Czechy

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Czechy

Post autor: elola »

TUTAJ jest link do sklepiku z żywnością dietetyczną, obejmującą trakże produkty bezglutenowe.
Mój syn zrobił sobie dzisiaj wycieczkę do Roudnic nad Labem. Zależało nam m.in. na Fiber Husk (Finax), dzięki któremu chlebek pieczony w domu nie kruszy się oraz na zupach w proszku (na wyjazdy). Sklepik jest maleńki ale zaopatrzony we wszystko czego potrzebowaliśmy.
W e-sklepie można zamówić towary, także do Polski. Wg broszurki jaką syn dostał od kierownika, obejmującej opłaty za usługi czeskiej poczty, za przesyłkę 1 kilogramową płaci się 205 Koron, każdy następny kg kosztuje o 5 Koron więcej (30 kg - 350 Koron).

Z pewnością jest więcej takich miejsc w Czechach, może nawet lepiej zaopatrzonych i bliżej granicy. Ale i tak bardzo się cieszę, chociażby ze względu na te zupki :D
aneczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 26 kwie, 2006 17:43
Lokalizacja: Opole

Post autor: aneczka »

czy na tych produktach jest przekreślony kłosik??
bo nie wiem czy się dogadamy tam w Czechach :) :)
Maciuś jest z nami od 3 września!!!
Obrazek
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: salcia »

Bardzo ciekawe produkty i niektóre wcale nie sa tak drogie.Warto chyba odwiedzić te strony.
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Produkty bezglutenowe (bezlepkove) mają przekreślony kłos.
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Potwierdzam, że Czesi nas lubią :)

W zwykłym Albercie znalazałm cały regał płatków, wafli, chrupków, chlebków kukurydzianych z polewami, a na każdym info rzetelne - lepkove, albo bezlepkove - czarno na białym :) Opychałam się potem chlebkiem kukurydzianym z dodatkiem sera :)

Czemu prędzej nie wpadłam na zakupy na drugą stronę Olzy? Mam do Czech 13 km w porywach do 15 :P
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: salcia »

Czy to te Roudnice blisko Pragi??
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

To są Roudnice nad Łabą. Do Pragi jeszcze kawałek. Sklepik jest naprawdę malutki. Może ktoś zna jakiś sklepik ze zdrową żywnością bliżej granicy?
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Z racji tego, że chyba najbliżej granicy mieszkam, spróbuję się dowiedzieć czegoś konkretnego o sklepikach z naszą żywnością. Podpowiedzcie firmy, które są na terenie Czech, bo nie bardzo umiem się połpać, która z którego kraju :)

Narazie mile zasoczona zwykłym czeskim marketem będę tam wyskakiwać co jakiś czas :)
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Weszłam ze str. http://www.euro-zona.cz/ w > Katalogy <. Tam znalazłam następujące firmy, posiadające w swej ofercie produkty bezglutenowe, których dystrybucją Eurozona się zajmuje: Pečivárne Lipt Hrádok, Oplatky Hostinné, Pekařství Rytinová, Schär, Novalim, Labeta, Semix, Petr Krzyžanek, Ceria, Petr Smutný, Thus, JC Trading, Bional, Sivo, Veseko, Hellmann´s, Ekoprodukt, Špajz, Mantler-Mühle, Finax, Wener´s, Paleta, Xaverov, Nominal, Česká drožďárenská společnost, Jizerské pekárny, Kalma, Celiatica, Kávoviny, Opac, ASP, Multitabs, Hema, Mogador a další.

Jak zwykle, zwracajmy uwagę na przekreślony kłos i ew. składy.
paulinus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 20:19
Lokalizacja: Chomutov, Czechy

Post autor: paulinus »

Witajcie! Mieszkam w Czechach, w Chomutovie konkretnie (nie jest to, niestety blisko polskiej granicy) i mogę potwierdzić, że żywność jest tu dobrze oznaczona (lepkova/bezlepkova). W Czechach produkty dla celiaków w sporym asortymencie można też znaleźć w sieci drogerii dm - to niemiecka sieć, więc przypuszczam, że i w Niemczech o nie nietrudno. W Chomutovie - gdyby ktoś się wybierał - jest dobrze zaopatrzony sklep ze zdrową żywnością w szpitalu (szpital z polikliniką).
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Po raz kolejny mile zaskoczona przez południowych sasiadów z przyjemnością "donoszę", że w Pizzerii NICO w Bohuminie dobrze wiedzą jak nakarmić bezlepkovca :)
Nie było ani śladu zdziwienia na pokaleczoną polsko-czeską prosbę o danie bezlepkowe, krótka rozmowa kelnerki z szefem kuchni i na moim stoliku wylądowała pierś z kurczaka bez panierki, duszona, z warzywami i "śladową" ilością przypraw (same rozpoznawalne - sól, pieprz i zioła :) ).

Do tego w Albercie powstało nowe stoisko - CeliHope ma tam całkiem sporą półkę.
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
Dago
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt 12 wrz, 2008 08:46
Lokalizacja: Łaziska

Post autor: Dago »

Witam ;), to mój pierwszy post.
Odwiedziłem dzisiaj sąsiadów za naszą południową granicą,konkretnie Ostrawe.
Znalazłem dwa sklepy ze zdrową żywnością.
Oto kilka przykładów co tam znalazłem,oczywiście jest tam wszystkiego więcej, znanych firm i nie tylko.

Np:firma, Jezerske Pekarny
-Bezlepkowy chleb (bezglutenowy) vicezrnny(wieloziarnisty) cena-78koron
-Bezlepkowy chleb tmawy(ciemny) 63korony
-Bezlepkowy chleb jachlowy(jaglany) 75k.
-Bezlepkowy chleb bily(biały) 65k.
-Bezlepkowy chleb slunecnicowy(słonecznikowy) 63k.
Wszystkie opakowania po 500g. i zawierają drożdże w osobnym opakowaniu.
Wszystko jest do automatów do pieczenia i tradycyjnego wypieku,jedno mnie zastanawia na opakowaniu jest napis-Zawartość gladiatyny 1.6mg/100g suszu. a czesi doklejają jeszcze nalepke "zawartość lepku(glutenu) najwyżej 100mg./kg.-dopuszczalnej zawartości.
Opakowania mają oznakowanie przekreślonego kłosa.

Ta sama firma:
-Bezlepkowy knedlik(knedel) 59k.-350g.

-firma Shar spagetti 500g. 103korony

Zupy typu gorący kubek po 14 koron

Są jeszcze tańsze mieszanki chleba po 39 koron 500g.

Narazie tyle z mojej wycieczki do czech ;)
Pozdrawiam !!
-POZYTYWNIEINNY-
Awatar użytkownika
agadenver
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 19:47
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: agadenver »

a wie ktoś gdzie mogę zaopatrzyć się w żywnośc bezglut w okolicach zwardonia po stronie czeskiej?? własnie tam jadę w pt a nie chce mi sie tachać ze sobą chleba i całej reszty z polski w placaku :)
Proszę o jnfo sms-ową (502 816 653) bo rzadko osoatnio tu bywam :)
POzdrawiam
Awatar użytkownika
Dago
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt 12 wrz, 2008 08:46
Lokalizacja: Łaziska

Post autor: Dago »

Śmiało można się rozbijać po czechach.

Odwiedziłem ostatnio Brno z powodu spotkania chorych na celiakie.
Jedną z ciekawostek opisałem w "Choroba, objawy, leczenie... "

Zaskoczyła mnie obsługa w restauracji: po wejściu poinformowałem panią kelnerke że jestem na diecie i tu normalnie szok kelnerka odpowiedziała że wie o co chodzi, mają dania właściwe dla mnie ale jeżeli będe chciał coś innego to zrobią to.

I rzeczywiście jedzonko OK !

Na samym końcu chciałem jeszcze podjeść sobie warzyw grilowanych bo moja żonka tyle tego miała napakowane że nie dała rady z wszystkim, pytam kelnerke czy moge te warzywka sobie podjeść odradziła bo przed grilowaniem maczają je w jakimś sosie i on nie jest wałaściwy dla mnie !

Normalnie KOSMOS :)
Ostatnio zmieniony czw 30 paź, 2008 18:32 przez Dago, łącznie zmieniany 1 raz.
-POZYTYWNIEINNY-
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

wow,ale jestem zaskoczona :zdziw:
Jak będę tam latem co sprawdzę czy i mnie tak potraktują ;)
ODPOWIEDZ