kłopoty z pieczeniem chleba

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

dorota pajor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw 29 lis, 2012 20:27
Lokalizacja: tarnów

kłopoty z pieczeniem chleba

Post autor: dorota pajor »

Proszę o pomoc w pieczeniu chleba.Mam automat do chleba,postępuję zgodnie z instrukcja odnośnie wagi składników do chleba.niestety chleb za bardzo rośnie i wylewa się z pojemnika co daje niemiły zapach spalonego chleba.Próbowałam zmniejszyc trochę proporcje ale też chleb wykipiał.Widzę że zakup aparatu to kompletny niewypał a może się mylę...
Awatar użytkownika
Rudi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 07 gru, 2012 12:00
Lokalizacja: Warka

Post autor: Rudi »

A może dajesz za dużo drożdży albo zbyt ciepłą wodę? A może spróbuj zrobić chleb z innego przepisu?
Obrazek
dorota pajor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw 29 lis, 2012 20:27
Lokalizacja: tarnów

Post autor: dorota pajor »

,Próbowałam dac połowę ilości drożdzy,o letniej wodzie pamiętam.Korzystam z mąki Schar i daję 50 dkg maki np. 30 dkg mieszanki B Schar,10 ryzowej ,10 gryczanej .Robiłam też z ziemniakami bo myslałam ze to składnik cieżki i tak nie wyrośnie ,ale ciasto tez wykipiało.Przepisy brałam z forum.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Zrób z połowy porcji, nawet jak mocno wyrośnie, to i tak będzie do połowy formy :)
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Dziwne może masz jakiś automat z mniejszą formą? Ja w swoim robię z 500g mąki plus reszta składników czyli 450 wody, paczka drożdży, sól, cukier i nie "ucieka"
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
dorota pajor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw 29 lis, 2012 20:27
Lokalizacja: tarnów

Post autor: dorota pajor »

Dziś upiekłam własnie ze składników zaproponowanych przez Justynę i chleb bardzo urósł.Na szczeście łopatką drewnianą w odpowiednim czasie/chciał uciekac/ przejechałam w środku formy i automatycznie ciasto opadło i chlebek prawie się udał.Czy dodając słonecznik,pestki dyni itp.np. w wadze 10 dkg zmniejszacie o tą wagę ilośc mąki. a dodajecie wiecej wody.?
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Ja sypię różne ziarna do tego przepisu ale ilości mąki nie zmieniam a ziarenka sypię na tzw oko :)
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Na 0,5 kg mąki dodaję ok. 60 gr pestek, nasion i suszonych ziół.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Frezja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 14 lis, 2012 12:03
Lokalizacja: Wiśniowa Góra

Post autor: Frezja »

Mój syn jest na diecie pół roku.Od samego początku piekę dla niego chleb korzystając z przepisów i różnych rad zamieszczonych na tym forum.Nie twierdze że chlebek zawsze mi się udawał zwłaszcza na początku ale nigdy nie miałam dużych problemów.Jednak gdy zaszła taka konieczność żeby spróbować wyeliminować z diety syna również pszenicę przeszłam na mąkę schar.No i się zaczęło a to clebek nie chce wyrosnąć,a to wyrośnie ale podczas pieczenia się zapadnie i jest piękny zakalec.Pomyślałam sobie że może coś z tą mąką jest nie tak.Czy ktoś ma podobne doświadczenia i odczucia.
Mam chorego syna na celiakię
Obrazek
dorota pajor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw 29 lis, 2012 20:27
Lokalizacja: tarnów

Post autor: dorota pajor »

ja zrezygnowałam z mąki Schar a zastosowałam mąkę z bezglutenu i wypieki są coraz lepsze
Frezja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 14 lis, 2012 12:03
Lokalizacja: Wiśniowa Góra

Post autor: Frezja »

Tylko jak tu upiec chleb żeby nie było pszenicy nawet tej bezglutenowej rzecz jasna :)
Mam chorego syna na celiakię
Obrazek
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Z mąki z mielonego brązowego ryżu, mielonej niepalonej kaszy gryczanej, mielonej kaszy jaglanej, z ciecierzycy i orzechów albo migdałów. Taki mix z mąk różnej grubości plus zioła, albo pestki słonecznika, czy tylko sól. No i zakwas np. ryżowy, albo gryczany. Albo drożdże.

Jeśli możesz, to świetne są chleby czysto żytnie, albo z dodatkiem owsa, ale to tylko dla osób, którym wolno...
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Frezja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 14 lis, 2012 12:03
Lokalizacja: Wiśniowa Góra

Post autor: Frezja »

Co myślicie o mące domowej z bezglutenu. Czy nadaje się do pieczenia chleba.
Mam chorego syna na celiakię
Obrazek
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Z tego co wiem żyto ma gluten jak nic :) Co innego owies ale tylko ten bg z proveny i tutaj jest dostępny mix do pieczenia chleba czytam skład i pszenicy tam nie ma :)))
Ja piekę często z mąk z bezglutenu i balwitenu i wychodzą mi chlebki
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Frezja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 14 lis, 2012 12:03
Lokalizacja: Wiśniowa Góra

Post autor: Frezja »

Dzięki za każdą pomoc. Myślę że ten owsiany chleb to może być ciekawe rozwiązanie. :)
Mam chorego syna na celiakię
Obrazek
ODPOWIEDZ