JAK UZYSKAĆ ZASIŁEK NA CELIAKIĘ???????

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Knabeldorfik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 14 gru, 2009 11:18
Lokalizacja: mazowieckie

JAK UZYSKAĆ ZASIŁEK NA CELIAKIĘ???????

Post autor: Knabeldorfik »

GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ, GDY KOMISJA LEKARSKA WYDAŁA NEGATYWNE ORZECZENIE W TEJ SPRAWIE? PODPOWIEDZCIE, KTO JUŻ MA TO ZA SOBĄ.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAK UZYSKAĆ ZASIŁEK NA CELIAKIĘ???????

Post autor: Magdalaena »

Knabeldorfik pisze:GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ, GDY KOMISJA LEKARSKA WYDAŁA NEGATYWNE ORZECZENIE W TEJ SPRAWIE? PODPOWIEDZCIE, KTO JUŻ MA TO ZA SOBĄ.
Po pierwsze - nie pisz wielkimi literami - w Internecie jest to uznawane za krzyk.

Po drugie - użyj wyszukiwarki. W dziale celiakia i prawo jest sporo tematów dotyczących przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego.
viewforum.php?f=9

Po trzecie - napisz konkretnie jaki jest Twój problem, bo na razie nie wiadomo o co Ci chodzi. Komisje lekarskie działają w ramach ZUS i rozpoznają sprzeciwy od orzeczeń lekarzy orzeczników - nie wiem, w jaki sposób miałoby to dotyczyć celiakii.

Po czwarte - moim zdaniem osoba dorosła z zaleczoną celiakią (czyli będąca na diecie) nie spełnia ustawowych przesłanek niepełnosprawności i w związku z tym żaden zasiłek się jej nie należy.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Knabeldorfik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 14 gru, 2009 11:18
Lokalizacja: mazowieckie

zasiłek

Post autor: Knabeldorfik »

Po pierwsze-dla mnie wielkość liter nie ma żadnego znaczenia, ale to już nie o to chodzi.
Po drugie-to nie ja mam celiakię, tylko moja 2-letnia córka.
Po trzecie-prawo jest jedno i obowiązuje wszystkich jednakowo w danym kraju, także dlaczego jednym osobom przyznawany jest zasiłek lub też inna pomoc finansowa na celiakię bez problemu, a drugim odmawia się tego prawa?Celiakia jest chorobą na całe życie.Nikt się nie martwi tym, że wielu na taką dietę po prostu nie stać.Dlatego nie zgodzę się z Panią Magdalaeną, że zasiłek się nie należy osobie z celiakią. Będę walczyć o niego,ponieważ nie może tak być, że jeden dostanie a drugi nie. Jakaś sprawiedliwość musi być!
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Re: zasiłek

Post autor: Karolcia6 »

Knabeldorfik pisze:Po pierwsze-dla mnie wielkość liter nie ma żadnego znaczenia, ale to już nie o to chodzi.
Po trzecie-prawo jest jedno i obowiązuje wszystkich jednakowo w danym kraju, także dlaczego jednym osobom przyznawany jest zasiłek lub też inna pomoc finansowa na celiakię bez problemu, a drugim odmawia się tego prawa?Celiakia jest chorobą na całe życie.Nikt się nie martwi tym, że wielu na taką dietę po prostu nie stać.Dlatego nie zgodzę się z Panią Magdalaeną, że zasiłek się nie należy osobie z celiakią. Będę walczyć o niego,ponieważ nie może tak być, że jeden dostanie a drugi nie. Jakaś sprawiedliwość musi być!

Po pierwsze - to nie jest jakiś kaprys Magdaleny, ale jeden z punktów regulaminu: "PISANIE DUŻYMI LITERAMI traktowane jest jako krzyk, co jest zabronione. " Radzę czasem go przeczytać.
Po trzecie - to nie Magdalena ustanowiła takie prawo, że osoby z celiakią nie mogą otrzymywać zasiłku, tylko zrobiły to osoby z wyższych "półek". Po za tym Magdalena wspomniała o osobach dorosłych, a nie ogólnie o ludziach, którzy mają celiakię.

Jeśli Twoja dwuletnie córeczka ma celiakię, to myślę, ze masz prawo starać się o zasiłek pielęgnacyjny dla niej i oczywiście masz rację, żeby o niego walczyć.
Ostatnio zmieniony wt 15 gru, 2009 15:16 przez Karolcia6, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Knabeldorfik, jeśli jesteś ojcem dziewczynki chorej na celiakię, to pewnie już wiesz, że musisz poszerzać swoją wiedzę. I jeśli chcesz się ubiegać o różne świadczenia z zabezpieczenia społecznego, to wiedza ta musi dotyczyć także zasad ich przyznawania.

Nie ma jednego konkretnego zasiłku "na celiakię" (chociaż postuluje się jego wprowadzenie). Koszty diety są oczywiście wyższe niż normalnego jedzenia, ale taki problem pojawia się w wielu schorzeniach i w polskim prawie po prostu nie ma takich zasiłków - i dotyczy to wszystkich.
Oczywiście osoby chore mogą liczyć na różne świadczenia (czy to z pomocy społecznej czy z ZUS) jeśli spełnią określone przesłanki. I równość wobec prawa dotyczy właśnie osób znajdujących się w takiej samej sytuacji - nie tylko co do istnienia celiakii, ale także pod względem wieku, stażu, zatrudnienia, ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli chcesz, żebyśmy Ci coś poradzili, musisz opisać swoją sytuację.
Gdzie składałeś wniosek ? Co z tą komisją lekarską ?
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Popieram Knabeldorfika , słusznie należy walczyć o swoje tak trzymać tzn. chodzi oczywiście o zasiłek pielęgnacyjny . :)
Awatar użytkownika
gabinia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: pn 09 lip, 2007 16:16
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: JAK UZYSKAĆ ZASIŁEK NA CELIAKIĘ???????

Post autor: gabinia »

Knabeldorfik pisze:GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ, GDY KOMISJA LEKARSKA WYDAŁA NEGATYWNE ORZECZENIE W TEJ SPRAWIE? PODPOWIEDZCIE, KTO JUŻ MA TO ZA SOBĄ.
Jeżeli komisja wydała negatywne oświadczenie, to właśnie na nim powinno być napisane gdzie i w jakim terminie można się odwołać.
Przeważnie są to wojewódzkie komisje do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Ostatnio zmieniony pn 25 sty, 2010 12:38 przez gabinia, łącznie zmieniany 1 raz.
Mama 11,5 - letniej Julki :)
Julka na diecie od 10 lat...
Izabela_Augustów
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 28 cze, 2010 14:27
Lokalizacja: Augustów

Post autor: Izabela_Augustów »

Witam!
Mam pytanie dotyczące zasiłku mam 22 lata celiakia była u mnie zdiagnozowana gdy miałam rok rodzice otrzymywali zasiłek pielęgnacyjny przez okres (3-4 lata)dokąd byłam na diecie potem lekarze uznali że nie muszę już być na diecie i przestawili mnie na dietę małego dziecka :zdziw: teraz znowu muszę stosować dietę i w związku z tym mam pytanie czy zasiłek pielęgnacyjny lub inne świadczenie mi się należy na celiakię czy nie z góry dziekuję za udzielenie mi odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Właściwie to odpowiedź poniekąd już jest zawarta powyżej, jednak o zasadności przyznawania zasiłków można się zapoznać, czytając taki tekst(pdf).
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Izabela_Augustów pisze:Witam!
Mam pytanie dotyczące zasiłku mam 22 lata celiakia była u mnie zdiagnozowana gdy miałam rok rodzice otrzymywali zasiłek pielęgnacyjny przez okres (3-4 lata)dokąd byłam na diecie potem lekarze uznali że nie muszę już być na diecie i przestawili mnie na dietę małego dziecka :zdziw: teraz znowu muszę stosować dietę i w związku z tym mam pytanie czy zasiłek pielęgnacyjny lub inne świadczenie mi się należy na celiakię czy nie z góry dziekuję za udzielenie mi odpowiedzi.
Tak jak pisałam powyżej - nie ma jednego zasiłku "na celiakię". Zresztą zaleczona celiakia w zasadzie nie daje żadnych objawów i chory nie potrzebuje żadnej specjalistycznej pomocy (poza dietą).

Co do Twojej sytuacji - nie wiem, jakie są Twoje inne schorzenia i jaki jest Twój ogólny stan zdrowia. czy pracujesz czy studiujesz ?

Swoją drogą coraz bardziej zastanawiam się nad tym, kiedy pierwsza osoba w sytuacji Izabeli wniesie pozew przeciwko lekarzowi, który bezpodstawnie stwierdził , że wyleczyła się z celiakii i naraził ją przez to na wiele przykrych dolegliwości.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
eldo_tu
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: czw 15 lip, 2010 12:46
Lokalizacja: StalGorzów
Kontakt:

Post autor: eldo_tu »

witam

mi moja pani doktor, ktora prowadzi moje leczenie, sama mi mowila ze zajmie sie mna, i wysle pismo o zasilek, ktory 100% dostane, bo pracowala w tej komisji, i wszyscy dostawali z takimi dolegliwosciami, ale cos wspominala jeszcze ze musze miec okreslona nie pelnosprawnosc, ale ja za bardzo nie chce tego robic, bo zamierzam podjac prace w policji, lub sluzbie wieziennej, a przy takich papierkach, nie ma mowy o takiej pracy.
''Pożycz mi płuca, bo moje się zapadły
Możesz pomyśleć też o butach, moje się już zdarły
Pożycz mi oczy, ja nie widzę już nic
Pożycz mi nogi, moje nie mają już siły iść "
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

syn jeżdzi do CZD warszaw,tak zdiagnozowano Celiakię,czy tam mam rozmawiać z lekarzem o tym zasiłku,czy u swojego pediatry wystarczy?
czy lekarz ma druki czy może ja mam latać i załatwiać,czy badania dołaczone musza być?
Jak to wygląda?
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
M
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 87
Rejestracja: pt 15 maja, 2009 13:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: M »

Druczki zostały wzięte z MOPS-u. Druk został wypełniony przez naszego pediatrę. Oczywiście zostało do dokumentacji dołączone wszystko:
- wypisy ze szpitali,
- karta choroby dziecka z przychodni
- karta z Poradni Gastroenterologicznej
- opinia psychologa.
Niestety nie udało za pierwszym razem i trzeba było złożyć odwołanie. Ale było warto :)
Powodzenia i wytrwałośći!
Mama Ani zdiagnozowanej w 2008r.
ODPOWIEDZ