Chleb bezglutenowy na proszku - prosze pomóżcie :-(

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

1Alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 mar, 2010 23:34
Lokalizacja: grodzisk maz

Chleb bezglutenowy na proszku - prosze pomóżcie :-(

Post autor: 1Alicja »

Witam mam na imię Alicja jestem nowicjuszka na tym poście. Zwracam się do Was o pomoc, ponieważ nie radzę sobie z upieczeniem chleba bezglutenowego na proszku. Moja córcia okazało się, że oprócz nietolerancji na gluten, laktozę, jajka jest tez uczulana na drożdże. Od wczoraj upiekłam już pięć chlebów i niestety wszystkie poszły do kosza. Kompletnie nie chcą wyrastać z wierzchu są spieczona a środek nieupieczony albo zakalec. Próbowałam z różnych mąk i koncentratów i nic. Myślę, że jest coś co muszę robić nie tak. Może ktoś mógłby mi pomóc a może zna gotowy sprawdzony przepis. Chleby piękę w piekarniku.Gorąco proszę o pomoc.
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Napisz po kolei, jak pieczesz.
Nie pomijasz zakwasu przypadkiem?
1Alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 mar, 2010 23:34
Lokalizacja: grodzisk maz

Post autor: 1Alicja »

Nie dodaję zakwasu ponieważ to też drożdże tylko maturalne. Piekę tylko na proszku.
podaje przepis:
- 40dag mąki /koncentrat/
- 2 jajka/ zamiennik/
- 1 szklanka wody
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego
- 1 łyżeczka cukru
- 0,5 łyżeczki soli
- 0,5 łyżki oleju

Wszystko wyrabiam, wkładam do foremki i piekę 50 min w temp 150 stopni. Masa ciasta jest gęsta. W poprzednich przepisach dawałam więcej wody i ciasto było konsystencji gęstej śmietany, ale było gorzej.
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Drożdże to grzyby, a zakwas to raczej bakterie? Ale moja wiedza piekarnicza jest dość uboga...
Ja też mam zakaz jedzenia drożdży i grzybów, zakwasu mogę używać.

Nie napisałaś dokładnie, co jest tym chlebkom, mnie się wydaje, że mają trochę za chłodno.
1Alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 mar, 2010 23:34
Lokalizacja: grodzisk maz

Post autor: 1Alicja »

Z tym zakwasem może masz rację, też się dokładnie nie orjentuje, tę informację przeczytałam na forum. Jutro muszę zadzwonić do dietetyczki, mam nadzieję, że rozwieje moje wątpliwości. A co do moich chlebków to nie wydaje mi się, że im chłodno, ponieważ dodawałam ciepłą wodę. One po prostu są zakalcami albo w ogóle nie wyrastają. A może dodaję za dużo albo za mało wody. A może więcej oleju albo wcale. Jestem kompletna noga w wypiekach a tu takie wyzwanie. Nie mówiąc już o tym, że moja córcia od wczoraj czeka na chlebek. Zaczynam wątpić czy mi wyjdzie.
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

No, one Ci poza piecem nie wyrosną, bo nie mają na czym. Mąka rośnie na zakwasie albo na drożdżach poza piecem i koniec kropka, ewentualnie w piecu podrasta trochę na proszku do pieczenia, ale nie można go sypać w nieskończoność, bo będzie smakowało mydłem :039: .
Może substytut jajek masz za mało tłusty/ kleisty?

"Chłodno" - chodziło mi o temperaturę pieczenia. Pomyśl o 200 stopniach raczej.

Kończą mi się pomysły, nie mam wielkiej wprawy w pieczeniu bg i w ogóle pieczeniu chleba, ale są tutaj dużo bardziej doświadczone istoty, jak tylko wrócą z niedzielnych spacerów, na pewno poratują Cię radą. Kiedyś musi Ci wyjść, mój pierwszy chleb powędrował do kosza razem z foremką - dzięki Bogu kupiłam jednorazowe keksówki:)
1Alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 mar, 2010 23:34
Lokalizacja: grodzisk maz

Post autor: 1Alicja »

Tak czy inaczej na pewno masz większe doświadczenie. Mimo wszystko i tak bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy :) A wracając do temp 200 stopni tez w takiej piekłam.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Zajrzałam do książki pani Ewy Lange "Dieta bezglutenowa" i mam przepis na chleb na proszku - jest wprawdzie z jajkiem i mlekiem, ale jajka można próbować zastąpić zamiennikiem, a zamiast mleka dać wodę, ewentualnie mleko ryżowe np.

Chleb bezglutenowy mieszany:
50 dag miksu bg (albo wymieszać w równych proporcjach miks, mąkę kukurydzianą i ziemniaczaną)
pół łyżki pektyny kub kleiku ryżowego,
10 dag masła,
180 ml mleka
jajko
łyżeczka proszku bg do pieczenia
szczypta soli
tłuszcz i bułka tarta do formy - zamiast bułki można nic nie dawać, albo wysypać formę kaszką kukurydzianą

Mąki połączyć z proszkiem do pieczenia, solą i pektyną (kleikiem). Dodać pokrojone masło, mleko i jajko. Wyrobić do uzyskania gęstego ciasta, przełożyć do wysmarowanej tłuszczem formy. Piec w temp. 220 stopni przez ok. 40 min.

Sama tego przepisu nie próbowałam, ale mam nadzieję, że się przyda i chleb się upiecze dobry.
Obrazek
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

2 szklanki mixu , 2 jaja, 1/3 szklanki oleju, 1 lyżeczka cukru, 1/2 łyżeczki soli 2 łyżeczki proszku i woda mineralna gazowana o temperaturze pokojowej, 45 minut 180 stopni, powinien wyjść( mi wychodzi).Konsystencja ciasta bardziej gęsta niż na naleśniki( bardzo gęsta śmietana)
Ostatnio zmieniony ndz 07 mar, 2010 21:07 przez Basiar, łącznie zmieniany 1 raz.
1Alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 mar, 2010 23:34
Lokalizacja: grodzisk maz

Post autor: 1Alicja »

Bardzo dziękuje za podane przepisy na pewno jutro je będę sprawdzać. Odezwę się jak mi poszło. Jak na razie poratowałam się przepisem, który znalazłam na forum ,, niedzielne chlebki,, smażone na oleju. Nie jest to chleb, ale mojej córci smakują, dlatego mam nadzieję, że przetrwamy :)
Pozdrawiam
Alicja
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

No i jak tam?
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Alicja,
Na poczatek proponuje np. pizze z gofrownicy. Drozdze zastap proszkiem do pieczenia. Zamiast chleba moga tez byc gofry, bez cukru. Gofry robi sie szybko i zawsze sie udaja. Powodzenia.
1Alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 mar, 2010 23:34
Lokalizacja: grodzisk maz

Post autor: 1Alicja »

Martini miałaś racje zakwas to nie drożdże :) pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt 09 mar, 2010 22:48 przez 1Alicja, łącznie zmieniany 1 raz.
1Alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 mar, 2010 23:34
Lokalizacja: grodzisk maz

Post autor: 1Alicja »

Witam, skorzystałam z przepisu Basiar i jest ok. Chlebek pięknie wyrósł i tylko od dołu jest mały zakalec. To i tak duży sukces po tylu porażkach. Nie rezygnując jeszcze raz upiekłam obniżając poziom w piekarniku i niestety kompletny klops. Pięknie wyrósł z zew ładnie upieczony ale w środku zakalec. Chyba jednak coś nie tak z moim piecykiem, może dół słabo piecze. W czwartek wybieram się do mamy i na jej sprawdzonym piekarniku spróbuje upiec. Dziś się dowiedziałam od mojej dietetyczki, że mogę piec na zakwasie, a to dobra wiadomość. Już dziś nastawiłam, oby się udał :)
No, tak, ale na razie musimy sobie radzić. Chętnie skorzystam z przepisu na pizze i gofry. Może ktoś zna?
Pozdrawiam serdecznie
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Jeżeli od dołu mały zakalec to znaczy, że za szybko wyjęty z pieca. Ja w takim przypadku( po dziobnięciu patyczkiem) jeżeli jeszcze mokry, zmniejszam temperaturę do 160 stopni i jeszcze z 10 minut. Mam piekarnik gazowy ( stary) i różnie bywa z natężeniem gazu.
ODPOWIEDZ