Podatek 2004 ?!

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Podatek 2004 ?!

Post autor: anakon »

Sluchajcie ! kuzyn ostatnio zabil mnie informacja, ze osoby chore na celiakie moga odliczac sobie w rozliczeniu podatkowym zryczltowana sume wydatkow na diete...problem w tym, ze nie wie gdzie to czytal, a ja prawde mowiac zbaranialam i szukam w necie i szukam i....nic moze ktos wie cos na ten temat :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

W poprzednich latach był taki odpis na samochód, a nazywało się to chyba na rehabilitację albo coś w tym rodzaju i należało się dla osób, które miały na wychowaniu dziecko z orzeczeniem niepołnosprawności i to właśnie była kwota zryczałtowana. My już nie mamy auta, więc w tym roku się tym nie interesowałam, ale warto zajrzeć do instrukcji do PIT-ów, może tam coś znajdziesz. Ale o wydatkach na dietę nic mi nie wiadomo.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

O odpisach przy orzeczeniu o niepelnosprawnosci to ja wiem...ale ta informacja miala dotyczyc po prostu celiakii...albo temu mojemu znajomemu cos sie kompletnie pokrecilo....bo jakos tez nie wydaje mi sie, zeby bez orzeczenia o niepelnosprawnosci(a przeciez wiekszosc celiakow takich nie ma...) nie ma mowy o odpisach podatkowych ze wzgledu na diete.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

poza tym chyba trzeba by było mieć na wszystko rachunki...
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

moja znajoma z U.S. odradza odliczeń związanych z celiakią,bo urzędnicy mogą zakwestionować rachunki-w wytycznych dla urzędu celiakia nie jest chorobą przewlekłą i nie można nic odliczać :cry:
mama Mateusza
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 72
Rejestracja: czw 30 gru, 2004 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mama Mateusza »

Odliczać wydatki na transport (samochód) można, ale tylko na drodze od i do miejsca, gdzie dziecko jest leczone. Nie sądzę też, aby Urząd Skarbowy uznał takie wydatki przy chorobie, jaką jest celiakia, bo faktycznie moim zdaniem nie ma tu wskazań do odliczania transportu.

pozdrowienia,

mm.
Awatar użytkownika
Joanna
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 11:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Joanna »

No, ale może udałoby się gdzieś uzyskać dokładniejsze informacje w tym względzie. Mnie też ta informacja zainteresowała, zwłaszcza po obejrzeniu programu "Uwaga", zastanawia mnie czy produktów bezglutenowych nie można traktować jako produktów leczniczych?

A propos odliczeń z tytułu niepełnosprawności, na jakich to jest zasadach, czy przy lekkim stopniu tez przysługują jakieś odliczenia :?:

Bedę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam wszystkich serdecznie! :P
Awatar użytkownika
Joanna
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 11:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Joanna »

No i gdyby dołączyć zaświadczenie lekarskie o tym, że celiakia to choroba przewlekła.
Wiem, że te nadzieje są raczej naiwne, :oops: ale cóż, przy wydatkach na celiakię liczy sie przecież każdy grosz :|.
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Wg.moich informacji to każdy U.S. ma swoje wytyczne co do odliczeń i z jakiego tytułu,ale... i tu jest najważniejsza informacja nawet w tym samym mieście ba U.S. można odliczyć wydatki na leczenie albo nie :!:
To wszystko zależy od urzędników,tak samo jest z lekarzami orzekającymi o niepełnosprawności :frown:
Przeważnie szukają "dziury w całym" i nie dają orzeczenia albo próbują przekonywać,że ta choroba,którą leczy się dietą to nie choroba :!: :?:
Zawsze można próbować-życzę powodzenia :P
bogusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 243
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Katowice

Post autor: bogusia »

Do Joanny

Interesuje mnie co było w programie UWAGA i kiedy to było?
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Mnie tez zainteresował ten program . Niestety nie ogladalam go w calości .Z tego co widzialam chodzilo o to ze dziecko chore musi przyjmować co parę godzin skrobie kukurydzianą i rodzina potraktowała to jako wydatek na leki i dlatego odpisywala to od dochodu. Okazuje sie że w jednych miejscowosciach mozna tak to zrobić a w innych nie ,jakbyśmy zyli w różnych krajach .Chodzi tradycyjnie o interpretacje ustawy i wytycznych.Mnie zainteresowało to bo przy tej interpretacji jaka była podana faktycznie mozna by sie podpiąć z żywnością dla celików .I o to w tym programie z grubsza chodzilo.Mam nadZieje ze wyjaśnia to do konca.
Prowokacja własnie sie zaczeła !
mama Mateusza
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 72
Rejestracja: czw 30 gru, 2004 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mama Mateusza »

Ale to moim zdaniem i tak najpierw trzeba miec orzeczenie o niepełnosprawności. My mamy (synek) od dawna z powodu cukrzycy.
Też myślałam o odliczaniu wydatków na dietę, ale nie ma wytycznych, więc tego nie robimy. Odliczamy więc tylko wydatki związane z cukrzycą. Zbieram też faktury na leki i będę chciała odliczyć wydatki za leki powyżej 100 zł miesięcznie.

pozdrowienia,

mm.
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Orzeczenie o niepełnosprawnosci jest podstawą ewentualnych odpisów no i faktury watowskie .
Prowokacja własnie sie zaczeła !
Teresa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr 24 mar, 2004 10:05

Post autor: Teresa »

Poniżej wyciąg z ustawy o podatku dochod. od osób fiz. /wymienione wydatki podlegają odliczeniu od dochodu/ - na wydatki wydzielone myślnikiem /3 pozycje/ nie są wymagane faktury i dowody ich poniesienia.


Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, a przeznaczone na:
adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
-opłacenie przewodników osób niewidomych I 3) lub II 4) grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczonych do I grupy inwalidztwa - w kwocie nieprzekraczającej 2.280 zł,
-utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa, psa przewodnika - w wysokości nieprzekraczającej 2.280 zł,

opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,
leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo.
odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż karetką transportu sanitarnego,

-używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej 2.280 zł;

odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
na turnusie rehabilitacyjnym,
w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia.


Odliczeniu nie podlegają te z ww. wydatków, które zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeżeli wydatki były częściowo finansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Warunkiem odliczenia ww. wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, albo rentę socjalną, albo
orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów,
orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.
Odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, mogą dokonywać również podatnicy, na których utrzymaniu są następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekroczyły kwoty 9.120 zł.
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Tak ale w tym przypadku chodzilo o to ze skrobie kukurydziana potraktowano jako lek .I jezeli mozna tak to zinterpretować to równie dobrze zywność bezglutenową dla celiaków tez tak mozna by potraktować.
Prowokacja własnie sie zaczeła !
ODPOWIEDZ