brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Przyznaję tego nie wiem ( jakoś nie wpadłam na to pytanie by zadać lekarzowi ) ale gdzieś czytałam, że właśnie na podstawie wycinków i skali Marsha obserwują charakterystyczne zmiany nie tylko kosmków ale także nacieki limfocytów, które świadczą o celiakii.
Izabela K
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 31 mar, 2010 17:59
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Izabela K »

Nowy a jak długo byłeś na diecie bezglutenowej? Interesuje mnie właśnie po jakim czasie ludzie odczuwają poprawę w związku z różnymi dolegliwościami. Nie wiem jak długo mam na to czekać. Lekarz coś mówił o miesiącu...
Nowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 01 mar, 2010 23:10
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Nowy »

Na diecie bezglutenowej byłem ok. 2,5 roku. Z początkiem grudnia 2009 zrezygnowałem z diety (i znów posmakowałem jak smaczny jest prawdziwy chleb :-))

Ale - jak pisałem wcześniej - nie zauważyłem znaczącej różnicy kiedy byłem na diecie i kiedy znów wróciłem do normalnego jedzenia...
Dopóki nie ustalę, czy to na pewno celiakia, postanowiłem jeść normalnie..
Trudno, co będzie to będzie.
Wyszedłem z założenia, że po co się "katować" jakimś niedobrym jedzeniem, skoro nie wiem co mi dolega. Poza tym osoby, u których występuje celiakia są zazwyczaj wątłe, blade, a u mnie to nie występuje..
Coś mi mówi, że u mnie to nie celiakia, ale jakaś inna dolegliwość układu trawiennego.
Z tego co wyczytałem brak kosmków może być spowodowany różnymi powszechnymi przypadłościami np. zespół jelita drażliwego, jakieś infekcje bakteryjno-wirusowe a nawet kuracja antybiotykowa. Może to być nawet nadmierny i długotrwały stres...
Po prostu nie wierzę, że mam celiakię (wskazują na to także badania krwi), tylko nie mogę dojść do tego, co to może być innego, a lekarz - z braku innych chyba pomysłów - zawsze mówi: celiakia.

Pozdrawiam
Nowy
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Nie jestem lekarzem ale skoro podejrzewasz jakieś inne powody to zrób sobie badania jeżeli nie robiłeś np: kał na obecność pasożytów, antygen Helicobacrter pylorii, toksyny Clostridium dificille ( jest przczyną poantybiotykowego rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego - jeżeli często przyjmujesz antybiotyki ), posiew kału w kierunku tlenowo rosnącej patogennej flory ( chodzi mi tu głównie o Salmonella i Shigella, Yersinia enterocolitica i grzyby ) to tyle co mi przychodzi do głowy :)
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Nowy pisze:Poza tym osoby, u których występuje celiakia są zazwyczaj wątłe, blade, a u mnie to nie występuje
A to akurat zupełnie nie prawda, wielu celiaków ma nadwagę w momencie diagnozy (tu streszczenia kilku artykułów na ten temat: http://celiakia.pl/index.php?option=com ... &Itemid=58 )
Ale jeśli rzeczywiście na diecie nie czujesz poprawy, to słusznie na nią nie przechodź i szukaj dalej. Aczkolwiek jeśli ktoś powie ci coś o Zespole jelita drażliwego, to nie wierz mu ;)
Obrazek
Izabela K
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 31 mar, 2010 17:59
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Izabela K »

No właśnie ja jestem raczej wątła i blada choć jak mówią źródła nie jest to reguła dla celiakii.
Czy może ktoś napisać jeszcze po jakim czasie doczekał się poprawy po przejściu na dietę? Dzięki. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Mam pytanie może takie naiwne ale chciałem zapytać jak długo się odbudowują te kosmki , gdy się ma zanik III stopnia wg Marsha ? lekarz mi powiedział , że na początek dieta bezglutenowa tak na min.2-3 miesiące ... ale nie powiedział , że do końca życia ...
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Tzn. powiedział, że potem wrócisz do zwykłej diety? To zmień lekarza, jeśli masz zdiagnozowaną celiakię. Ten Ci już nie pomoże.
Kosmki potrzebują rożną ilość czasu na odbudowę. Może to być kilka tygodni, ale raczej jest to kilka miesięcy. Na pewno jednak odbudowa to nie koniec kuracji, tylko jej początek.
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Izabela K pisze:Nowy a jak długo byłeś na diecie bezglutenowej? Interesuje mnie właśnie po jakim czasie ludzie odczuwają poprawę w związku z różnymi dolegliwościami. Nie wiem jak długo mam na to czekać. Lekarz coś mówił o miesiącu...
Mi lekarz mówił o 2-3 miesiącach jestem jakieś już 3 tygodnie będzie ... i widzę , oczywiście poprawę i to dużą ale wiadomo nie od razu Rzym wybudowano ... ale pewnie 2 miesiące to chyba nie bedzie może jakoś dłużej ? hm zobaczymy jak będzie dalej po jakim czasie się to zregeneruje a może już nigdy ? jak pisze Rafał ... :zdziw:
Ostatnio zmieniony ndz 13 cze, 2010 08:41 przez kuyt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

kuyt pisze:zobaczymy jak będzie dalej po jakim czasie się to zregeneruje a może już nigdy?
Po jakim czasie kosmki się zregenerują - to jedna sprawa, ale jak już się zregenerują, to cały witz polega na tym, że żeby się znowu nie zepsuły, trzeba być na diecie bezglutenowej. Inaczej to zupełnie nie ma sensu - chyba, że dążysz do znacznego zmniejszenia jakości zwojego życia ;)
Dlatego jeśli celiakia, to nie ma wyjątków od diety, i już. To jest wtedy sposób na życie.
Obrazek
smutasek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010 16:08
Lokalizacja: kraków

Post autor: smutasek »

ja jestem już na diecie od stycznia i umnie nie ma zadnej po

rawy:( mecze się dalej przeciwciała wyszły mi ujemne, kosmki jelitowe nieco skrócone i przypłaszczone. lekarze mówia że to celiakia ale ja jakoś do końca nie jestem przekonana
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

kuyt pisze:hm zobaczymy jak będzie dalej po jakim czasie się to zregeneruje a może już nigdy ? jak pisze Rafał ...
Nie napisałem tak :) Sheep już odpowiedziała Ci: kosmki się zregenerują, ale żeby znów nie zniknęły należy skończyć z glutenem. Niestety - raz na zawsze.

@smutasek - czemu nie jesteś przekonana, że to celiakia? Może nie dokładnie trzymasz dietę? Może musisz zrezygnować ze skrobi "bezglutenowej"?
smutasek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010 16:08
Lokalizacja: kraków

Post autor: smutasek »

napewno dokładnie trzymam diete, sprawdziłam to juz kilka razy! spróbuje jeszcze zrezygnować ze skrobi pszennej, tylko z tym bęndzie problem bo jest on w chlebie bezgl. który zamawiam. Sama niewiem co mam myslec od stycznia stosuje diete wiec powinno być lepiej a nie jest wogóle, jest jeszcze gorzej bo doszły mi mdłości i od czasu do czasu nawet wymiotuję!;( i niewiem juz gdzie mam szukac pomocy!??
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Smutasek - na poprzedniej stronie tematu są inne powody zaniku kosmków. Nie polecam odstawiać diety, ale zawsze możesz się nad nimi zastanowić.
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

Nowy,

pierwsze słyszę o tym, aby zniszczenie kosmków jelitowych powodował stres, czy też zespół jelita drażliwego.
Czy mógłbyś podać literaturę, w której to wyczytałeś?
Ta informacja byłaby bardzo ważna dla niektórych.
Ostatnio zmieniony śr 16 cze, 2010 15:19 przez grubymiś, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ