Irlandia

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

Marcin S
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: pn 03 gru, 2007 15:02
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Marcin S »

Nie wiem czy dotarła moja wiadomośc do ciebie bo dostałem na swoja skrzynkę raport ze coś jest nie tak. Jeśli nie to napisz na nsd@op.pl to prześlę info jeszcze raz.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Boomer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 06 kwie, 2006 02:00
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boomer »

witam po długiej nie obecośc spowodowanej wyjazdem do Irlandii :) powiem szczerze , że niewiedzialem jak jest tu z dostępem do żywności bezglutenowej wiec zabrałem zapas z polski.druga sprawa ,że wypełniał on cąły moj bagaż:)
Okazało sie na miejscu ,że żywnośc bezglutenowa jest tu praktycznie w każdym sklepie,
np. supermarkety :

Tesco ( sa wyznaczone półki z żywnościa bezglut. ) co do reszty po za półkami niewszystko jest ozaczone ale można spobie poradzic.

dunnes stores - polecam jest tu dużo , produktów w dobrej cenie,
( sa wyznaczone półki z żywnościa bezglut. ) poza tymi połkami każdy produkt jest ozaczony czy jest bez glutenowy czy jest glutenowy. duża ilosc produktów znajdujaca sie na półkach w całym sklepie.

superquinn - sklep dosc drogi, ale jest kilka produktów poza wyznacoznymi produktami, ma tez ogramna zalete, polecam chleb firmy "Juvella " najlepszy jaki do tej pory jadlem ma smak prawdziwego chleba !! co wydaje sie nie możliwe :)

Aldi - najtanszy sklep chyba z calej irlandi, ale przede wszystkim dobry jakosciowo ! jest tu na 99 % produktow jest ozaczenie... moża kupic tu wszystko prawie bezglutenowe...... poza chlebem.. ( nawet na piwach jest ozaczenie że zawierają gluten. )


co do wszysktich cen we wszystkich supermarketach polecam Aldiego !
najtansze ceny !
ceny sa wg mnie takie same, jak reszty prduktó na te oczywiscie zarobki.
i z tego co sie dowiedzialem jest to kraj nr 1 pod wzgledem ludzi chorych na celiakie.


w razie pytań prosze pisac ! :D

pozdrawiam i mam nadzieje ze chodz troche pomogłem.

[ Dodano: Nie 10 Sie, 2008 23:43 ]
aa nawet znalazłem fast food ( lasagne , pizza , i hamurgery ) :D oczywiscie gluten free :D
_____________________________________

Na_diecie_od_Stycznia_2006 . . .
idka_7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: śr 30 kwie, 2008 13:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: idka_7 »

no proszę... A gdzie ten fast food? W jakim mieście?
Awatar użytkownika
Boomer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 06 kwie, 2006 02:00
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boomer »

w Limericku... ale sądze że w Dublinie lub innych wiekszych napewno też jest, powieważ Limerick do najwiekszych miast nie należy :) cena np za Lasagne ( ztego co pamietam duza połowa kosztuje ok 10 euro.. ) cena nie zbyt wygórowana a smakuje b. dobrze :D
_____________________________________

Na_diecie_od_Stycznia_2006 . . .
idka_7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: śr 30 kwie, 2008 13:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: idka_7 »

się pojedzie się zobaczy ;) tam przecież też jest net i w razie czego będę Cię męczyć ;) Obiecuję ;)
Awatar użytkownika
Boomer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 06 kwie, 2006 02:00
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boomer »

idka_7 pisze:się pojedzie się zobaczy ;) tam przecież też jest net i w razie czego będę Cię męczyć ;) Obiecuję ;)
niema problemu :) polecam sie na przyszłośc :D ;)
_____________________________________

Na_diecie_od_Stycznia_2006 . . .
aneczka_tomeczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 01 gru, 2005 00:24

Post autor: aneczka_tomeczka »

O tak, w Irlandii celiakom jest dobrze :)
Nawet w takiej zapyziałej mieścinie jak Cobh niedaleko Cork jest restauracja z daniami oznaczonymi jako glutenfree.
Warto wejść do różnych lokali i spytać - często w menu jest informacja o tym czy danie jest bezglutenowe.
A z alkoholi - polecam spróbowanie ciderów :) Smaków od wyboru do koloru.
Są też bezglutenowe piwa - najlepiej wstąpić do monopolu i spytać :)

Można wydatki na dietę odpisać od podatku :)
pawelski
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: wt 16 lut, 2010 19:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pawelski »

Po przeczytaniu informacji na temat świadomości celiakii w Irlandii - wyjechalem do Dublina na tydzień bez wiekszych obaw.
I faktycznie. Produkty bezglutenowe sa praktycznie wszedzie, świadomość kucharzy i kelnerów również nieporównywalna do naszych polskich realiów.
A co najlepsze – to bezglutenowe restauracje, a w zasadzie restauracje z bezglutenowym menu. W tych, których byłem a nie mialy bezglutenowego menu – kelnerzy i kelnerki bez mrugniecia okiem po usłyszeniu slów celiak i gluten wskazywali mi potrawy, które sa bezpieczne.
I tak:
DUBLIN, scisle centrum - Miejsca w których byłem (m.in. na podstawie sugestii amerykańskiego i irlandzkiego forum):
Nalesnikarnia Lemon South William street – RE-WE-LA-CYJ-NE nalesniki gryczane. Wybitne, Cudowne, Fantastyczne. Na ostro, na slodko, do wyboru kilkanaście rodzajów.
Przed przyrządzeniem, mimo zapewnien sprzedawcy, ze wiedza co robia i wydaja bezglutenowych naleśników od kilku do kilkunastu dziennie, patrzyłem bardzo uważnie pani (chyba Polce bo ladna) na rece. Ciasto przygotowala z maki GF w osobnym naczyniu, przemyla wczesniej plyte, wylala ciasto, a po chwili zajadałem się pysznym naleśnikiem. Ok. 6EUR
100 metrów obok jest:
Cornucopia restauracyjka Wicklow Street - mialem malo czasu, zjadlem jakas zupke z warzyw – chyba ok. 4-5EUR, ale bez szalu. Maja tez bardzo bogate menu bezglutenowe. I delikatny, ze tak powiem, bajzel w srodku.
Kolejne 100 metrów dalej jest:
Restauracja Rustic Stone - South Great Georges Street – ale tutaj nie zjadlem bo jest to restauracja z górnej pólki, pan na „selekcji” był bufonem i obejrzawszy mnie z góry na dól stwierdzil, ze skoro nie mam rezerwacji to nie usiade (mimo ze 80% stolików było wolnych). Ale chyba nie zaluje, bo stoliki odstawione jak na Titanicu przed zatonieciem, obrusy, serwety, sztucce pobłyskujące… ceny zapewne tez bufonowate.
Bewley’s Caffe, Grafton Street – najściślejsze centrum (ok. 500m od tych wymienionych wczesniej) – poszliśmy wieksza grupa, ja zniesmaczony, bo co mnie obchodzi, ze to ponoc słynne cafe na caly swiat, ale mieli… dania z makaronu, oczywiście oznaczone jako gluten free – wygladaly i smakowaly identycznie jak te kukurydziane rumunskie „SunMills(?)” dostępne u nas w Auchan. PRZEPYSZNE

W muzeum fabryki Guinessa w restauracji nie ma osobnego menu, ale kelner i kelnerka o razu wskazali które potrawy nie maja glutenu. Super potrawy z lososia.
Arlington restaurant O’Connel Bridge 1 – wielka sala restauracyjna – menu BG nie maja, ale kelnerka i kucharz przedstawili mi dziesiątki propozycji Dan, cidrów i deserów

No i oczywiście w każdym większym sklepie specjalna pólka bezglutenowa. Generalnie raj dla celiaków w Dublinie i peweni calej Irlandii.

I jeszcze lyzka dziegciu w beczce miodu:
The Millstone Dame Street Dublin 2 – maja rewelacyjne menu BG, w tym.. PIZZE
No Ii ta pizze zjadlem (byłem przeszczęśliwy - pierwsza pizza w lokalu od lutego 2010), pan kener nawet przywlókł ze soba worek maki BG dla udowodnienia, ale gdy zapytałem o osobny piec, nieco się wykręcił od odpowiedzi. I niestety kucharz/pizzernik owszem pizze BG zrobil, ale najprawdopodobniej latala ona po piecu ze zwykłymi pizzami, zatem w kolejny dzien pierwszy posilek byłem w stanie zjesc o godz. 19 :( bo czulem się strasznie struty.
"Prawda jest tylko jedna i prawda zawsze leży... tam, gdzie leży "
echo204

Re: Irlandia

Post autor: echo204 »

Polecam Johnie Fox's Glencullen w szczegolnosci kaczke ;-) Mnostwo dan bezglutenowych- niestety desery wszystkie 'glutenowe'
Co do Cornucopii - ja za kazdym razem mialam powazne problemy jelitowe, niewazne czy to deser, glowne dania - moze to nie o gluten chodzi tylko ...hmmm...czystosc - lokal fajny ale zaplecze troche 'podejzane'
Credo pizzeria w centrum Dublina (a pizza gotowa do podgrzania jakby ktos chcial pozniej skosztowac - Tesco Free From [cienka, krucha na ryzowym ciescie, taka przekaska ale smaczna])
i niedaleko pizzeri Bunsen Burgers - jednak jadlam tam raz, niezadowolona. Kucharz wychodzi z zalozenia, ze jesli bezglutenowe to bez smaku. Najlepsze hamburgery bezglutenowe (mieso surowe) kupilam w sklepie miesnym na Walkinstown...chyba st. Agnes Road i w Arklow.
Itsa Bagel i O'Brians - kanapki, czasem ciastka, zupy.....
The Beehive Inn Wiclow- jak na razie najlepsza restauracja pod wzgledem wyboru i wiedzy kucharza na temat diety bezglutenowej
Najlepsza wg mnie cukiernia Antoinette's bakery ale standardowo za slodko ;-) (Z kazdego amerykanskiego czy brytyjskiego przepisu eliminuje 50 procent cukru i cukiernia niesttey dla mnie za slodka)
The Wicklow Heather Glendalough Road, Laragh - pysznie, bezglutenowo, ladnie i czysto; nawet deser sie znajdzie
W Courtown blisko Gorey - swietna restauracja, wiedza, zwlaszcza pewnej Pani kelnerki obszerna na temat diety, jednak nazwe uzupelnie po naszej wizycie kolejnej (kobieta uprzedzi, ze danie np. z frytkami bedzie podane po dlugim czasie oczekiwania, bo olej we frytkownicy jest wymianiany, sprzet myty i musi nagrzac sie na nowo :) )
A poza tym wszedzie warto pytac - jednak polecam sprawdzac swiadomosc kelnerow i kucharzy i dodatkowo pytac, czy np. ryba jest zmazona na nowym/innym oleju/patelni czy frytki, bo to ze cos jest bezglutenowe to ok ale ze nie moze byc przygotowywane na tym samym tluszczu to drugi problem.....ja dostalam (w polskiej restauracji w poznaniu) ryz - oczywiscie bezglutenowy, jednak jakims cudem znalazlam w nim makaron !!!!
Aha The Cosy Cottage w Gorey raczej lunch, sniadania ale pysznie, niedrogo...duzy wybor deserow - Keira wlascicielka ma duza wiedze na temat diety i choroby...Szczegolnie polecany lokal dla lubiacych cisze i spokoj.
zalaczam liste lokali, niestety tylko w Dublinie ale Google pomaga i tak ;-) http://www.glutenfreedublin.com/the-glu ... urant-list
ODPOWIEDZ