Szybki hiszpański chlebek na proszku

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Szybki hiszpański chlebek na proszku

Post autor: Sheep »

Upiekłam dwa dni temu chleb, który według podstawowego przepisu miał być raczej biszkoptem z jabłkiem. Ale że nie miałam jabłek, postanowiłam spróbować, czy da się z tego zrobić coś w rodzaju pieczywa. Wyszło zaskakująco dobre i jak na pieczywo bg właściwie się nie kruszy, a robi się niesamowicie prosto i szybko.

Przepis:
1 małe opakowanie jogurtu naturalnego - uwaga, kubeczek po jogurcie posłuży w przepisie dalej jako miarka
miarka oliwy (olej też może być)
pół miarki cukru (albo i mniej, zależy czy się lubi słodkie, można i więcej)
3 miarki mąki
dwie łyżeczki proszku do pieczenia
3 jajka

W misce wymieszać jogurt, oliwę, mąkę, proszek do pieczenia i cukier. Co do mąki - ja wzięłam jedną miarkę mąki z quinoi i dwie Fariny Schara, bo akurat takie miałam. Quinoa daje taki posmak mniej mączny, trochę jak gryczana. Na pewno można równie dobrze użyć mąki ziemniaczanej czy kukurydzianej, co kto ma.
W oddzielnej misce czy kubku rozbełtać jajka. Dodać jajka do mieszanki mączno-oliwnej, porządnie wymieszać. Mikserem będzie szybciej, ale mnie widelcem też wyszło ;)
Nagrzać piekarnik do 200 stopni, przelać ciasto do foremki, wstawić do piekarnika, zmniejszyć temp do 180 i piec jakieś 40-45 minut, sprawdzić patyczkiem, czy suche.

Mój jogurt miał 125 gr, więc takie też były proporcje składników. Aczolwiek zazwyczaj jogurty są po 150 gram, więc można pewnie dodać łyżeczkę więcej proszku do pieczenia, żeby ładnie wyrosło.
A w ogóle przepis wzięłam z opakowania cukru trzcinowego ;)
Oryginał jest tu, jak potrzeba, mogę pomóc przetłumaczyc: http://www.azucarera.es/comercial/pdf/recetas/bizcocho%20de%20manzana.pdf
Ostatnio zmieniony pn 06 gru, 2010 14:07 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
miodopijka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: sob 14 sie, 2010 13:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: miodopijka »

mam takie pytanie, jakiej mąki użyłaś? jakiegoś miksu? i jeszcze drugie, bo kupiłam mąkę bg krakowską i jest na niej przepis tylko na chleb, można na niej piec ciasta, albo naleśniki?
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Lepiej kupić mąkę np.Bezglutenu o nazwie ciasto makaronowo-pierogowo- naleśnikowe,
z niej łatwo wychodzą pierogi czy naleśniki
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

miodopijka pisze:mam takie pytanie, jakiej mąki użyłaś? jakiegoś miksu? i jeszcze drugie, bo kupiłam mąkę bg krakowską i jest na niej przepis tylko na chleb, można na niej piec ciasta, albo naleśniki?
Pod lista skladnikow napisalam dosc wyraznie, jakich mak uzylam, wystarczy przeczytac :036:
Wiekszosc miksow typu "chlebowy" albo "pierogowy" zawiera oprocz skrobii czy maki jeszcze np. gume guar, glukoze i inne skladniki, ktore maja poprawic spojnosc i wyglad ciasta. Na poczatku trzeba troche poeksperymentowac, ale ja z reguly uzywam taka make, jaka akurat mam i nie przejmuje sie za bardzo opisem. A tej pierogowej nie kupuje, bo ma skrobie pszenna.
Ostatnio zmieniony czw 09 gru, 2010 12:12 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
miodopijka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: sob 14 sie, 2010 13:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: miodopijka »

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie napisałaś :oops: ale przeczytałam tylko składniki, a na przygotowanie rzuciłam okiem :oops:
Awatar użytkownika
herbatnick
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw 18 paź, 2007 22:28
Lokalizacja: Głogów/Wrocław/Opole

Post autor: herbatnick »

Witam
Trochę odświeżę temat.

Zrobiłem właśnie ten chlebek i wyszedł super. W smaku przypomina mi trochę "cwibak" (tyle że bez bakalii), a ogólnie to faktycznie bardziej jest biszkopt niż chleb. Ale do dżemu czy serka z miodem idealny. Następnym razem dam mniej cukru i zobaczę, czy będzie pasować do wędliny.

Co do mąki, to dałem 2 miarki mieszanki chlebowej Bezglutenu i 1 miarkę mąki owsianej z Proveny - wyszło bardzo ładne, aksamitne ciasto. Jutro się okaże, czy będzie się kruszyć, czy nie.

Pozdrawiam wszystkich i polecam przepis :)
ODPOWIEDZ