problem z chlebem, czy to normalne?

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

problem z chlebem, czy to normalne?

Post autor: fox »

Przepraszam, nie mam teraz mozliwosci przeszukania forum, bo moje "coś" jest juz gotowe i niebardzo wiem, czy moge to jeść.
Mam bardzo podraznione jelita, 4stopień zaniku, jem tylko 3-4 produkty spożywcze i boje sie zrobić sobie jeszcze kuku tym wypiekiem.

Robiony w moulinexie, tym dwumieszadlowym, nastawy: 750g, ciemna skorka, program 6, bezglutenowy. Z mieszanki bezglutenu ekstra uniwersalny koncentrat maki bezglutenowej, według przepisu z opakowania.

Chleb jest ladnie wyrosniety, ale bialy tak jak biale bylo ciasto po wyrobieniu. Czy ten kolor jest normalny? Bo mam pewne obiekcje, czy tak właśnie powinien wygladać chleb.. po bokach leciutko się żólci, bo napisanie rumieni byłoby nadużyciem, ale z wierzchu jest biały jak mąka.
To mój pierwszy chleb z maszyny. Czy "ten typ tak ma?", czy to po prostu nieudany wypiek?

Wydobylam go z foremki, boki i dol maja kolor zwyklej pszennej bulki. Gora jest twarda, ale ten bialy kolor..
jeszcze nie rozkroilam, czekam az wystygnie.
Ostatnio zmieniony czw 06 sie, 2009 22:12 przez fox, łącznie zmieniany 1 raz.
misia81
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 21 lip, 2009 21:42
Lokalizacja: lubuskie

Post autor: misia81 »

Nie znam sie, ale aurat trafilam na wypowiedź


"Maszynka Clatronic BBA 2787 vs. Chleb razowy firmy Bezgluten

Chleb należy piec na programie ‘NORMAL’ (3 godziny), stopień przyrumienienia ‘H’ (1H)."
w "Moje doświadczenie" wiec może trzeba w normalnym programie?
albo dopiecz w piekarniku
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Chleb pieczony w automacie wierzch ma biały boki owszem są przyrumienione jednak smak takiego chleba jest dużo lepszy od kupnego.
Obrazek
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fox »

dzikuje wam bardzo, jednak sie upiekl i jest cudowny.
wyszedl za pierwszym razem :)
jest o niebo lepszy niż swinstwo, ktore kiedys kupilam w sklepie, notabene tez Bezglutenu
wlasciwie w smaku jest pomiedzy chałka, a pieczywem tostowym, a tak sie bałam, ze bezglutenowe zawsze bedzie smakowało jak gazeta
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Zawsze chleb jest jaśniejszy na wierzchu. Ja piekę w piekarniku.
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Cecylia pisze:Chleb pieczony w automacie wierzch ma biały boki owszem są przyrumienione jednak smak takiego chleba jest dużo lepszy od kupnego.
A nawet potrafi mieć chrupiącą skórkę :P
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

chciałam zapytac dlaczego chcep po upieczeniu jest taki spieczony mimo że kolor ma jasny brąz?
co robię żle że taka skórka na wierzchu jest twarda?
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Ja też mam pytanie - chciałam zrobić zaczyn ze świeżych drożdży na wodzie lub mleku ryżowym bo krowiego nie mogę ale drożdże nie chcą rosnąć !! Woda, mleko ryżowe było podgrzane ale nie gorące podobnie drożdże były temp. pokojowej no i oczywiście dodałam cukier i nic się nie ruszyło tylko "spieniło" więc co ja robię źle ?
janusz2264
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 13:17
Lokalizacja: kołaczkowo

Post autor: janusz2264 »

Mazia, nic nie robisz żle. Kiedyś stosowałem wyłącznie drożdże Dr. Oetkera. Kupowałem je po 1,40 zł. Doszedłem jednak do wniosku, że lepiej kupić jedną kostkę za zlotówke świerzych drozdży i mieć na siedem razy. I tak rozrabiam je z mlekiem , owszem, ale kiedyś rozrobiłem je z samym cukrem i nic a nic nie urosły. Chleb i tak się udał. Gdy je rozrabiam z mlekiem i cukrem nie zwracam uwagi na to czy urosną czy nie. Chleb zawsze wychodzi. To nie ma znaczenia.
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Do zaczynu drożdżowego daję: drożdże, ciepłą (ok 37 stopni) wodę bo mleka nie mogę, cukier i mąkę. Konsystencja musi być gęstej śmietany, pozostawić na 10- 15 minut w ciepłym miejscu i musi wyrosnąć :)
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Dziękuję w takim razie będę próbowała walczyć z tym chlebem a raczej z drożdżami ;)
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Mazia pisze: nic się nie ruszyło tylko "spieniło"
To że się spieniło oznacza, że drożdże są żywe - więc można piec.
mery2010
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 23 maja, 2010 22:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: mery2010 »

Dzisiaj upiekłam swój pierwszy chleb bezglutenowy na mieszance Bezgluten . Miałam problem , bo porobiły się grudki , które musiałam rozetrzeć ręcznie . Do półkilogramowej porcji mieszanki musiałam dać więcej wody niż w przepisie . Pod koniec wyrabiania ciasta dodałam jeszcze mąki ryżowej ,
z amatantusa i nasiona sezamu oraz słonecznika i odrobinę siemienia lnianego zaparzonego wrzątkiem , łyżkę żelatyny oraz pieprz i bazylię. Na tę ilość foremka okazała się trochę za mała . Ale żaden problem , mam większą i następnym razem wykorzystam zdobyte doświadczenie . Chleb piekłam w piekarniku . Jest pyszny . Teraz zastanawiam się jaki będzie jutro.
ODPOWIEDZ