Pomoc dla poczatkujacego

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

izaradom22
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob 15 mar, 2008 22:34
Lokalizacja: radom

Pomoc dla poczatkujacego

Post autor: izaradom22 »

Chcialabym sie zapytac jak sparzyć mąkę by chcleb nie był kruchy?
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Nie spotkalam sie z przepisem, w ktorym bylo o sparzaniu maki bezglutenowej. A przegladalam bardzo duzo roznych przepisow na chleby bg.

W przypadku chleba z maki pszennej i zytniej, czesc maki zalewa sie wrzaca woda i pozostawia do przestygniecia. Jesli chodzi o chleb bg. to nie wiem czy to ma sens.

Poszukaj na forum, juz bylo o sposobach zeby chleb bg sie nie kruszyl.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Ja gdzieś w jakiejś książce przeczytałam, żeby sparzać mąkę kukurydzianą (a może jej część - nie pamiętam). Sama nie piekłam z mąki kukurydzianej, więc nie skorzystałam z rady. Miksów mącznych nie trzeba sparzać. Można zaparzać przed pieczeniem tzw. mąki fasolowe (np. z cieciorki), ale to bardziej po to, żeby były lżej strawne.
Barbara B
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 17 paź, 2008 19:20
Lokalizacja: Muszyna

Post autor: Barbara B »

:?: Ja piekę swoim dzieciom sama chleb. Czy ktoś może mi powiedzieć co zrobić, żeby się nie kruszył? Próbowałam dodać ziemniaków, ale to za wiele nie pomogło.
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

zawsze sprawdź siłę drożdży nim dodasz pozostałe składniki kolejność dodawania składników też jest ważna
1.drożdże suszone należy wymieszać z mąką.
2. 2-3 łyżek mieszaniny maki z drożdżami zasilić cukrem( jeśli dozwolony ładnie taki " zaczynek " rośnie na miodzie ) jeśli zobaczysz że "zaczynek" urósł podwójnie to można dodawać resztę . Instant Oetkera nie zawsze ładnie rośnie , ponoć lepsze są drożdże suszone Babuni
3.Zmieszaj inne bezlutenowej mąki dodaj trochę gryczanej, o połowę mniej tego " trochę " amarantusa, może być maniok jeśli nie ma alergii. połowę z połowy amarantusa .
4. Jeśli można dodaj zamiast wody kefir Danona.
5. Ja nie używam błonnika Jabłkowego stosuje gume Guar , wchodzi w skład mieszanek , ale mieszanek nie używam bo zawierają ckier .Mieszam jak popadnie na bazie maki gryczanej, można dodawać maki ryżowej , koniecznie łżeczkę mielonego lnu" taka mała płaske łyczekę lub jeszcze mniej
6.Droga prób i błedów doświadczenia z temperatura i gęstoscią ciasta , za gęste da zaklac i nie drgnie a za rzadkie szybko opadnie
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

al pisze: I jeszcze jedno: jak działa mleko/kefir? Tzn. czemu lepiej zamiast wody?
Gdyby kazali kefir, to podejrzewałabym, że chodzi o konsystencję, ale jeśli wymiennie z mlekiem - nie mam pojęcia. Może żeby drożdżom było lepiej?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Gdzieś czytałam, że w bezglutenowych wypiekach dodaje się czasem różne inne rzeczy niż w normalnych nie tylko w celu zwiększenia kleistości i polepszenia spójności, ale w ogóle żeby wzbogacić wypiek, dostarczyć więcej składników odżywczych.
Obrazek
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

martini pisze:
al pisze: I jeszcze jedno: jak działa mleko/kefir? Tzn. czemu lepiej zamiast wody?
Gdyby kazali kefir, to podejrzewałabym, że chodzi o konsystencję, ale jeśli wymiennie z mlekiem - nie mam pojęcia. Może żeby drożdżom było lepiej?
Kefir lub jogurt zawiera kwas mlekowy ( zastępuje zakwas do którego sporządzania jeszcze nie dojrzałam ) mało laktozy , to moje doświadczenia , piekłam sobie zamiast chleba coś w rodzaju pomiędzy naleśnikiem a podpłomykiem na patelni na wodzie i wychodziły zbyt mokre, wyczytałam że do naleśników z mąka gryczaną ( bliny ) Rosjanie dodają kefir lub jogurt , na kefirze lepsze (mniej kwaśne ) i moje placuszki są bardzo pyszne dla mnie . Gdy dodają make kukurydzianą ) jak wyczytałam na naszym forum) należy ja sparzyć gorącą wodą bo wówczas się lepiej klei, teraz na święta zrobiłam ciasto z dużą ilością maki kukurydzianej na patelni , wyrosło pięknie miało twarda gruba skórkę bardzo ,! spryskałam gorącą wodą z dodatkiem fruktozy i trzymało odpowiednia wilgoć przez kilka dni
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

al pisze: Otóż dziś spróbowałam po raz pierwszy upiec chleb na drożdżach. Poprzednia próba na proszku (chleb kukurydziany) nie do końca mnie usatysfakcjonowała ;) A to, co mi wyszło dzisiaj hmmm... nie wiem czy próbować jeść, czy rzucać tym w kota :kosci:
Zrobiłam tak (składniki na chybił-trafił, po przeczytaniu kilkudziesięciu przepisów ;)):
.....
"letnia" woda - i tu problem, bo bezmyślnie wlałam chyba za dużo (około 350 ml)
......
Proszę o jakieś rady... i wyrozumiałość, bo pierwszy raz w życiu użyłam drożdży :D Co zrobiłam nie tak? Czy to ta woda jest winna, czy coś innego?
Prosisz o rady, a przecież całe to forum to są rady. Wystarczy poczytać.
Przyznam, że Ci się dziwię. Piszesz, że pieczesz pierwszy raz a składniki wrzucasz na oko, lejesz wodę na oko i ogólnie byle jak traktujesz ciasto. Upieczenie dobrego i smacznego chleba bezglutenowego nie jest łatwe dla osoby początkującej. Szczególnie tutaj ważne są doświadczenie i "wprawa". Po to ludzie piszą o swoich doświadczeniach, żeby inni skorzystali. Upiecz pierwszych 20 chlebów stosując się ściśle do podanych instrukcji - a potem możesz eksperymentować do woli (mieszając różne mąki, z konsystencją ciasta, z czasem i temperaturą rośnięcia, z temperaturą pieczenia).
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Jeli pisze:Kefir lub jogurt zawiera kwas mlekowy ( zastępuje zakwas do którego sporządzania jeszcze nie dojrzałam ) mało laktozy , to moje doświadczenia , piekłam sobie zamiast chleba coś w rodzaju pomiędzy naleśnikiem a podpłomykiem na patelni na wodzie i wychodziły zbyt mokre, wyczytałam że do naleśników z mąka gryczaną ( bliny ) Rosjanie dodają kefir lub jogurt , na kefirze lepsze (mniej kwaśne ) i moje placuszki są bardzo pyszne dla mnie . Gdy dodają make kukurydzianą ) jak wyczytałam na naszym forum) należy ja sparzyć gorącą wodą bo wówczas się lepiej klei, teraz na święta zrobiłam ciasto z dużą ilością maki kukurydzianej na patelni , wyrosło pięknie miało twarda gruba skórkę bardzo ,! spryskałam gorącą wodą z dodatkiem fruktozy i trzymało odpowiednia wilgoć przez kilka dni
Mniej płynną, a bardziej musowatą konsystencję można też uzyskać przez dodanie oleju i zmniejszeniu ilości wody. Można to robić zarówno z mąką gryczaną, jak i kukurydzianą - wiem, bo robiłam takie naleśniko-podpłomyki, smażone na oleju. Mąka (kukurydziana, gryczana, albo obie zmieszane), woda i olej - wbrew pozorom wystarczą, jeżeli ktoś nie może absolutnie wcale mleka, ani droży, ani innych rzeczy. Co prawda to nie wyrasta, jest raczej chrupiące i dość tłuste, ale mnie smakowało.
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Malia pisze: Co prawda to nie wyrasta, jest raczej chrupiące i dość tłuste, ale mnie smakowało.
Na zakwasie wyrasta, tylko trzeba się wprawić:)
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

martini pisze:
Malia pisze: Co prawda to nie wyrasta, jest raczej chrupiące i dość tłuste, ale mnie smakowało.
Na zakwasie wyrasta, tylko trzeba się wprawić:)
Ja piszę o takich naleśniko-podpłomykach bez zakwasu. (Chociaż może z mąki kukurydzianej i gryczanej też da się zrobić zakwas.) Raz kiedyś próbowałam zrobić zakwas z mąki żytniej, ale mi nie wyszedł. :P Mama umie robić takie cuda. Może się kiedyś i ja nauczę.
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Malia pisze:(Chociaż może z mąki kukurydzianej i gryczanej też da się zrobić zakwas.) Raz kiedyś próbowałam zrobić zakwas z mąki żytniej, ale mi nie wyszedł. :P
Zakwas da się zrobić z każdej mąki. Musiałaś mieć pecha, że Ci nie wyszedł, może coś mu nie przypasowało. U mnie momentem krytycznym jest wyrastanie - ale dostałam nowy patent: 12 godzin leżenia w foremce! I podobno jak tak sobie rośnie, to potem nie ma dramatu przy pieczeniu.
Awatar użytkownika
Mazona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 05 wrz, 2012 21:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mazona »

martini pisze:
al pisze: I jeszcze jedno: jak działa mleko/kefir? Tzn. czemu lepiej zamiast wody?
Gdyby kazali kefir, to podejrzewałabym, że chodzi o konsystencję, ale jeśli wymiennie z mlekiem - nie mam pojęcia. Może żeby drożdżom było lepiej?
Tu chodzi o białko. Ono zawsze ma bardziej "lepne", że tak to nazwę, właściwości. Jak ktoś nie jest uczulony na laktozę, to w bezglutenowych chlebach, tak rozpadających się, zawsze warto dodać ten cement. Kefir jest o tyle lepszy że lekko zakwasi i chleb mamy bardziej "prawdziwy". Ja jednak jestem za tym aby dodać zawsze jajko. Chociaż jedno, jak ktoś już się tak martwi o ten cholesterol.
Awatar użytkownika
Mazona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 05 wrz, 2012 21:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomoc dla poczatkujacego

Post autor: Mazona »

izaradom22 pisze:Chcialabym sie zapytac jak sparzyć mąkę by chcleb nie był kruchy?
Rzeczywiście mąka kukurydziana w cieście sprawia że ono się rozpada.
Meksykanie używają więc specjalnej mąki o nazwie "Masa Harina", która jest bardziej lepka i łatwiejsza w użytkowaniu, dzięki właściwościom dodawanego wapnia. Taką mąkę można kupić przez internet, ale tania nie jest.
Jeśli ktoś się chce więcej dowiedzieć na ten temat, niech poczyta tu:
http://recipes.howstuffworks.com/what-i ... harina.htm
ODPOWIEDZ