Oddawanie krwi

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Justyna1982 pisze:Oni twierdzą, że człowiek musi być 100% zdrowy
Jasne. Tylko ilu niezdiagnozowanych (nie tylko z celiakią) nie wie, że jest chora, bo czuje się dobrze? A badania krwi przed pobraniem nie są tak szczegółowe, żeby wyłapać celiakię i całą masę innych chorób.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Dokładnie. Ja pierwszy raz jak oddawałam krew żyłam w błogiej nieświadomości co lepsze o dziwo w tym dniu miałam super wyniki na te podstawowe parametry
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Łucyjka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 10 cze, 2008 14:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Łucyjka »

Chciałabym odświeżyć ten temat. Poszukiwałam ostatnio na Forum informacji, czy osoba chora na celiakię może być dawcą szpiku. Z odpowiedzi zamieszczonej tutaj: http://www.krwiodawstwo.pl/?status=10&i ... 40&forum=1 wynika, że nie. Napisałam jednak maila z pytaniem do Fundacji DKMS (http://www.dkms.pl/choose.html) i dziś otrzymałam taką odpowiedź: "dziękujemy za informację i chęc zostania dawcą·
Jakie leczenie zostalo zastosowane? Jesli lekarz zalecil tylko diete to jaknajbardziej zapraszam do rejestracji. " Zatem gdyby ktoś z Was też chciał zostać dawcą szpiku, to wygląda na to, że jest to, w odróżnieniu do oddawania krwi, możliwe :) :!:
Reah
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 10:17
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Reah »

Dzięki wielkie za info, mnie z centrum krwiodawstwa powiedziano, że na pewno nie będę mogła oddać szpiku, więc to bardzo dobra wiadomość.
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

Mimo, że mam celiakię, nie uważam się za osobę ciężko chorą (dzięki diecie). Podczas hospitalizacji miałam zrobione ponad 40 badań z krwi i wszystkie wyszły bez odchyleń.

Wczoraj niestety odmówiono mi zostania honorowym dawcą krwi. Czy ktoś z was po poinformowaniu o celiakii nie dostał odmowy i został dawcą?

W sumie zdenerwowała mnie ta odmowa, bo zawsze tak jest, że jak coś mi się dzieje, to uważają mnie za całkiem zdrową, a gdy ja coś chcę to już patrzą na mnie jak na bardzo chorego.
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

jeśli chodzi o oddawanie krwi to nie rozumiem odmowy- celiakia nie jest zaraźliwa, natomiast
jeśli chodzi o szpik to odmowę rozumiem - czytałam kiedyś opis przypadku 7 letniej dziewczynki chorej na celiakie która zachorowała na białaczkę, w artykule tym było podkreślone że miała przeszczep od zdrowego dawcy, po przeszczepie celiakia się już nie pojawiła, wiec z tego wynika, że szpik od dawcy z celiakią mógł by spowodować zachorowanie tą chorobę przez biorce
Obrazek
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

Czyli mogę to rozumieć tak, że dawcą krwi mogę zostać, pod warunkiem, że nie pojawi się tak miła osoba, która może mi odmówić, no i spełniam resztę kryteriów?
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

to nie chodziło o to, że ja mogę kogoś zarazić, ale bali się, że niby oddanie krwi mogłoby mi zagrozić. tłumaczenia na temat moje stanu zdrowia, wyniki dziesiątek badań na nic się zdały. boli mnie to, że dostałam odmowę, a są osoby z celiakią, które oddają krew.

wrócę do tego ośrodka i porozmawiam na ten temat.
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

Ewentualnie możesz spróbować w innym ośrodku, jeśli masz taką możliwość...
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

no mam, ale to by było głupie, skoro w dokumentach u nich mam odmowę : D. nie ma co robić z siebie wariata, trzeba normalnie porozmawiać o swoich wątpliwościach.
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

No jeśli trafi się na osobę, z którą da się cokolwiek załatwić, cokolwiek dogadać, to spoko. Gorzej jak się trafi jakaś upierdliwa baba (za przeproszeniem) i nijak nie będzie się z nią szło dogadać...
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

pisałam wczoraj do narodowego centrum krwi, zobaczymy co odpowiedzą- jak tylko coś się dowiem to napiszę
Obrazek
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

To czekamy na odpowiedź.
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Reah
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 10:17
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Reah »

Może tam dadzą jakąś wiążącą odpowiedź, chociaż mi już w dokumentach przybili "dożywotni zakaz".
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

dalej czekamy, na razie wieści brak, mogę tam zadzwonić ale wolę mieć to na piśmie- wtedy Wam przekaże tego maila, co prawda ja chyba nigdy nie będę mogła oddać krwi moja morfologia chwilowo dalej straszy, od jakiś 10 lat o tym marzę no ale cóż są marzenia które już chyba zawsze zostaną w tej właśnie sferze, tylko w ten sposób mogę pomóc :(
jeśli chcecie mogę jeszcze spytać o to mojego hematologa- ale On nie jest konsultantem krajowym ani żadnym vip-em medycznym, więc to może być tylko Jego zdanie bądź stanowisko stanowisko jednego ze środowisk hematologicznych
Obrazek
ODPOWIEDZ