Czy da się zrobić chleb bezglutenowy na zakwasie?

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Margot pisze:Aniu trzymam kciuki
Dzięki! Przyda się :D
Margot, dobrze, że wspomniałaś o siemieniu, bo ja właśnie chcę z niego zrezygnować. Zamiast siemienia - 2 jajka. Jak myślisz, tak się uda? Wolałabym bez siemiena, bo kiedyś próbowałam je jeść i bardzo kiespko się czułam :(

A z "Dziennika z pieczenia chleba - dzień 2 i pół" ;) - zakwasy stoją sobie na kaloryferze, więc chyba zimno im nie jest ;) :D Zapachem mocno dają znać, że żyją :D Zwłaszcza kukurydziany :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Margot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 08 cze, 2005 21:55
Lokalizacja: pomorza

Post autor: Margot »

Aniu nie wiem ,ten miał być bez jajek
Może jakby dodać żółtka ,a białko ubić ,nie wiem :D
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Ania, pieke chleb bezglutenowy ( co prawda na drozdzach ) z jajkami. Chociaz w przepisie nie bylo jajek. Jajka nie zaszkodza. Trzeba tylko odpowiednio zmniejszyc ilosc wody (lub mleka).
tresa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 11 lut, 2008 10:31
Lokalizacja: ciechanów

Post autor: tresa »

Poczyniłam pierwsze kroki mój zakwas nie wyszedł ,dostałam żytni i chcialam przerobić go na wlasne potrzeby Kiedy dołożylam mąki kukukydzianej już tak nie rośnie czy wasz chleb zwiększal dużo swoją obiętość podczas rośnięcia .
Chciałabym się dowiedzieć czy kasza gryczana palona to ,tosamo co prażona bo na wszystkich kaszach jest prażona.
Margo jesteś NIEOCENIONA dzięki .
Margot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 08 cze, 2005 21:55
Lokalizacja: pomorza

Post autor: Margot »

tak prażona i palona to samo
jutro napisze jakiej była firmy ta kasza
Ja te bezglutenowe piekłam tylko na bezglutenowych zakwasach ,rosły niedużo ,tylko tak z 2-3 centymetry ,piekłam w bardzo małych foremkach i nakładłam tak z 3 cm poniżej wierzchu
A dlaczego nie wyszedł zakwas?One tak nie bąblują jak te glutenowe,pachna też inaczej
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

tresa pisze:mój zakwas nie wyszedł ,dostałam żytni i chcialam przerobić go na wlasne potrzeby Kiedy dołożylam mąki kukukydzianej
Ale przecież mąka żytnia zawiera gluten! Wobec tego zakwas żytni też go zawiera i dołożenie mąki kukurydzianej niczego tu nie zmieni - taki zakwas nie będzie bezglutenowy.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Wrażenia z wypieku pierwszego bezglutenowego chleba:
a więc, "średnio na jeża";). Chleb wyglądał rewelacyjnie (trochę wyrósł, przypieczony, ziarenka sezamu i słonecznika, kroił się dobrze), ale... Smak, niestety. Wydaje mi się, że za dużo mąki kukrydzianej (1 szklanka + 1/2 zakwasu kukurydzianego). Dla mnie niezjadliwy. :( Poza tym jeszcze bardzo szybko twardniał (może przez jajka?) Nie o takie pieczywko mi chodziło. :039: Ale cóż, chciałam - mam :D Póki co, z pieczywem na zakwasie się żegnam, ale sprópuję wypiekać pieczywo drożdżowe wg przepisów ze strony www.chleb.info.pl/ . :D Już mi chodzi po głowie wieniec orzechowy na święta :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
anet
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz 18 gru, 2005 11:36

Post autor: anet »

Margot wielkie dzięki! chlebek wyszedł super:) upiekłam juz dwa:) pierwszy troche gnieciuch ale drugi rewelacja. Zrobiłam kombinacje mą: 1szkl gryczana, 1 szklanka jaglana, 1/2 szkl ryzowa i 1/2 z amarantusa. Oczywiście z tym glutem z siemienia. Przepis rewelacja!
mogę wkleić fotki:)

[ Dodano: Sro 02 Kwi, 2008 15:41 ]
a co tam wklejam:)
Obrazek
Obrazek
tresa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 11 lut, 2008 10:31
Lokalizacja: ciechanów

Post autor: tresa »

Mój chleb po kolejnej próbie jest lepszy ale nie wygląda tak ładnie jak chlebek anet .Nie wyrósł ,podniósł się na blaszce ok 1-2cm ale podczas pieczenia opadł do wysokości wkładanego ciasta .Wyglądał jak pasztet , może za krótko wygniatałam.

[ Dodano: Sro 02 Kwi, 2008 21:59 ]
może z amarantusem będzie pulchniejszy , muszę spróbować.
anet
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz 18 gru, 2005 11:36

Post autor: anet »

kolejny tzn. 3 zakwas szaleje..... chyba zaraz wyjdzie z tego glinianego garczka;)

jedną rzecz zapomniałam napisać. nie wiedziałam o co chodzi z tymi świeczkami w piekarniku więc włożyłam ciasto do keksówki i do piekarnika na 3h i temp 50st. po tych 3 godzinach dopiero podkręciłam na 220.
tresa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 11 lut, 2008 10:31
Lokalizacja: ciechanów

Post autor: tresa »

Anet czy zakwas cały czas trzymasz w ciepłym miejscu , bo ja piekłam chleb raz na tydzień i ten odłożony zakwas trzymałam w lodówce . Dopieo na dwa dni wcześniej wyjmowałam go żeby rósł. Może dlatego, nie miał siły tak urosnąć chleb?
anet
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz 18 gru, 2005 11:36

Post autor: anet »

jak na razie trzymam normalnie w kuchni...... zazwyczaj na lodówce, ale u mnie wszedzie w mieszkaniu ciepło okrunie jest:)
Margot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 08 cze, 2005 21:55
Lokalizacja: pomorza

Post autor: Margot »

Dziewczyny ,cieszę sie ,że chleby się udają
Prawda ,że nie jest to takie trudne?
Anet śliczny chlebek!
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Margot dzięki za wspaniały przepis,
ja niestety ostatnio z braku czasu kupuje dla córci już upieczony :/
Danusia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Danusia »

Margot, ile wody gazowanej dajesz na 3 szklanki (w sumie) różnych mąk, 1 szklankę zakwasu i 1 szklankę "gluta" z siemienia?
ODPOWIEDZ