brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Nowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 01 mar, 2010 23:10
Lokalizacja: Śląsk

brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: Nowy »

Witam,

Chciałbym zapytać Forumowiczów, czy miał ktoś taki przypadek,
że biopsja jelita cienkiego wykazała całkowity brak kosmków, a badania
krwi na przeciwciała wyszły negatywne (tzn. brak przeciwciał świadczących o celiaki) ?
Badania i biopsję miałem robione dwa razy z indentycznym rezultatem.
Czy świadczy to, że mam celiakię (tak twierdzą lekarze) ?
Wzrost, waga ciała są prawidłowe i zupełnie nie wskazują na celiakię.
Czy może wskazywać to na inne niż celiakia nieprawidłowości/schorzenia?
Czy ktoś miał może podobny przypadek?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.

Pozdrowienia
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Napisz jakie to były przeciwciała i czy były wykonane w obu klasach, czyli IgA i IgG.
Niektórzy ludzie mają słabą odpowiedź immunologiczną i stąd może być brak przeciwciał.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
qjake
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: ndz 18 sty, 2009 17:29
Lokalizacja: Wejcherowo

Post autor: qjake »

z tego co wiem istnieje jeszcze kilka innych przyczyn jak pasożyty itp
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Inne powody zaniku kosmków:

Do innych przyczyn częściowego zaniku kosmków zaliczamy:
- pasożytnicę (G. lamblia) zespół tzw. płaskiej śluzówki
- ostre infekcyjne zapalenie błony śluzowej jelita cienkiego (wirusowe i bakteryjne) - zazwyczaj przyczyną jest niedobór laktazy
- nadmierny wzrost flory bakteryjnej - bakterie rozkładają sole żółciowe oraz metabolizują witaminę B12 i węglowodany
- nadwrażliwość na białka mleka krowiego u dzieci
- tropikalna sprue - tropikalny poinfekcyjny zespół złego wchłaniania
- choroba Whipple'a wywołana przez pałeczkę Tropheryma whippelli, która wywołuje charakterystyczne zmiany w jelicie cienkim
- chłoniak - może znajdować się w każdym odcinku jelita
- niesterydowe leki przeciwzapalne
- enteropatia HIV, która charakteryzuje się biegunką i częściowym zanikiem kosmków błony śluzowej jelita cienkiego, bez innej określonej przyczyny
- głodzenie - powoduje częściowy zanik kosmków

---------------------------------------------------------
Trochę tego jest. Mam nadzieję, że nie przeraziłam. Trzymaj się, Nowy! :)

A tak w ogóle, to może by dodać te powody przy Faq ? Ludzie ciągle o to pytają!
Ostatnio zmieniony pt 19 mar, 2010 20:12 przez Malia, łącznie zmieniany 1 raz.
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
Nowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 01 mar, 2010 23:10
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Nowy »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Jeśli chodzi o badania przeciwciał to miałem robione:
- transglutaminaza IgG
- transglutaminaza IgA
- P/c endomysium IgA EmA
- P/c endomysium IgG EmA.
Wszystkie - wynik ujemny.
Jeśli chodzi o inne przyczyny braku kosmków jelitowych - tez o nich czytałem
już w internecie.
Myślałem, że może ktoś z Was miał podobny przypadek i zdiagnozował,
co u niego było przyczyną zaniku kosmków. Bo przyczyn jest tak dużo,
że przypomina to szukanie igły w stogu siana, a lekarze połowy z tych
chorób, które mogą być przyczyną zaniku kosmków pewnie w ogóle nie znają (choćby z racji rzadkości ich występowania)...
Dlatego gdy poszedłem do lekarza (a byłem już u trzech...) to na moją sugestię, że przyczyny zaniku kosmków mogą być inne, odpowiadali, że nie, że wszystko (tylko pytam się co?) wskazuje na celiakię. I kropka.
Więc jak można na własną rękę sprawdzić i wykluczyć pozostałe przyczyny?
Czy ktoś z Was miał podobny przypadek?

Pozdrawiam
qjake
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: ndz 18 sty, 2009 17:29
Lokalizacja: Wejcherowo

Post autor: qjake »

Ja mam 2 stopien zaniku kosmków, wszystkie wyniki ujemne. Póki co jestem bez diagnozy.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Przy braku przeciwciał i jednoczesnym zaniku kosmków trzeba zastanowić się nad tym, czy:

1. wprowadzona dieta bezglutenowa pomaga - to znaczy czy zauważamy poprawę samopoczucia w przeciągu kilku tygodni
2. czy nie występowały u nas często inne dolegliwości, pozornie niezwiązane z celiakią, takie jak:

* Układ krwiotwórczy: anemia z niedoborem żelaza, hiposplenizm, niedobór witaminy K (trombocytoza), zapalenie naczyń.
* Układ kostny: wczesna osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, niski wzrost, nieosiągnięcie szczytowej masy kostnej.
* Układ nerwowy: autyzm, padaczka, depresje, nerwice, schizofrenia, otępienie, demencja, różnego rodzaju miopatie, zaburzenia równowagi, mowy, oczopląs.
* Nerki i wątroba: pierwotna marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, kłębuszkowe zapalenie nerek, przewlekłe zapalenie wątroby.
* Choroby endokrynologiczne: cukrzyca typu I, zaburzenia płodności, skłonność do poronień, schorzenia tarczycy i trzustki, choroba Addisona.
* Choroby płuc: astma, sarkoidoza.
* Inne: wysoki poziom cholesterolu, aftowe zapalenia jamy ustnej, hipoplazja szkliwa zębowego.
Źródło: http://celiakia.pl/index.php?option=com ... &Itemid=66

Jeśli istniały/istnieją, to jest duża szansa, że to celiakia. Po dłuższym stosowaniu diety powoli sytuacja powinna się poprawiać.
Oczywiście wszystko to należałoby robić pod kontrolą lekarza, porozmawiać z kimś kompetentnym itd.
Obrazek
Nowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 01 mar, 2010 23:10
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Nowy »

Sheep, dziękuję za informację.
Sęk w tym, że nie mam żadnych z wymienionych przez Ciebie dolegliwości.
Jedynie co zauważam u siebie to dosyć częste i luźne wypróżnienia,
ale te z tego co pamiętam były również, gdy przez jakiś czas (2 lata) stosowałem
dietę bezglutenową, po jej zaprzestaniu nie zauważyłem znaczącej różnicy.
W grudniu zaprzestałem stosowania diety bezglutenowej, a w lutym miałem
badanie endoskopowe, które wykazało całkowity zanik kosmków.
Czy jest możliwe, żeby w tak krótkim czasie (dwa miesiące) kosmki całkowicie zanikły
(zakładając, że po stosowaniu dwuletniej diety bezglutenowej odrosły)?

Dziękuję za informację
Pozdrawiam
sylviiia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw 05 mar, 2009 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sylviiia »

Nowy, u mnie bylo podobnie - wyniki krwi ujemne, natomiast zanik III A kosmkow. Pierwsza diagnoza - celiakia. Jednakze dieta mi nie pomogala. Bole brzucha nie ustawaly, biegunki mialam codziennie.... zostalam skier do szpitala - gdzie zdiagnozowano u mnie OBOK celiakii - chorobe Crohna. Choroba ta - rowniez moze powodowac zanik kosmkow... Na chwile obecna caly czas stosuje diete + zazywam leki przeciwzapalne i czuje sie calkiem dobrze:)
celiakia&Crohn

Sylviiia
Nowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 01 mar, 2010 23:10
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Nowy »

Sylviia, rozumiem, że zdiagnozowali u Ciebie i celiakię, i Crohna ?
A w jaki sposób doszli do tego, że to celiakia skoro wyniki krwi miałaś OK?
I jakie badania zrobili Ci, że wykryli Crohna? Czym ta choroba się objawia ?

Będę wdzięczny za wskazówki, bo może to Crohn... wolałbym jednak
żeby to nie było to, bo to co przeczytałem odnośnie tej choroby w internecie
trochę mnie przeraziło...

Pozdrawiam
Nowy
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Parę dni temu miałam okazję wysłuchać wykładu doc. dr hab. Bożeny Cukrowskiej z Centrum Zdrowia Dziecka na temat celiakii. Wykład był niezwykle ciekawy. Doc Cukrowska wspomniała, że u niektórych pacjentów, przeciwciała nie krążą swobodnie we krwi (przez co nie można ich wykryć tradycyjnymi testami) lecz zbijają się w większe agregaty, i osadzają np. w stawach, w mózgu. Można je wykryć w tkankach pobranych podczas biopsji jelita cienkiego. To znaczy doc. Cukrowska może je wykryć - bo nie wiem, czy jakiś inny ośrodek robi takie badania. Niestety, doc. Cukrowska jest raczej lekarzem naukowcem - i nie przyjmuje pacjentów.

Tutaj jest wywiad z dr Bożeną Cukrowską:
http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/z ... luten.html

A to interesujący urywek z tego artykułu:
..."Doc. Cukrowska podkreśla jednak, że brak tych przeciwciał także nie wyklucza celiakii - zwłaszcza u osób dorosłych i bardzo małych dzieci - ponieważ część chorych ich nie wytwarza."...
Izabela K
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 31 mar, 2010 17:59
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Izabela K »

Witam,
Ja też mam podobny przypadek. Badania krwi są ok. natomiast biopsja wykazała zanik kosmków (Marsh IIIa). Oprócz tego mam zarzucanie żółci do żołądka co jest wynikiem usunięcia woreczka żółciowego, przepuklinę przełyku i nadżerki na przełyku. Wszystko zaczęło się od biegunek w ubiegłym roku w czerwcu i tak do dnia dzisiejszego nie znam diagnozy. Od kilku miesięcy męczą mnie bóle brzucha i nudności (czasami bardzo silne). Mój lekarz twierdził że jeśli krew jest ok. to nie mam celiakii. Nie poprzestałam jednak i poszłam jeszcze do innych i tak jeden z nich powiedział mi to wszystko co wyczytałam na tym forum. Na diecie jestem od kilku dni, czy to celiakia jeszcze nie wiem ale muszę spróbować bo te dolegliwości odbierają mi chęć życia. Nowy, z tego co wiem Choroba Crohna związana jest z jakimś przewlekłym stanem zapalnym w jelicie cienkim ( w jakimś konkretnym odcinku). Bada się to przez kolonoskopię. U mnie tez było takie podejrzenie, ale wykluczono. Jeśli to nie będzie celiakia to już nie wiem co. Lekarz mówił mi jeszcze że dolegliwości typu nudności mogą być związane z przysadką mózgową ale do tego dochodzi szum w uszach a ja tego nie mam.
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Faktycznie mi też Prof. przekazał, iż badania serologiczne w kierunku przeciwciał mogą być ujemne u osób dorosłych, dlatego biopsja jelita jest podstawowym badaniem pozwalającym rozpoznać chorobę trzewną. Ja nie miałam robionych badań serologicznych tylko samą biopsję, która wykazała zanik kosmków IIIB wg Marsha ale myślę, że dla samej siebie zrobię jeszcze te badania i zobaczymy jaki będzie wynik :)
Izabela K
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 31 mar, 2010 17:59
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Izabela K »

Jakie macie doświadczenia odnośnie poprawy samopoczucia po przejściu na dietę bezgl? Tzn po jakim czasie odczuliście poprawę samopoczucia? Dzięki za odpowiedzi.
Nowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 01 mar, 2010 23:10
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Nowy »

Witam,

Izabelo K. - jeśli chodzi o mnie, po przejściu na dietę bezglutenową (i z powrotem na "normalną") nie zauważyłem znaczącej różnicy.
Mazia, Grażyna - piszecie, że brak przeciwciał we krwi nie wyklucza celiaki, fajnie.
Jesli zatem nie przeciwciała, to na podstawie jakiego to cudownego badania lekarze twierdzą, że to celiakia, skoro przyczyn całkowitego braku kosmków jelitowych może być bardzo wiele (o czym już pisano w tym wątku?). Skąd lekarze wiedzą, że to akurat celiakia, a nie co innego?

Dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Nowy
ODPOWIEDZ