej komisji.
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Bardzo mi pomogły i podniosły na duchu. Dzisiaj wysłałam odwołanie do Sądu Pracy. Szczególnie bardzo diękuję GosiM za pomoc przy napisaniu odwołania. Będę informować o naszych dalszych poczynaniach.
Na diecie od 15.03.2011
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: salcia »

Nam nie udało się wygrać.Dotarłam do ostatniej instancji gdzie był powołany biegły gastroenterolog ale niestety opinia była dla nas niekorzystna.Dziecko-za zdrowe w swojej chorobie.Życzę wygranej.
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
KKKasia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 13 mar, 2008 12:56
Lokalizacja: Bytom

Post autor: KKKasia »

czy ktoś ma informacje na temat cukrzyka, który ma celiakie..chodzi mi o to, czy cukierek, który pobiera już pielęgnacyjny (z racji cukrzycy) dostanie też pielęgnacyjny na celiakie...
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

KKKasia pisze:czy ktoś ma informacje na temat cukrzyka, który ma celiakie..chodzi mi o to, czy cukierek, który pobiera już pielęgnacyjny (z racji cukrzycy) dostanie też pielęgnacyjny na celiakie...
Nie. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się osobie, a nie schorzeniu.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
KKKasia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 13 mar, 2008 12:56
Lokalizacja: Bytom

Post autor: KKKasia »

no tak kto pyta nie błądzi....Magdalaena dziękuję bardzo za tą odpowiedź :)
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Dzisiaj dostałam pismo z Sądu Pracy, w którym postanawia dopuścić dowód z opinii biegłego: pediatry. Oznacza to dla mnie, że w sądzie (na komisji lub rozprawie) zamiast gastroenterologa o którego prosiłam w odwołaniu będzie pediatra. Czy mogę coś zrobić, aby przy tem ostatecznym badaniu pojawił się jednak specjalista?
Na diecie od 15.03.2011
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

GUTEK pisze:Dzisiaj dostałam pismo z Sądu Pracy,
zapewne odpis postanowienia dowodowego
GUTEK pisze:w którym postanawia dopuścić dowód z opinii biegłego: pediatry. Oznacza to dla mnie, że w sądzie (na komisji lub rozprawie) zamiast gastroenterologa o którego prosiłam w odwołaniu będzie pediatra.
Badanie jest przeprowadzane osobno, być może w budynku sądu. Dostaniesz odrębne wezwanie i powinnaś przyjść z dzieckiem i przynieść wszystkie wyniki badań itp.
GUTEK pisze:Czy mogę coś zrobić, aby przy tem ostatecznym badaniu pojawił się jednak specjalista?
Postanowienie dowodowe jest niezaskarżalne zażaleniem, ale możesz wprost napisać pismo ( z odpisem) wnosząc o dopuszczenie dodatkowo dowodu z opinii biegłego lekarza gastroeterologa, ewentualnie o dopuszczenie dowodu z opinii łącznej. Jeśli sąd nie uwzględni tego wniosku, a wyrok będzie dla Ciebie niekorzystny, jets to mocny argument do podniesienia w apelacji.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

[ Postanowienie dowodowe jest niezaskarżalne zażaleniem, ale możesz wprost napisać pismo ( z odpisem) wnosząc o dopuszczenie dodatkowo dowodu z opinii biegłego lekarza gastroeterologa, ewentualnie o dopuszczenie dowodu z opinii łącznej. Jeśli sąd nie uwzględni tego wniosku, a wyrok będzie dla Ciebie niekorzystny, jets to mocny argument do podniesienia w apelacji.[/quote]
Do kogo mam to pismo skierować? Bezpośrednio do Sądu Pracy czy tak jak poprzednio za pośrednictwem WZSON?
Co to znaczy napisać pismo z odpisem?
Czy jeśli Sąd zgodzi się na opinię gastroenterologa to czy muszę sama o niego się postarać czy Sąd przydzieli mi jakiegoś z listy swoich biegłych?
Za wszelkie odpowiedzi będę Ci wdzięczna Magdaleno.
Na diecie od 15.03.2011
Tina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 16 kwie, 2008 16:02
Lokalizacja: Poznan

Post autor: Tina »

Mam 17 lat i miesiąc temu dowiedziałam się za mam celiakie... Czy mogę ubiegać się o zasiłek.? Czy zostanę uznana przez państwo, jako 'niepełnosprawna' i taj podstawie wypłacą mi zasiłek? Proszę o pomoc, bo nie wiem jak zabrać się za tą sprawę. :)
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Najpierw przeczytaj ten wątek i inne ze słowem niepełnosprawny w treści, żeby dowiedzieć się jak niejednoznaczne są poglądy w tej kwestii.

A po drugie zastanów się czy Ty tak naprawdę JESTEŚ NIEPEŁNOSPRAWNA ?
czy celiakia uniemożliwia Ci normalne życie, czy też tylko jest drobnym utrudnieniem w planowaniu jadłospisu i wyborze miejsca na lunch ?

Jeśli jesteś na diecie od niedawna to przez pewien czas będziesz się do diety bg przyzwyczajać, zresztą Twoje jelita też będą stopniowo wracać do siebie. Ale po paru miesiącach powinnaś się czuć dobrze.

I wtedy wszystko zależy od Twojego stosunku do choroby i diety. I gorąco Ci życzę, żebyś skoncentrowała się na poprawiającym się samopoczuciu, czerpała z życia pełnymi garściami, a na diecie była tak mimochodem.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ODPOWIEDZ