Lista leków bezglutenowych

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
estelle00
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 cze, 2008 13:21
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: estelle00 »

Czy mógłby ktoś polecić jakąś witaminę E? Wiem z forum,że bezglutenowa jest ta firmy Terpol, ale pytałam w kilku aptekach i nigdzie nie mogę jej dostać. Czy zna ktoś jakąś bezpieczną, a bardziej popularną markę?
Na diecie od 25.06.2008r.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

To nie jest tak, że tylko te leki z listy dra Hozyasza są bezpieczne. Ale jak koniecznie chcesz tą, to możesz zawsze poprosić w aptece, żeby Ci ją sprowadzili, nie sądzę, żeby robili problem...
Aczkolwiek nie uważam, żeby w kapsułkach żelatynowych znalazł się gluten.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

E, nie ma powodu trzymać się kurczowo tej listy. Po pierwsze, myślę, że w wielu przypadkach może być nieaktualna, a po drugie, najlepiej przeczytać skład leku w aptece - znaczy poprosić farmaceutę o przeczytanie, nie spotkałam się do tej pory z odmową (no chyba, że kłębił się za mną ogonek wściekłych klientów ;)). Producenci leków akurat są dość rygorystyczni w produkcji.
Obrazek
Rosea
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 07 gru, 2009 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rosea »

Ponieważ ostatnio pisałam co nieco na temat celiakii i innych nietolerancji pokarmowych dla farmaceutów. No i zetknęłam się z problemem niewiedzy farmaceutów w zakresie leków bezglutenowych (za co mi wstyd :oops: ) i lekarzy czasem też. Więc mam nadzieję, że choć paru więcej farmaceutów nie będzie już wkurzać stwierdzeniami, że np. "tej skrobi pszennej to tylko śladowe ilości, to nie powinno zaszkodzić" :zly2:

Sporządziłam też dla farmaceutów listę leków na podstawie artykułu Hozyasza już nieco nieaktualnego - więc zamieszczoną tam listę leków uaktualniłam gł. na podstawie Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium RP z 29 kwietnia 2009. Może więc się uda, że w paruset aptekach taką niepełną, ale jednak, listę będą posiadać :D
Z firm napisałam do: Polpharmy, Krka, Bayer, Polfa Kutno, Polfa Łodź, Polfa Warszawa, Polfa Tarchomin, ICN Polfa Rzeszów, Teva, GlaxoSmithkline, Roche, Hascolek, Novartis, Solpharm, SheringPlough, Medana, Naturell, Filofarm i Sanofi Aventis taki mail:
"Witam,
jestem magistrem farmacji, pracuję w aptece, i od czasu do czasu stykam
się
z osobami chorymi na celiakię lub alergię na gluten. W związku z tym
mam
pytanie odnośnie leków produkowanych przez Państwa. Czy mogłabym
uzyskać
informację, które z nich nie zawierają glutenu i mogą być
bezpiecznie
stosowane przez te osoby?
Z poważaniem"

Odpowiedzi po ponad miesiącu czasu doczekałam się od: Medany, ICN Polfy Rzeszów i Naturella...

Z Medany bezglutenowy jest Acidolac (informacja od p. Małgorzaty Dobruch - nazwisko jest na stronie firmy, dlatego podaję), suplementy diety firmy Naturell bezglutenowe są wszystkie oprócz Enzyvitu (tzn. osoba z firmy ma mi jeszcze odpisać, jak dostanie odpowiedź od szwedzkiego producenta; nazwiska tej pani nie było na stronie www firmy więc nie wiem czy mogę podać tak na forum, tak samo z ICN Polfa Rzeszów), a z ICN Polfa Rzeszów dostałam najpierw prośbę o sprecyzowanie o jakie leki mi chodzi, a po wyszczególnieniu przeze mnie tych najbardziej popularnych otrzymałam taką odpowiedź:
"Badań w kierunku zawartości glutenu w naszych lekach nie prowadzimy.
Niemniej jednak: gluten - mieszanina białek roślinnych: gluteniny i
> gliadyny. Występuje w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i
> owsa.
W swoich produktach leczniczych jako komponentów nie stosujemy mąki z
> tych roślin. Tak więc produkty lecznicze z punktu widzenia składu nie
> zawierają glutenu. "
Nie wiem, czy to Was satysfakcjonuje?

No i pytanie: czy mam zamieszczać tę uaktualnioną listę leków - czy zmieści się w jednym poście?
Ostatnio zmieniony czw 10 gru, 2009 18:47 przez Rosea, łącznie zmieniany 1 raz.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Wykonałaś kawał dobrej roboty.Dziękuję ci.
Taka lista na pewno przyda się.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Kawał dobrej roboty i to z własnej, nieprzymuszonej woli :D
Czapki z głów :)
Szkoda tylko, że tak mało firm było uprzejmych odpisać :/
A co do formatu listy - myślę, że najwygodniej będzie ją umieścić w formie załącznika - najlepiej pdf-u, wtedy każdy zainteresowany będzie mógł sobie ją ściągnąć i przejrzeć, albo wydrukować.
Obrazek
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

Taka lista byłaby bardzo przydatna :)
Obrazek
Rosea
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 07 gru, 2009 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rosea »

No to mam nadzieję, że się uda. Od razu wyjaśnienie: jeśli dany preparat zaczęła robić inna firma i zmieniła się rejestracja leku, to go usuwałam z listy i próbowałam dopytać bezpośrednio u nowego producenta. Czasem się udawało, czasem nie, więc lista została trochę okrojona.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rosea
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 07 gru, 2009 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rosea »

Mam jeszcze propozycję, skoro producenci odpisali mi w zatrważającej ilości <sciana> Może po prostu w wolnej chwili będę sobie czytała składy substancji pomocniczych i wypisywała Wam leki powiedzmy, że mniej podejrzane o zawartość glutenu. Ponieważ praktyki w celiakii nie mam, to napiszcie mi jeszcze czy substancje pomocnicze, które mogą być zanieczyszczone glutenem (ale nie muszą, typu maltodekstryna, skrobia modyfikowana itp.), eliminują takie leki u Was? Postaram się takie przypadki wyjaśniać od producentów, ale mój optymizm w tej materii zmalał :/
Nie od razu też wypiszę ogromne ilości leków bezpiecznych, bo na razie siedzę na wychowawczym i pielęgnuję córeczkę :D a do apteki latam na godziny, więc czasem nie bardzo jest jak przysiąść i posprawdzać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SuperBlondi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: pn 27 paź, 2008 11:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: SuperBlondi »

Czy ktoś może mi coś poradzić? Muszę brać maść do nosa na bazie wazeliny, ale w składzie na ulotce jest coś takiego: hydrolizat proteinowy owsa zwyczajnego 0.1%. Brać czy nie brać? :/
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Najlepiej byłoby spytać jednak producenta. Choć obawiam się, że jak większość, nie sprawdza swoich produktów pod względem zawartości glutenu.
Można tylko domniemywać, a to jest za mało.
Awatar użytkownika
SuperBlondi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: pn 27 paź, 2008 11:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: SuperBlondi »

Za mało żeby zaszkodziło??
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Domniemywanie to za mało :)
Awatar użytkownika
SuperBlondi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: pn 27 paź, 2008 11:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: SuperBlondi »

No tak :)
Ale jakoś ostatnio najczęściej muszę się opierać na tym "domniemaniu" :/ Taki los...
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

SuperBlondi pisze:hydrolizat proteinowy owsa zwyczajnego 0.1%.
Jak na razie toć mi się wydaje podejrzane.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Zablokowany