Od czego zacząć.

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

viola
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: wt 01 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: pruszków

Post autor: viola »

A czy ktoś wie jak się odwołać od decyzji Powiatowego Zespołu ds Orzekania O Niepełnosprawności -to znaczy czy wypełnia się jakieś druczki czy samemu się pisze to odwołanie? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Ja się odwoływałam prawie 2 lata temu i składałam własnoręcznie napisane pismo + pisemko od lekarza prowadzacego dziecko i pediatrę.
Generalnie wszystko co mogłoby Ci pomóc
Do tego kserokopia orzeczenia.
Zerknij tylko żeby Ci termin nie uciekł bo bodajże na odwołanie jest 30 dni (pewna nie jestem)

Powodzenia
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
viola
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: wt 01 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: pruszków

Post autor: viola »

dzięki SISI.Na odwołanie mam 14 dni ,więc musze się spieszyć. Jeszcze raz dzięki <roza>
Awatar użytkownika
Młoda_17
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: wt 23 maja, 2006 20:55
Lokalizacja: Świebodzice

Post autor: Młoda_17 »

Przy odwołaniu,można powołać sie na odpowiedni paragraf.(w którym pisze że zasiłek sie należy)życzę żeby przyznali;))
Awatar użytkownika
Olciak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn 17 kwie, 2006 00:36
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Olciak »

Witam.
Mam 22 lata, chciałabym miec orzeczenie o niepełnosprawności, gdyż otrzymałabym stypendium na uczelni co by mi bardzo pomogło.
Niestety średnio wiem od czego zacząc, rozjaśnia mi sie nieco po przeczytaniu kilku tematów. Natomiast mam pytanie - czy wiek ma jakieś znaczenie? Czy tylko dzieciom przyznaje się takie przeczenie, czy dorośli też mają szanse?
Jakie są korzyści? - prócz tego stypendium...
Czy to działa w obie strony? W sensie, że takie orzeczenie mi coś ograniczy np.znalezienie pracy...?
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności i wtedy na tej podstawie stosowane są odpowiednie ulgi.
Takie orzeczenia to z zasady wydają do, czy też dla:

a) szkolenia
b) odpowiedniego zatrudnienia
c) korzystania z rehabilitacji
d) korzystania z systemu pomocy społecznej
e) konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
f) uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej
g) korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji
h) korzystania z ulg i uprawnień na podstawie art. 8 ust. 1 -Prawa o ruchu drogowym ze względu na ograniczenia sprawności ruchowej
i) korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów (np. ulgi telekomunikacyjne, ulgi w PKP i PKS, prawo do zamieszkania w oddzielnym pokoju)
j) uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego

To znalazłem o prawach studenta/studentki z niepełnosprawnością:
a) uzyskania urlopu od zajęć na uczelni w trybie i na zasadach określonych w regulaminie studiów,
b) przeniesienia z innej szkoły wyższej, w tym także zagranicznej, za zgodą dziekana wydziału uczelni przyjmującej, jeżeli wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w szkole wyższej, która opuszcza,
c) studiowania, poza swoim kierunkiem podstawowym, na dowolnej liczbie kierunków lub dowolne przedmioty także w różnych uczelniach, jeśli wypełnia wszystkie obowiązki związane z tokiem studiów na kierunku podstawowym,
d) studiowania według indywidualnego planu i programu studiów na zasadach ustalonych przez radę wydziału lub inny organ wskazany w statucie uczelni,
e) przygotowania się w charakterze asystenta - stażysty do podjęcia obowiązków nauczyciela akademickiego, na zasadach określonych w statucie uczelni. Za wykonywanie czynności asystenta-stażysty studentowi przysługuje stypendium przyznawane na warunkach określonych przez senat,
f) skorzystania z pomocy materialnej, w tym także stypendium socjalnego,
g) skorzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy środkami komunikacji miejskiej,
i) skorzystania ze świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia na zasadach ustalonych dla pracowników.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
Olciak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn 17 kwie, 2006 00:36
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Olciak »

wow, dziekuje Ci :) pewnie troche się namęczyłeś smarując taką odpowiedź:) Dzięki jeszcze raz!
ODPOWIEDZ