moze cos poradzicie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
agata86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 17 mar, 2012 20:30
Lokalizacja: rzeszow

moze cos poradzicie

Post autor: agata86 »

Witam! To mój pierwszy post, jestem tu nowa:)
Po krotce opisze moja sytuacje. Liczę na pomoc.

Od 9 lat mam problemy z przewodem pokarmowym i jelitami. Głównie dokucza mi nieregularny tryb wypróżniania się, (zbyt częsty), biegunki, bóle żołądkowe, bole głowy, zmęczenie. W 2011 przeszłam badania: gastroskopia z biopsja (z części zstępującej dwunastnicy) oraz kolonoskopia, biopsja (pobrano wycinki z jelita krętego) wyniki były ujemne.

Szukając przyczyny trafiłam do alergologa od którego dostałam skierowanie na pobranie krwi w celu wykluczenia celiakii.
Lekarz nie byl w stanie zinterpretować moich wyników i dostałam skierowanie do gastrologia po raz kolejny.
Oto wyniki:

P- ciałap/ gliadynie IgA - ujemny,
P- ciałap/ gliadynie IgG- dodatni

Na tyle co przeczytałam w internecie aby potwierdzić chorobę celiakie to kilka etapow: testy z krwi, jesli będa dodatnie biopsja z jelita cienkiego w celu zdiagnozowania kosmow.

Moje pytanie czy gastroskopia z biopsja (z części zstępującej dwunastnicy) oraz kolonoskopia, biopsja (pobrano wycinki z jelita krętego) wykazałaby chorobe celiakii? Czy czeka mnie jeszcze jedna gastoskopia tyle ze z pobraniem z jelita cienkiego?
Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

A co masz dokładnie napisane na temat tych wycinków z dwunastnicy, które ci pobrali?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Re: moze cos poradzicie

Post autor: titrant »

agata86 pisze:gastroskopia z biopsja (z części zstępującej dwunastnicy)
Dwunastnica to pierwszy odcinek jelita cienkiego i stąd pobiera się wycinki w diagnostyce celiakii. Czy szukali w tych pobranych wycinkach zaniku kosmków?

Masz dodatnie przeciwciała przeciw gliadynie. Mówi się, że nie korelują dobrze z celiakią. Ale ich występowanie chyba świadczy, że coś jest na rzeczy. Możesz mieć nietolerancję glutenu, przejawiającą się inaczej niż widocznym niszczeniem jelit. Lub po prostu zniszczenie jelit jeszcze nie zaszło.

Dobrymi markerami w celiakii są przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej, przeciw endomyzjum mięśni gładkich i przeciw deamidowanej gliadynie. A tych wygląda, że nie robiłaś.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ