Ciabatta

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Ciabatta

Post autor: thh-polka »

Przepis ze szwedzkiej ksiazki "Glutenfri bakst", autorka Charlotte Andersson.
Najprostrzy w wykonaniu chleb na swiecie, ktory wypelnia kuchnie zapachem, iz zdaje sie ze jest sie na wakacjach nad Morzem Srodziemnym. Tak o tym chlebie pisze autorka ksiazki.

Na trzy ciabatty potrzeba:
25g swiezych drozdzy
200 ml zimnej wody
4 lyzki oleju rzepakowego ( ja uzylam oliwy)
1 lyzeczka soli
500 ml ( pol litra) maki bg na chleb (uzylam Glutenexu z czterema lyzkami maki gryczanej)
bazylia i oregano- suszone lub swieze, mozna pominac

Rozetrzec drozdze z woda. Dodac pozostale skladniki. Wymieszac zeby skladniki sie polaczyly.Wylozyc ciasto na blache ( przykryta papierem do pieczenia ) na trzy kupki. Uformowac podluzne chlebki. Posypac je maka i lekko przyklepac. Zostawic do wyrosniecia na ok. 50 min, przykryte scierka.
Piec 20 min/ 250*C. Ja pieklam w temp. 225*C.

Sa b. pyszne i chrupiace. Nie roznia sie niczym od swiezych chrupiacych bagietek.
Dzisiaj przekonalam sie ze pieczywo bg tez moze byc chrupiace.
Juliuszowi i nam b. smakowaly. Corka myslala, ze sa glutenowe.

[ Dodano: Nie 27 Sty, 2008 20:51 ]
Pomylilam sie, uzylam maki bg z Bezglutenu a nie Glutenexu.
W oryginalnym przepisie bylo podane, ze maka bg moze byc dowolna.
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Kolejny raz piekłam te bułki i gorąco polecam. Dziś wstawiłam do piekarnika naczynie z wodą i ciabatty wyszły chrupiące.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
agaolk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: agaolk »

czy napewno powinno sie dodawac zimną wodę?
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Robiłam dokładnie z przepisu thh-polki i bułki wyszły bardzo dobre, więc na pewno należy dodać imną wodę.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
agaolk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: agaolk »

a czy mogę zastosowa mąkę sorgo lub tapioka? Moje dziecko jest na diecie bg i dodatkowo nie może skrobi pszennej
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

agaolk pisze:a czy mogę zastosowa mąkę sorgo lub tapioka? Moje dziecko jest na diecie bg i dodatkowo nie może skrobi pszennej
Myślę, że najlepiej jako podstawy użyć miksu chlebowego bez skrobi pszennej, teraz już chyba każdy producent ma taki w swojej ofercie, a mąki sorgo lub tapiokowej dodać tylko trochę, np pół szklanki - żeby zapach nie był zbyt intensywny i konsystencja chlebowa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

agaolk pisze:a czy mogę zastosowa mąkę sorgo lub tapioka? Moje dziecko jest na diecie bg i dodatkowo nie może skrobi pszennej
Możesz użyć skrobi z tapioki (skrobi z kukurydzy czy skrobi z ryżu). Możesz sama zrobić sobie mieszankę mączną z różnych mąk i skrobi (np. po 1/3 szkl. skrobi z tapioki, skrobi kukurydzianej, mąki kukurydzianej- pamiętając, żeby dodać gumę guar lub gumę ksantan (pełnią one rolę glutenu w wypiekach, to dzięki nim ciasto jest puszyste i sprężyste). Ja dodaję 1/2 łyżeczki gumy guar na 1 szklankę mieszanki mącznej.
Mąkę z sorgo możesz dodawać do mieszanek (i tych samodzielnie robionych i tych kupnych). Nadaje ciemny kolor, wg. mnie, nie daje żadnego absmaku. Spróbuj maki z Teff (chyba firmy 3paully) - jak dla mnie super - na naleśniki, jako dodatek do chleba i bułek. Niestety droga - ale super.
agaolk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: agaolk »

Dzięki serdeczne
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Agaolk,
Tak, w tym przepisie uzywa sie zimnej wody.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

A wiecie co, ja mam dość - podjęłam dwie próby i za żadnym razem ciabatki nie chciały wyrosnąć. Za pierwszy razem myślałam, że to przez drożdże (użyłam suchych dr. Oetkera), ale dziś wzięłam drożdże zwykłe, i bułki odrobinę urosły, ale tylko odrobinę. Mąkę wzięłam z Marksa i Spencera przy obydwu próbach, nie używałam jej wcześniej, może to mąka? Ale z drugiej strony niby czemu. I teraz już mam dość i nie wiem, czy podejmować trzecią próbę? Za to teraz może bardziej tradycyjnie dać letniej wody do zaczynu i poczekać aż ruszy? W życiu tak nie miałam z ciastem drożdżowym żeby mi w ogóle nie wyrosło :galy:
Obrazek
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Sheep, nie poddawaj sie. Daj drozdzom czas, na pewno ciabatty urosna.
zarowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 23 lis, 2009 10:08
Lokalizacja: Gdańsk

Świetny przepis!

Post autor: zarowka »

Robiłam ciabatty już 3 razy i za każdym razem wyszły przepyszne.

Najlepiej smakują w chwilę po upieczeniu, później są trochę czerstwe i czuć, że są bezglutenowe. Dzień po upieczeniu bułeczek podgrzewam je w piekarniku: rozgrzewam piekarnik 5 min. w temp. 240 C (nie dogrzewa się do końca) i piekę bułki 10 min. Wychodzą pyszne, chrupiące, niebo w gębie w porównaniu z kupnym pieczywem BG!

A, i nie mam doświadczenia w pieczeniu, ciabatty wyszły za pierwszym razem.

Użyłam Koncentratu mąki domowej bezglutenowej bez skrobi pszennej (Bezgluten).


PYCHA! POLECAM! :-D
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

ciabatty

Post autor: thh-polka »

Sheep i inni, ktorym nie udaja sie ciabatty,
Tak, to prawda, ze one b.dlugo wyrastaja. Wszystko przez zimna wode. Kiedys, gdy nie mialam czasu, uzylam letniej wody. Ciabatty rosly duzo szybciej, ok. 30-45 min. Gdy podwoily objetosc upieklam je w temp. 225*C. W wyzszej przypalaly sie.
W tym przepisie nie trzeba robic rozczynu. Tylko wymieszac wszystkie skladniki, az ciasto bedzie odchodzic od miski.
Te ciabatty nam tak smakuja, ze dla pozostalych domownikow pieke je z maki orkiszowej.
Wlasciwie nie wiem dlaczego w oryginalnym przepisie byla zimna woda. Te zrobione z letniej sa tak samo dobre.
Powodzenia
ElkaBike
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 25 lut, 2010 21:05
Lokalizacja: 3city

Re: Ciabatta

Post autor: ElkaBike »

thh-polka pisze: uzylam maki bg z Bezglutenu a nie Glutenexu.
W oryginalnym przepisie bylo podane, ze maka bg moze byc dowolna.
Witam

Kupiłam mąkę bg firmy Glutenex, ale pisze, że jest to koncentrat? o Tym samym pisze autorka postu?
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciabatta

Post autor: Malia »

ElkaBike pisze:
thh-polka pisze: uzylam maki bg z Bezglutenu a nie Glutenexu.
W oryginalnym przepisie bylo podane, ze maka bg moze byc dowolna.
Witam

Kupiłam mąkę bg firmy Glutenex, ale pisze, że jest to koncentrat? o Tym samym pisze autorka postu?
Bezgluten to fima, jak Glutenex: http://www.bezgluten.pl/index.html
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
ODPOWIEDZ