mąka gryczana ,jadlana ,ryżowa, kukurydziana,skrobia...

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

U mnie w domu nie było zasmażek prawie nigdy, chyba że do kalafiora i szparagów, da się przeżyć:). Okazjonalnie do jakiejś zupy, jak trzeba było jej kolor podrasować
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

kminek pozwala uniknąć wzdęcia po zjedzeniu kapusty jeśli go dodamy do gotowania , choć nie zawsze , koperek włoski (kupisz w aptece np ) jak dla dzieci w postaci herbatki po zjedzeniu kapustki też potrafi pomoc :)
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Albo trzeba po prostu na odważnego - łyżkę mielonego kminku już po fakcie prosto do buzi i popić szklanką wody:) Nie wszystkim pasuje smak kminku, ale to bardzo przyzwoity sposób, serio, a niektorzy (ja) polubili dzięki niemu tę przyprawę;)
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nie widziałem zasmażki z 10 lat...
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: monisiak81 »

ja wlaśnie mieszam takie mąki sobie mielone i mam pare obserwacji
1/ im więcej składników w mieszance tym lepsza
2/ mąka z tapioki zastępuje gumę guar i swietnie klei, ale nie należy z nią przesadzać bo jak za dużo to wyjdzie cegła :D . Ja na szklankę mieszanki daję 1 czubatą łyżeczkę mąki z tapioki
3/ gumę guar zastępuje też mielone siemię lniane i tego można dać trochę więcej.
A ja chciałabym zapytać doświadczone osoby w mieszaniu mąk :)???
Jak je mieszać żyby uzyskać "fajną" mieszankę na chleb?
zauważyłam że dużo osób miesza mąki (gryczane, ryżowe itp) samodzielnie, ale wiem że trzeba umieć zachować proporcje, żeby np. nie wyszła cegła, gniot, czy żeby się nie zapadł itp.
Macie wypróbowane już sposoby, że np. 250 g mąki gryczanej + 150 g....innnej + 100 g. jeszcze innej da super proporcje?? będę wdzięczna za wszelkie rady, z tego względu że chciałabym sama zacząć mieszać mąki w domku (nie kupując już hurtowych ilości mixów) i tym sposobem odciążyć organizm od skrobii pszennej i (budżet domowy - od zakupu mąk po 11 zł/kg). poza tym to i zdrowiej i w ogóle ;) pozdrawiam Monika
klug
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: wt 31 sty, 2012 15:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: klug »

Mam pytanie dot. kaszy jaglanej. Ponieważ często może zawierać "śladowe" ilości glutenu to wystarczy ją "przebrać" i oddzielić obce ziarna czy może być zanieczyszczona jakimiś glutenowymi pyłkami i lepiej jej nie jeść.
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: monisiak81 »

Witajcie,
do mieszania mąk tak konkretnie się nie przekonałam, bo jakoś mi to ... ciężko szło i takie było .. nijakie. (widocznie coś robiłam źle).
ale jeśli możecie mi podpowiedzieć.. bo jakiś czas temu zamówiłam 2 op. mąki ryżowej i tak sobie leżała i leżała... i wygrzebałam ją z szafki i okazało się że zostało mi ok 1,5 miesiąca na zużycie 1 kg mąki ryżowej. ;/
Żal wyrzucić (puki ma termin) a kompletnie nie wiem co z niej zrobić?
może macie jakieś przepisy na makaron ryżowy, czy jakieś.. ciasto/ ciastka, dzięki którym spożytkowałabym tę mąkę?
będę wdzięczna za wszelkie sugestie :)
pozdrawiam Monika
Bez Okruszka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw 18 paź, 2012 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Bez Okruszka »

monisiak81, nie wiem czy często robisz sosy, zupy, ale ja prawie zawsze używam mąki ryżowej do zagęszczania oraz jako dodatku do wypieków. Po prostu zastąp część miksu mąką ryżową. Zapraszam do siebie, po trochę inspiracji: http://bezokruszka.pl/bezglutenowy-chleb/
http://bezokruszka.pl/rosyjskie-syrniki/
http://bezokruszka.pl/bezglutenowe-ciasteczka-korzenne/

Pozdrawiam,
Kamila
www.bezokruszka.pl – blog dla osób na diecie bezglutenowej
Bez Okruszka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw 18 paź, 2012 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Bez Okruszka »

A, i jeszcze jedno. Nie wyrzucaj mąki tak od razu. Jeśli była szczelnie zamknięta, spokojnie możesz ją zużyć w przeciągu 2–2,5 miesięcy po dacie ważności. Wiadomo, że im świeższa mąka tym lepsza, ale szkoda wyrzucać jeśli wciąż będzie dobra. Sprawdź tylko czy nie zagnieździli się w niej niechciani goście np. mole spożywcze.
www.bezokruszka.pl – blog dla osób na diecie bezglutenowej
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

bez okruszka...super przepisy,będę je miała na uwadze.
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: monisiak81 »

Bez Okruszka :) dzięki za odzew :) na pewno coś wypróbuję ... bo tak jak pisałam... trochę szkoda wyrzucić.
  • Nie wyrzucaj mąki tak od razu. Jeśli była szczelnie zamknięta, spokojnie możesz ją zużyć w przeciągu 2–2,5 miesięcy po dacie ważności.
jest szczelnie zamknięta i leży w szafce na mąki b/g (innych tj. glutenowych w ogóle nie używam) dobra rada :) tylko fakt, będę musiała sprawdzić czy nikogo i nic poza mąką tam nie ma :) Jeszcze raz dzięki.
ejziuta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 14 kwie, 2013 12:44
Lokalizacja: Krosno

Post autor: ejziuta »

o rany! a ja do niedawna byłam jedynie na mące kukurydzianej (która mi uszami wychodzi) i ziemniaczanej a tu tyle tego wszystkiego!

Dopiero niedawno odkrylam mielenie kaszy gryczanej. Wypróbowałam ją w bułeczkach twarogowych i zamierzam jeszcze w naleśnikach, podejżewam, ze beda lepsze niz z kukurydzianą.
Ostatnio zmieniony ndz 14 kwie, 2013 13:33 przez ejziuta, łącznie zmieniany 1 raz.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

ejziuta pisze:Dopiero niedawno odkrylam mielenie kaszy gryczanej.
Polecam w takim razie mielenie także kaszy jaglanej - kolejne odkrycie, a jeszcze bardziej neutralny smak. No i samo zdrowie :).
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
ejziuta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 14 kwie, 2013 12:44
Lokalizacja: Krosno

Post autor: ejziuta »

O! popróbuje :)
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: uniaczek »

Mąka gryczana Glutenexu nie smaczna fuj! ( stoi jeszcze w szafie, ale zaliczy kosz), natomiast zmielona z kaszy gryczanej niepalonej cud miód orzeszki!!! Naleśniki na tej mące to nasze odkrycie - wszyscy b.g i glutenowi zgodnie twierdzą,że naleśniki z mąki pszennej kryją się.....A tyle było porażek z naleśnikami z mąk b.g. - rwały się, gumowe, niesmaczne. Zdecydowanie polecam z mąki gryczanej (można pół na pół z mąką b.g. naleśnikową). Obecnie czekamy na laktozę to i blinów ze śmietaną spróbujemy! :burger:
ODPOWIEDZ