Jaki przepis na chleb, który się nie pokruszy???

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Beahna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 19 paź, 2009 12:31
Lokalizacja: Koszalin

Jaki przepis na chleb, który się nie pokruszy???

Post autor: Beahna »

Przeczytałam wszystkie posty na temat chleba, dwa razy z podanych przepisów piekłam, ale niestety, chleb za każdym razem się kruszy. Postanowiłam, że do trzech razy sztuka, a więc proszę poradźcie, z jakiego przepisu upiec chleb bezglutenowy, aby wyrósł i się nie kruszył.
Ostatnio upiekłam w proporcji 300 g maki bezglutenowej i 200 g maki gryczanej na drożdżach instant. Wyrósł ładnie, był bardzo smaczny, ale co z tego, jak nie mogłam ukroić z niego kromek :(
Czy bezglutenowy mogą używać świeże drożdże?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Ja polecam ten koncentrat: http://www.bezgluten.pl/sklep/produkt,1 ... _500g.html
Chlebuś jest pyszny! A poniżej przepis Ani z naszego Stowarzyszenia jak przygotować chlebuś z tego koncentratu:
Chleb był zrobiony właśnie z tego koncentratu, ale według starego przepisu. tzn. teraz na mące masz początek taki sam, a potem żeby włożyć do piecyka Panasonic i nie ma mowy o zwykłym piekarniku.

Ja robie tak: koncentrat, suszone drożdże Oetkera + reszta z przepisu na opakowaniu. Trzeba tylko uważać, żeby drożdży nie wysypać na sol. W zależności od tego co mam w domu dodaje siemię lniane, pestki słonecznika, można tez dodać pestki dyni. Tak po dwie, trzy łyżki. Dziewczyny dodawały tez pokrojoną w kostkę cebulę, wtedy wychodzi chleb cebulowy. Potem zwykłym robotem kuchennym mieszam, wkładam do posmarowanej olejem foremki i zostawiam na 40 minut w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Jak podwoi swoja objętość, wtedy wkładam do nagrzanego i naparowanego (piekarnik na 10 min. wcześniej nagrzewam i wkładam foremkę z wodą, którą potem wyjmuję, jak wkładam ciasto) piekarnika.

Piecze się w temp. 200-210 C przez 35-40 min. Później od razu wyjmujesz z piekarnika i z foremki, żeby odparował. Wszystko;-)

Korzystając z tego przepisu robiłam też z mieszanki uniwersalnej (tzn. sama biała mąka) + ziarenka i też wyszło OK, a tak nie pachniało gryką.
Aczkolwiek, robiony wg przepisu na opakowaniu też jest super :)
Okalina
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 16:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Okalina »

Ja również piekę chlebki z mieszanek Bezglutenu. Z mąki chlebowej lub extra uniwersalnego koncentratu zazwyczaj i z przepisu na opakowaniu, bo te najbardziej smakują moim chłopcom i zaczynają się kruszyć dopiero po 3 dniach, ale nie pamiętam już, kiedy ostatnio tyle wytrwały :D
Wieloziarnisty bądź biały z dodatkami kruszy się dużo szybciej - przynajmniej mi, bez względu na to, czy piekę w wypiekaczu czy piekarniku.
Dodam jeszcze, że trzymam się ściśle przepisu, odważam i odmierzam dokładnie wszystkie składniki.
Ostatnio zmieniony czw 22 paź, 2009 18:14 przez Okalina, łącznie zmieniany 1 raz.
mama Krzysia (13 lat) zdiagnozowanego 16.03.2009
,,...co dla jednego pokarmem, to dla drugiego trucizną" (Lukrecjusz)
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

Ja jestem tą Ania ze Stowarzyszenia :)
Piekłam ten chleb z koncentratu wielokrotnie i nigdy mi sie nie kruszył. Jedyną jego wadą jest, że trzeba kroić troche grubsze kromki bo jest bardzo miękki w środku.
Obrazek
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Baardzo polecam chleb (oczywiście w wersji bezglutenowej) z tej strony.
http://mojewypieki.blox.pl/2008/01/Chle ... nisty.html

Robiłam kilkakrotnie z połowy porcji. Najlepszy chleb bezglutenowy jaki jadlam od przejścia na dietę bezglutenową:) (to już ponad 3 lata).
Zamiast krupczatki mieszam jakiś mix bezglutenowy (trochę więcej niż połowa wszystkich mąk) z mąką gryczaną, ryżową, czasem trochę kukurydzianej. Robi się błyskawicznie, a smak...ah! Jutro piekę z pomidorami suszonymi i oliwkami i myślę, że też będzie pyszny:)
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Skoro jest taki dobry, to może wkleję tu przepis, na wypadek, gdyby miał zniknąć z sieci:
Pyszny, mięciutki chleb z ogromną ilością ziaren. Jeszcze nigdy tak szybkim sposobem, i tak prostym, nie otrzymałam tak dobrego chleba. Spróbujcie, warto! Z przepisu Komarki.

Składniki na 2 bochenki:

* 1 kg mąki krupczatki (zastąpić mąką bezglutenową!!!)
* 6 łyżek siemienia lnianego
* 6 łyżek łuskanego słonecznika
* 1 szklanka otrąb pszennych lub żytnich (zastąpić otrębami bezglutenowymi lub czymś podobnym do otrąb!!!)
* 3 łyżki sezamu
* 2 łyżki pestek dyni
* 1,5 łyżki soli
* 5 łyżek cukru
* 5 dag świeżych drożdży
* 1 litr wody

Mąkę, ziarna, sól, cukier i pokruszone drożdże wymieszać dokładnie. Zalać ciepłą wodą i wyrobić ciasto (ciasto będzie bardzo luźne, ale takie ma być). Odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.

Wyrobić ponownie, ja po prostu mocno rozmieszałam (dalej ciasto będzie luźne) i przełożyć do natłuszczonych foremek keksowych (wymiary "dolne" mojej keksówki to 9 x 28 cm). Odstawić do wyrośnięcia (czas rośnięcia trzeba wyczuć, z pewnością nie musi podwoić objętości - rośnie bardzo krótko i wystarczy jak trochę podrośnie, inaczej może się nie udać; u mnie rósł około 20 minut).

Piec około 1 godziny (piekłam 50 minut) w temperaturze 230ºC.

Smacznego :)

źródło: http://mojewypieki.blox.pl/2008/01/Chle ... nisty.html



Edit: sorry nie mogłam się powstrzymać i sprecyzowałam składniki, żeby ktoś jednak nie wpadł na pomysł użycia zwykłej mąki ;)
Ostatnio zmieniony pn 26 paź, 2009 14:31 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 2 razy.
Agnieszka34
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 14 wrz, 2009 19:41
Lokalizacja: legnica

Post autor: Agnieszka34 »

Mam pytanie o chleb. Pieczemy od niedawna chleb Z mąki bezglutenowej z koncetratu mąki 500g bezgluten według przepisu na opakowaniu tylko, ze rośnie na górze coś w rodzaju grzybka i póżniej ta góra nie nadaje się do pokrojenia, trzeba ją odkrajać, żeby reszta nadawała sie do krojenia. Co zrobić, żeby ta góra tak nie wyrastała? Pieczemy w moulinex 2000
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Może to kwestia zbyt dużej ilości drożdży? I chleb za szybko i za wysoko wyrasta wtedy?
Obrazek
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Ja wypróbowałam i mi wyrasta mocno chleb kiedy dodam zbyt ciepłą wodę.
Obrazek
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

To może też być sprawa drożdży. Ja korzystam tylko z suchych Oetkera bo te zwykłe są dla mnie nieprzewidywalne. Ale nie mam doświadczeń z automatem do pieczenia chleba bo piekę w zwykłym piekarniku z termoobiegiem.

W każym razie z tych mieszanek Bezglutenu wychodzą mi wszystkie moje pomysły. Ostatnio dodaję siemię lniane, słonecznik i błonnik jabłkowy (tak na oko) + trochę więcej wody. W ten sposób z jasnej mąki wychodzi chleb, który wygląda jak razowy. Czy smakuje to trudno mi powiedzieć bo na diecie jestem ponad 20 lat i już nie pamietam smaku razowca ;)
Obrazek
Agnieszka34
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 14 wrz, 2009 19:41
Lokalizacja: legnica

Post autor: Agnieszka34 »

Używam drożdży Oetkera 7g tyle ile jest w przepisie...
rdune
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 23 lis, 2009 22:05
Lokalizacja: Lubin

Post autor: rdune »

Witam wszystkich
Przez krótki czas (4 miesiące) w moim domu konieczny był wypiek chleba bezglutenowego ze względu na podejrzenie u mojej żony tocznia, a na zalecenia ogólne, by unikać glutenu. Kupiłem automat do chleba firmy Elta i zacząłem eksperymentować z wypiekami. Po kilku próbach, gdzie chleb zapadał się, udało mi się dostosować proporcje składników,by upiec chlebek,który jest smaczny, a przede wszystkim nie ulega tak ekspresowemu kruszeniu, jak z licznych przepisów na automat.
Jest kilka zasad, które warto stosować przy wypieku z automatu, a ja zauważyłem jedną najważniejszą:
1. Woda nie ciepła, lecz nawet z lodówki bo urośnie za szybko już w fazie ugniatania i rośnięcia a potem przy pieczeniu urośnie jeszcze ładniej a na końcu padnie i po chlebie.
Eksperymentowałem ze składnikami,by chleb był smaczny i zarazem wartościowy stąd mnogość składników. :)

Jeśli macie chęć spróbować mego przepisu to oto on:
- 420g mąki (super jest koncentrat mąki wieloziarnistej z Bezglutenu)
- 10g mielonego siemienia lnianego plus 20ml gorącej wody do zaparzenia siemienia.Nie trzeba miksować. Siemię można mielić samemu lub kupić gotowe mielone (u nas kupiłem w sklepie Społem i chyba było w Stokrotce)
Poczekać aż ostygnie. Siemię ma zadanie (prócz oczywiście walorów leczniczych) zastąpić kleik-glutenik :)
- 3g błonnika bezglutenowego w proszku (mam jabłkowy z delikatesów BOMI)
- 15g mąki gryczanej (uważać z nią bo ciężka jest i chleb siada jak za dużo się da)
- 25g mąki kukurydzianej
- 10gmąki amarantusowej (kupiłem w BOMI, jest ciężką mąką)
- 17g tapioki (zwiększa lepkość, dokupienia w BOMI)
- 450ml wody z lodówki (można trochę maślanki zamiast wody lub mleka)
Przy mieszaniu dodaję jeszcze tak ze 2-3 duże miarki mąki
Program oczywiście szybki,bezglutenowy zależnie jak się nazywa w automatach.

Wersja z gumą guar która zastępuje gluten i powoduje, że chleb mniej się kruszy to prócz wyżej wymienionych składników to dodaję 5g gumy i dodatkowo 20ml wody.

P. S.
Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany odkupieniem ode mnie kilku zapakowanych składników,które pozostały mi to proszę o kontakt.
Mam 1kg koncentratu mąki wieloziaristej firmy Bezgluten, proszek do pieczenia, maki kukurydziane, ryżowe, tapiokę, gumę guar. Razem jest 4kg i chciałbym za to wszystko 37 złotych z kosztami przesyłki.
Pozdrawiam
rdune - Robert
rdune
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 23 lis, 2009 22:05
Lokalizacja: Lubin

Post autor: rdune »

Witam ponownie
Co do przepisu
Oczywiście do tego dochodzą drożdże suszone 1 paczuszka i 1,5 lyżeczki soli i 1,5 lyżeczki cukru. Ale to oczywiste.
Pozdrawiam
rdune
rdune
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 23 lis, 2009 22:05
Lokalizacja: Lubin

Post autor: rdune »

Witam ponownie
Co do gumy guar to piszę sprostowanie, że te 5 gram to jest na 1kg mąki.
Pozdrawiam serdecznie
Robert
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

chleb się mniej kruszy, jeśli do ciasta doda się oliwę lub ugotowane ziemniaki
ODPOWIEDZ