Czechy

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Ale to nie jest tak, że jak ma mniej niż 10mg gliadyny, to i u nas jest uznane za bezglutenowe?

Ja na wafelkach kupionych chyba z Celiko albo Shara miałam właśnie taki dopisek, że zawiera mniej niż ileś tam gliadyny/glutenu - i chyba nawet na forum dostałam info, że właśnie tak ma być, hmmm...
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
estelle00
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 cze, 2008 13:21
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: estelle00 »

A nie powinno być max. 10 mg gliadyny na 1kg? Tam było na 100g, a to spora różnica. W każdym razie ja już ZAJICA nie tykam.
Ostatnio zmieniony ndz 11 paź, 2009 18:05 przez estelle00, łącznie zmieniany 1 raz.
Na diecie od 25.06.2008r.
Awatar użytkownika
Dago
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt 12 wrz, 2008 08:46
Lokalizacja: Łaziska

Zámek Zábřeh

Post autor: Dago »

Witam ;)
Nie wiem czy ktoś o tym pisał ale wczoraj w Ostravie odwiedziłem "mini browar" przy restauracji i piłem bezglutenowe piwo a do tego dania bezgutenowe.
Normalnie rewelka wchodzisz i zamawiasz i "nie trzeba nic tłumaczyć", ale niestety takie coś robią tylko raz do roku.
W zeszły piątek zostało zrobione 650 litrów piwa z kukurydzy z dodatkiem miodu.
Zapraszam ktoś kto mieszka blisko może się jeszcze załapie ;)

Pozdrawiam ! :564:



zamek-zabreh
-POZYTYWNIEINNY-
Awatar użytkownika
agadenver
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 19:47
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Czechy

Post autor: agadenver »

Ostatnio zmieniony śr 24 lis, 2010 00:02 przez agadenver, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
misia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: ndz 03 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Zawiercie/Kraków

Post autor: misia »

Moi drodzy, wybieram się do Pragi i bardzo proszę o wszelkie wskazówki gdzie są sklepy ze zdrową żywnością w Pradze, najlepiej w centrum, restauracje, kawiarnie itp. z adresami/ stronami www, cokolwiek :)

Będę wdzięczna za info jak nazywają sklepy ze zdrową żywnością w Czechach.

Jak dotąd znalazłam 1 restaurację gdzie podaje się bg potrawy (ścisłe centrum):
Svejk Restaurant u Karla
Křemencova 7
Prague 1
tel: +420 222 515 889
svejk@svejk-restaurant.cz
http://www.svejk-restaurant.cz/en/

Dziękuję!
Ostatnio zmieniony ndz 13 lut, 2011 18:37 przez misia, łącznie zmieniany 1 raz.
JacekB
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pt 05 mar, 2010 10:02
Lokalizacja: Burgstall

Post autor: JacekB »

Witaj,

W samym centrum Pragi jest sklep "Diana Svet Orisku", Vocelova 12/606, na rogu z Belehradskou, metro Pavlova.

Sklepów jest sporo, możesz na wszelki wypadek wydrukować sobie listy z tych stron:

Czeskie Stowarzyszenie:

http://celiak.cz/nakupovani/oblibene-prodejny

Firma Kleis:

http://www.kleis.cz/index.php?menu=prodejny

Wyszukiwarka firmy Schär:

http://www.schaer.com/en/points-of-sale ... SSend=show

Tu wyszukiwarka ustawiona tylko na Pragę (Praha), można wyszukiwać punkty sprzedaży w całej Europie i wielu krajach poza nią.

Produkty bezglutenowe to "bezlepkove potraviny", w restauracji spytaj o "bezlepkove jidlo" , zresztą na stronie czeskiego stowarzyszenia http://celiak.cz/ , w wersji angielskiej, znajdziesz pełen tekst po czesku, jak wyjaśnić, że jesteś na diecie bezglutenowej "držim bezlepkovou dietu". Znajdziesz tam też listę wypróbowanych przez członków Stowarzyszenia restauracji. Radzę "wgryźć się" trochę w czeską wersję stronki, bo jest obszerniejsza niż jej angielska wersja. Restauracje znajdziesz w dziale "stravovani".

Miłego pobytu w Pradze!

Jacek
pawelski
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: wt 16 lut, 2010 19:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pawelski »

temat mnie zainteresowal pod katem, jak w linku ponizej ;)

http://usti.idnes.cz/zatec-vari-bezlepk ... zpravy_alh
"Prawda jest tylko jedna i prawda zawsze leży... tam, gdzie leży "
Madzia295
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 73
Rejestracja: ndz 10 sty, 2010 12:55
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Madzia295 »

Ja właśnie wróciłam z Pragi. Na obiadki chodziłam do restauracji U Karla(to ta o której pisała "misia"). Wreszcie mogłam poczuć się "jak u siebie"! Spory wybór smacznych potraw :043: , przystępne ceny, miła obsługa :) No i wreszcie nie musiałm tłumaczyć co oznacza, że jestem na diecie bg. (Dla niektórych kelnerów oznacza to jedzenie beztłuszczowe, ale makaron można spożywać dowoli) :galy: A tu zdecydowany komfort psychiczny :) No i mają piwo bg :564:
Okalina
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 16:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Okalina »

Czy może ktoś polecić hotel lub pensjonat z posiłkami bg w miejscowości Liberec?
Albo jakąś przyjazną restaurację?
mama Krzysia (13 lat) zdiagnozowanego 16.03.2009
,,...co dla jednego pokarmem, to dla drugiego trucizną" (Lukrecjusz)
Okalina
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 16:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Okalina »

Otrzymałam ekspresową odpowiedź od stowarzyszenia celiaków z Liberca, że tam nie poszalejemy :(
Brak hoteli z posiłkami bg, dla nas restauracji ni knajpek też nie ma...Zostaje gotowanie, więc Libercowi podziękujemy, szukam innego miasta do zwiedzenia i zjedzenia ;)
mama Krzysia (13 lat) zdiagnozowanego 16.03.2009
,,...co dla jednego pokarmem, to dla drugiego trucizną" (Lukrecjusz)
NoSuGlu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 24 wrz, 2010 20:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: NoSuGlu »

Też potwierdzam, że w Pradze bezglutki mogą poczuć się jak w raju (w porównaniu z naszym krajem;) ). polecam sieć supermarketów Billa, która ma sklepy nawet w ścisłym centrum, w zależności od wielkości sklepu jest mniejsza lub większa ilość BG żywności,ale zawsze coś jest+ piwo bezalkoholowe :).
Jest rewelacyjna restauracja, gdzie menu jest TYLKO bezglutenowe "Na zlate krizovatce" (http://www.nazlatekrizovatce.cz/cz/index.php).Cudowne miejsce!!, w centrum jest też wspomniane wyżej "Svejk.Restaurant u Karla", gdzie mają bg menu...generalnie nawet w mniejszych restauracjach są zorientowani co to jest dieta bezglutenowa i starają się coś podać. No i oznaczenia produktów czeskich są rewelacyjne!Spotkałam się nawet z podaniem ilości glutenu w procentach na opakowaniu parówek!.
Ostatnio zmieniony pt 02 wrz, 2011 20:38 przez NoSuGlu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Też byłam w tym roku w Pradze.

Restauracja u Karla - super, jedzonko bardzo dobre i (jak na Pragę) umiarkowanie drogie - danie obiadowe z piwem ok. 35 zł. Dla osoby zwiedzającej miejsce jest niezbyt po drodze. Byłam tam dwa razy i za każdym razem musiałam sporo zbaczać z mojej turystycznej trasy.

W innych knajpach - nie najlepiej. Miałam kartkę po czesku, ale raz mnie uczęstowali rosołem z makaronem, a raz powiedzieli, że nic dla mnie nie ma :-(

Ja też polecam Billę - robiłam zakupy na dworcu i był spory wybór wędlin, chlebów i słodyczy bg.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czechy

Post autor: Adrian »

Witajcie, czy ktoś z Was zna może bezglutenową restauracje/bar w Harrachovie?
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czechy

Post autor: Adrian »

Czy ktoś z Was wie, czy w Libercu zjem coś bezglutenowego :?: Można tam kupić produkty bezglutenowe w sklepach :?:
WeraR
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 10 sty, 2019 18:16

Re: Czechy

Post autor: WeraR »

PILZNO, restauracja u Salzmannu oferuje dania bezglutenowe i dania, które można na życzenie przygotować w wersji bezglutenowej. Lokal znajduje się w rynku na ulicy Pražská 8. www.usalzmannu.com :564:
ODPOWIEDZ