Oddawanie krwi

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

A jak ktoś ma celiakię, ale o niej nie wie (typ celiakii niemej i bezobjawowej)? Co się dzieje, gdy taka osoba odda krew?
Awatar użytkownika
Kasinka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 288
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 22:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Kasinka »

Jednorazowo wydaje się że nic, oprócz osłabienia organizmu, tu chyba chodzi raczej o honorowe krwiodawstwo... Ale skoro nie można przy cukrzycy, chorobach tarczycy... Dlaczego nigdzie nie jest dokładnie opisane? Mnie nie satysfakcjonuje odopowiedź nie bo nie :( Przecież to nie hiv i tym się nie zaraża...
A poza tym Rafał masz rację - na pewno są osoby które oddają krew i nie wiedzą że są chore...
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Pisałem właśnie w tym kontekście: jeśli nie można, to jak stwierdzają, czy ktoś ma celiakię?
Awatar użytkownika
Kasinka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 288
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 22:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Kasinka »

hmm, biorąc średni czas diagnozowania celiakii w Polsce ;).... bo chyba nie robią przeciwciał na miejscu i w ekspresowym tempie.... a co z alkoholikami którzy oddają krew i nałogowymi palaczami... ciekawe że to nie jest przeciwwskazaniem...
Obrazek
Awatar użytkownika
nika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 24 sty, 2007 23:58
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: nika »

Według : http://www.celiaccenter.org/faq.asp#give (University of Maryland Center for Celiac Research - Uniwersytet w Maryland - Ośrodek Badań Nad Celiakią) osoba chora na celiakię może być dawcą :)
Ostatnio zmieniony pn 06 paź, 2008 17:28 przez nika, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kasinka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 288
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 22:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Kasinka »

Może, ale czy honorowym, czy jednorazowo?
Obrazek
unreal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 06 paź, 2008 23:53
Lokalizacja: wlkp

Post autor: unreal »

Mam 17 lat i od 4 lat jestem na diecie bezglutenowej. Zapisalam sie na forum, zeby własnie sie dowiedziec czy moge oddawac honorowo krew a tu taki temat akurat. Z tego co wyzej piszecie to raczej nie, wielka szkoda, wielka. Mam jeszcze pytanie, moze ktos byl/jest w podobnej sytuacji. Mam celiakie zaawansowana do zaniku 3 stopnia sluzowki, staram sie przestrzegac diety ale na pewno nie wychodzi mi to idealnie. Ostatnio z ciekawosci lub moze i z braku silnej woli zaczelam probowac produktow z glutenem i kompletnie zadnych objawow, zadnych! a gastrolog dawał mi małe szanse na wyleczenie, acz kiedyś mdlałam z bólu brzucha i mialam drgawki.
Barichelo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 04 lis, 2007 13:51
Lokalizacja: Opole

Post autor: Barichelo »

No mi powiedziano że mam chorobę o podłożu genetycznym więc niestety nie mogę :(
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

unreal pisze:...Mam jeszcze pytanie, moze ktos byl/jest w podobnej sytuacji. Mam celiakie zaawansowana do zaniku 3 stopnia sluzowki, staram sie przestrzegac diety ale na pewno nie wychodzi mi to idealnie. Ostatnio z ciekawosci lub moze i z braku silnej woli zaczelam probowac produktow z glutenem i kompletnie zadnych objawow, zadnych! a gastrolog dawał mi małe szanse na wyleczenie, acz kiedyś mdlałam z bólu brzucha i mialam drgawki.
I gastrolog miał rację - celiakia to genetyczna cecha organizmu, nie można się z niej wyleczyć! Ciesz się, że trafiłaś na sensownego lekarza. To, że nie masz teraz objawów takich jak dawniej to nie jest dowód wyleczenia. W momencie kiedy kosmki dojdą do siebie, to znaczy po dłuższym stosowaniu diety bezglutenowej, organizm wzmacnia się na tyle, że potem objawy po zjedzeniu glutenu mogą być po prostu INNE niż dotychczas. Jeśli dalej będziesz się truć glutenem choroba z pełnoobjawowej może zmienić się w ubogoobjawową i bardzo niemiło Cię zaskoczy poważnymi komplikacjami, poczytaj:
http://www.celiakia.org/index.php?lang= ... oba.objawy
http://www.celiakia.org/index.php?lang= ... nieleczona
Obrazek
unreal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 06 paź, 2008 23:53
Lokalizacja: wlkp

Post autor: unreal »

Dziękuje bardzo za odpowiedz, skutecznie podziałała. Dotychczas przestrzegalam diety ale miałam kryzys i po prostu mnie to zadziwilo po tym co keidys przechodzilam. Lekarz mi mowil ze nieprzestrzeganie moze sie skonczyc nowotworem lub cofaniem w rozwoju a tego na pewno bym nie chciała. A z tym honorowym oddawaniem krwi to pewne ze nie mozemy oddawac?
Barichelo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 04 lis, 2007 13:51
Lokalizacja: Opole

Post autor: Barichelo »

"Lekarz mi mowil ze nieprzestrzeganie moze sie skonczyc nowotworem lub cofaniem w rozwoju a tego na pewno bym nie chciała"


o nowotworze słyszałem , ale co z tym cofaniem w rozwoju??
NIKO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 07 lip, 2008 21:41
Lokalizacja: GRUTA

Post autor: NIKO »

Wydaje mi sie ,ze tu nie chodzi ,,o cofanie w rozwoju,, tylko zatrzymanie lub opoznienie w rozwoju.A dotyczy to w szczegolnosci malych dzieci, nie przestrzeganie diety moze doprowadzic do zatrzymania wzrostu i do zmian w zachowaniu dziecka.Dziecko nie rozwija sie prawidlo do swojego wieku.Przykladem byl moj synek ktory gdy zacza chorowac przestal mowic i chodzic.Jego rozwuj zatrzymal sie a po przejsciu na diete bg. w oczach ,,nadrobil zaleglosci,,...Podrawiam
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

a propo oddawania krwi. Kiedyś poszłam oddać płytki krwi dla takiego chorego chłopca. Wyniki miałam super, żyły też ( do płytek krwi trzeba mieć bardzo dobre żyły bo to 1,5 h się siedzi do maszyny podłączonym) ale lekarka powiedziała że zgadza się tylko na moje oddanie bo to dla tego chłopca. Żebym się nie przyzwyczajała i nie oddawała honorowo, bo sama choroba jest dla mnie obciążeniem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Ja już kiedyś chcialam odddawać krew, ale nigdy nie mialam opowiedniej wagi, zawsze brakowało mi kilku kilogramów. Miałam nadzieję, że jak troszkę przytyję to wreszcie będę mogła, a teraz czytam, że jednak nie ;(
Kasinka pisze:a co z alkoholikami którzy oddają krew i nałogowymi palaczami... ciekawe że to nie jest przeciwwskazaniem...
Mam sasiada, który od kilkinastu lat oddaje krew, a strasznie dużo pije i pali. Już kilka razy się dziwiłam, że przyją taką krew, ale jednak to nie jest problem <mmm>
unreal pisze:Ostatnio z ciekawosci lub moze i z braku silnej woli zaczelam probowac produktow z glutenem i kompletnie zadnych objawow, zadnych!
Ja jadłam produkty z glutenem przez około 5 lat i też mi nic nie było, czułam się świetnie. A z biobsji wyszło: zanik kosmków w skali Marsha IIIb. Za to teraz dzieje się coś dziwnego, bo od czasu jak przeszłam na dietę, źle sę czuje. Przez pierwszy tydzien diety bolały mnie brzuch i głowa. Potem na jakiś czas przeszło, a przez ostatnie 3 dni bóle powróciły i to mocniejsze (musiałam się zwolnić z zajęć, bo nie mogłam usiedzieć). Nie mam pojęcie co się dzieje. :zdziw:
Obrazek
Gośka lost
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: wt 09 gru, 2008 20:10
Lokalizacja: ok. Rzeszowa

Post autor: Gośka lost »

karolcia6, ja tez od niedawna jestem na diecie i tez nie czuje sie lepiej niz wczesniej, nawet gorzej

jak nie trzymałam diety czułam sie dobrze i nie miałam absolutnie żadnych objawów

no i tez sie zastanawiam co sie dzieje :zdziw:
ODPOWIEDZ