Świadczenie pielęgnacyjne.

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JanekD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 06 maja, 2005 08:52

Świadczenie pielęgnacyjne.

Post autor: JanekD »

Witam! Pilnie potrzebóje rady chciałbym się dowiedzieć czy na dziecko z celiakią można otrzymać świadczenie pielęgnacyjne.
Komisja orzekła o niepełnosprawności, zaznaczając punkty 6 i 7,a do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego potrzebne jest zaznaczenie na tak punktu
8, co jest jedynym warunkiem. Wcześniej matka pracowała a dzieckiem opiekowała się babcia ,niestety po śmierci babci, matka musiała przerwać prace
i była zmuszona opiekować się dzieckiem z pracy wzięła urlop wychowawczy,(pracodawca był na tyle dobry, że mogła być w maksymalnym wymiarze) lecz po urlopie nie mogła już wrócić do pracy,
a to świadczenie w części pokrywałoby większe niż normalne wydatki. Nasza córka ma 12 lat i waży 26 kg, do szkoły ma 1,5 km, i do szkoły trzeba ją wozić,
jedzenie przyżądzamy sami w 100%. Czy ktoś już starał się o takie świadczenie?? Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Ja sama jestem ciekawa czy nalezy sie świadczenie pielegnacyjne.
Zasilek pielegnacyjny otrzymuje a Swiadczenia nie,bo lekarz stwierdzil,że sie nie nalezy,ale to bylo rok temu,może coś sie zmienilo przez ten czas.


mama Agnieszki 6 latka
JanekD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 06 maja, 2005 08:52

Post autor: JanekD »

Witam! bez szans, pozdrawiam
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

jaka jest róznica między świadzeniem a zasiłkiem pielęgnacyjnym?

gdzie się trzeba o nie starać,jakie są potrzebne dokumenty?
Teresa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr 24 mar, 2004 10:05

Post autor: Teresa »

Zasiłek pielęgnacyjny /144zł/m-cznie/ jest przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

niepełnosprawnemu dziecku,
osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeśli została uznana za niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, a niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 lat,
/ i osobom, które ukończyły 75 lat/

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje - z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu konieczności opieki nad dzieckiem - matce lub ojcu, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie przysługuje, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 583,00 zł. Aktualna kwota śwaiadczenia pielęgnacyjnego - to 420zł /m-cznie
Teresa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr 24 mar, 2004 10:05

Post autor: Teresa »

I jeszcze dodam, zasiłek pielęgnacyjny wypłaca pracodawca rodzica /tam też składzasmy dokumenty - kopię zaświadczenia o niepełnosprawności i inne o czym pracodawca poinformuje/.

Natomiast o świadczenie piel. stramay się w gminie. Dokumenty: Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, zaświadczenia i dowody, m.in. orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka, zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów.
AngelFromHell
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: sob 20 sie, 2005 17:06
Lokalizacja: krAina disneYa

Post autor: AngelFromHell »

Otrzymywlalm zasilek pielegnacyjny ( a wlasciwie rodzice ) i chyba 2 lata temu kazano mni sie stawic na komisje aby zadecydowac czy mam go otrzymywac dlaej czy nie. rozmowa z psychologiem, lekarzem i takie tam. ale co najsmieszniejsze ( wlasnie o tym chce napisac) na pytanie czy ten zasilek jest wazny dla nas moja mama odpowiedziala cos w stylu ze tak poniewaz kg maki bezglutenowej jest kilka razy drozszy niz zwyklej ( tak samo jak makarony, i inne gotowe rzeczy) na to pan lekarz powiedzial ze przeciez moge sobie piec chleb kukurydziany :lol: wiec mama sie go pyta czy probowal kiedys upiec a poznieij zjesc chleb kukurydziany, a on na to ze aborygeni to jedza i dobrze sie maja. Po prostu paranoja! oczywiscie zasilek nam odebrali (bo przeciez zawsze moge jesc chleb kukurydziany :lol: ) aha chcialam dodac ze nie jadlam nigdy chkleba kukurydzianego ale z tego co mi wiadomo jest niesamowicie twardy i nie do jedzenia :/ (a tak przy okazji ale wogole nie do tematu.. kiedys dawalam buty do reklamacji i byla sprawa w sadzie konsumenckim to producenci czy nie wiem kto tam byl powiedzieli ze wada wynika ze zlego uzytkowania bo buty byly uzywane na deszczu :lol: buty sportowe....) ale sie rozpisalam wybaczcie.
Pozdrawiam
In the arms of the angel..
edyta060878
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: pt 09 paź, 2009 11:32
Lokalizacja: Kuj -Pom

Post autor: edyta060878 »

Widzę,że wątek z 2005roku ale może Was zainteresuje...

http://www.rp.pl/artykul/211953,367796_ ... zdego.html
misiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: sztutowo

Post autor: misiak »

Witam wszystkich!!! tak czytam i czytam i nie rozumiem... ja mam 19 lat i chorowalam na celiakie jako niemowle, a teraz wszystko wróciło... czy są jakies zasilki piekęgnacyjne czy cos takiego dla celiatykow? pzdr i czekam na odpowiedz
ODPOWIEDZ