Good Food Rizo snacks

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
asia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 72
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 23:28
Lokalizacja: Warszawa

Good Food Rizo snacks

Post autor: asia »

Chyba odkryłam :idea: kolejne jadło które mogą pałaszować Bezglutki :idea: .Siedzę sobie właśnie przy komputerze, przeglądam nasze forum i zajadam się takim ryżowym przysmakiem Rizo snacks. To takie coś jak chipsy i smakuje niczego sobie. Co najważniejsze producent pisze że to produkt bezglutenowy :!:
Hm....... ale zastanawia mnie ten sos sojowy w składzie............
Pozdrawiam Asia.Obrazek
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Coś podobnego, co nazywa się "Rice Crisps" (produkt tajlandzki), jest z ryżu i smakuje właśnie jak skrzyżowanie czipsów i chrupek ryżowych pojawiło się w Tesco (Kabaty, Warszawa). Leży na półkach pomiędzy produktami sojowymi, a chrupkami kukurydzianymi (takimi zwykłymi). Cena przystępna, ok.4.50 za 100g. Ma napis, że nie zawiera glutenu. Są z papryką, cebulą, czosnkiem i teriyaki (nawet smaczne).). Ładnie wyglądają przybrane ozdobnie wyciśniętą pastą i czymś udekorowane - takie mini krakersiki. Nawet ci co nie muszą, chętnie to jedzą. :D
mama Kingi (6 lat) od ponad 4 lat na diecie
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

:)

Post autor: vixi »

ryżowe wafelki są przepyszne ale jedzcie tylko te na których pisze że są bezglutenowe a nie te na których po prostu w składzie nie ma glutenu
Tereska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005 10:53
Lokalizacja: Głuchołazy

Post autor: Tereska »

Vixi a Ty wiesz że w tych wafelkach pomimo że jest napisane że są bezglutenowe to zawieraja sos sojowy a sos sojowy to nic innego jak fermentacja soi i pszenicy w słonej wodzie.
Poczytaj na googlach o sosie sojowym.
Nie to żebym się czepiała ale też mnie to zainteresowało bo skoro bezglutenowe to czemu firma nie dała znaczka przekreślony kłos wg przepisów unijnych tak powinno być. Chyba że daja jakiś inny sos sojowy bez mąki to zwracam honor.
pozdrawiam Tereska z Domisi± (celiakia małej od 1997r.)
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Moi drodzy,

Drogą dręczenia kolejnych pracowników Good Food dowiedziałam się, że niestety, sos sojowy użyty w wafelkach Rizo, cytuję, "zawiera znikome ilości pszenicy". Jak dla mnie oznacza to po prostu że wbrew temu, co jest napisane na opakowaniu, one NIE są całkowicie wolne od glutenu :( znaczy producent pisząc bezglutenowe miał na myśli "zrobione z ryżu" a o glutenie w sosie sojowym sobie nie pomyślał :evil: . Nie dowiedziałam się, jaki procent glutenu mogą owe wafelki zawierać, być może mieści się on w standardach żywności bezglutenowej, ale z ostrożności wolę zakładać, że nie. Zresztą zacytuję dokładnie maile, jakie dostałam:

pierwszy, sprzed paru miesięcy:
"Szanowna Pani
>Uprzejmie informuję, że wszystkie produkty Rizo snacks mają atest
>producenta jako żywność bezglutenowa.
>W związku z Pani wątpliwościami dot. składu sosu sojowego skierowaliśmy
>prośbę do producenta o potwierdzenie składu sosu sojowego. Jak tylko
>otrzymam odpowiedź niezwłocznie prześlę ją do Pani.
>Jednoczesnie chciałabym poinformować, że wyróżnia się dwa rodzaje sosu
>sojowego: shoyu ( z zawartością mąki pszennej) oraz tamari (wyłacznie
>na bazie soi).
>
>Z poważaniem
>
>
>
>Beata Kaczmarek
>Product Manager
>Good Food Sp. z o.o.
>Skórzewo, ul. Skórzewska 21
>60-185 Poznan, Poland"

Potem minęło trochę czasu bez odpowiedzi, przyznam że trochę o tym zapomniałam, ale ostatnio zaczęłam znów drążyć temat. Oto, co dziś otrzymałam w odpowiedzi:

"Szanowna Pani,

Ponizej zamieszczam odpowiedzi na Pani pytanie zwiazane z krakersami Rizo

1.sos sojowy uzywany w rizo zawiera znikome ilosci pszenicy.
2. Maltodekstryna uzyta w krakersach pochodzi z kukurydzy.

Jeśli ma Pani jeszcze jakies pytania bardzo proszę o kontakt

Pozdrawiam,
Małgorzata Grzenkowska"

Jak dla mnie sos sojowy z pszenicą = shoyu, czyli sos sojowy taki, jak używany w japońskich krakersach ryżowych, na krórych Rizo są wzorowane... Chciałabym się mylić :(
Awatar użytkownika
Meg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 09 sty, 2006 08:07
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post autor: Meg »

Dzwoniłam dzisiaj do Good Food w sprawie sosu sojowego, zawartego w Rizo Snacks i panie poninormowały mnie, że sos ten jest wytważany na pszenicy, która nie zawiera glutenu (tak informują producenci sosu).
Firma GF wysłała próbki do zbadania do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, w sprawie zbadania czy, rzeczywiście jest on bezglutenowy. Jednakże odpowiedz będzie można uzyskać dopiero poświętach. Jak będzę coś więcej wiedziała to odpiszę. :D
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

panie poninormowały mnie, że sos ten jest wytważany na pszenicy, która nie zawiera glutenu (tak informują producenci sosu).
Ja może jakaś dziwna jestem, ale jak dla mnie powyższe stwierdzenie nie ma kompletnie sensu. Nie słyszałam, żeby istniało ziarno pszenicy, które samo z siebie nie zawiera glutenu. Skrobia pszenna, która została oczyszczona z glutenu, to tak. Podejrzewam tu klasyczny przypadek głuchego telefonu - przypuszczam, że zanim ta informacja dotarła do owych pań, przekazywało ją sobie wzajemnie wystarczająco dużo osób, żeby wyszedł z tego taki kwiatek.
Firma GF wysłała próbki do zbadania do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka
A, to już dużo lepiej brzmi. Ech, a jednak pisanie maili i dzwonienie do producentów coś czasem daje... Mam malutką satysfakcję, że pewnie swoimi mailami przyczyniłam się do tego, że w ogóle pomyśleli o testach, choć ta satysfakcja na razie mocno wybrakowana, bo teraz tych chrupek boję się jeść. Jak będziesz coś więcej wiedziała, to daj znać na forum [-o<
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Czy coś ruszyło się w sprawie?
Właśnie dwa dni temu znalazłam rizo snack w supermakecie. Przeczytałam że z ryżu i bezglutenowe, ucieszyłam się jak diabli, że wreszcie coś dla nas co mogę kupić w normalnym sklepie, super i fajnie, kupiłam.... W domu przeczytałam skład i przypomniało mi się, że gdześ na forum już o tym rozmowa była.
Ciekawi mnie czy są jakieś nowe informacje. Jeśli nie - postaram się i ja ich przycisnąć.
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Dostałam właśnie taką odpowiedź w sprawie Rizo:

"Witam Panią,
w odpowiedzi na Pani maile dotyczace krakersów Rizo pragnę poinformować Panią ,że są one bezglutenowe. Z badan przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że zawierają <3ppm glutenu (limit dla produktów bezglutenowych wynosi 20 ppm).
Maltodekstryna użyta do produkcji pochodzi z kukurydzy, natomiast sos sojowy zawiera skrobię pszenną."

Może ja jakaś mało inteligentna jestem, ale nie wiem co to ppm i co w związku z tym myśleć o tej odpowiedzi :|
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
Agrafka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: wt 20 cze, 2006 14:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agrafka »

google Twoim przyjacielem
Cytuję:

"Przy oznaczaniu śladowych substancji zawartych w roztworze stężenie procentowe może okazać się nie wygodne. Stężenia substancji są wyrażone w ppm, gdy zawartość rozpatrywanego składnika jest nie wielka i klasyczne podawanie stężeń (np. w procentach) dawałoby bardzo nie wielkie wartości liczbowe.

ppm (parts per milion) - ilość części wagowych substancji w milionie części wagowych roztworu.

np 1ppm oznacza 1 mg w 1kg roztworu"


Dopuszczalna wartość dla celiakowca to 1 mg na 100 g,

czy ktoś pokusi się o sformułowanie wniosku?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Agrafka pisze:google Twoim przyjacielem
Cytuję:

"Przy oznaczaniu śladowych substancji zawartych w roztworze stężenie procentowe może okazać się nie wygodne. Stężenia substancji są wyrażone w ppm, gdy zawartość rozpatrywanego składnika jest nie wielka i klasyczne podawanie stężeń (np. w procentach) dawałoby bardzo nie wielkie wartości liczbowe.

ppm (parts per milion) - ilość części wagowych substancji w milionie części wagowych roztworu.

np 1ppm oznacza 1 mg w 1kg roztworu"


Dopuszczalna wartość dla celiakowca to 1 mg na 100 g,

czy ktoś pokusi się o sformułowanie wniosku?

Pozdrawiam
Jeśli opakowanie jest 300g to wartość 3ppm zgadzała by się z normą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Agniesia pisze: Jeśli opakowanie jest 300g to wartość 3ppm zgadzała by się z normą.
Opakowania są 100 gramowe, ale to nie ma znaczenia.

Jeśli te ryżowe cuda mają 3ppm, to znaczy, że w ich kilogramie są 3 miligramy glutenu.

Jeśli zatem celiakowiec może zjeść 1 mg glutenu na 100 gram produktu (za Agrafką), to znaczy, że w kilogramie może mieć go do 10 mg.
Ergo - 3ppm to najzupełniej dopuszczalna wartość (3 mg w kg, gdy możemy zjeść 10 mg/kg).

Smacznego :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Good Food wprowadziło na rynek bezglutenowe Chipsy ryżowe. Na stronie internetowej podają informację, że wszystkie ich produkty oprócz Chleba Pszennego są produkowane z bezglutenowych surowców.
Wiedząc jak wielu konsumentów naszych produktów cierpi na alergie glutenowe, zdajemy sobie sprawę jak ważnym jest prewencja przed jakąkolwiek ewentualną kontaminacją.

Dlatego właśnie podczas i w czasie produkcji Chleba Pszennego realizujemy specjalny program kontroli, zapobiegający dostaniu się ziaren glutenowych do innych produktów.
Na stronie internetowej w dziale produkty jest wydzielona rubryka- produkty bezglutenowe- co bardzo mi się podoba :)
Obrazek
ODPOWIEDZ