Produkty ZOTT - Jogobella

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Produkty ZOTT - Jogobella

Post autor: nomado »

Przytoczyłem już gdzieś tą informację ale ten dział ja najbardziej do tego pasuje więc zamieszczam.

Kod: Zaznacz cały

mam do Państwa nietypowe jak sądzę pytanie dotyczące składu jogurtów Jogobella (nie musli).

Jestem na diecie bezglutenowej, co wiąże się z pewnymi restrykcjami dotyczącymi żywienia. Ogólnie mówiąc nie mogę spożywać produktów zawierających gluten, a więc produktów na bazie żyta, pszenicy, jęczmienia itd.

 

Państwa produkt bardzo mi smakuje i chcąc upewnić się co do możliwości jego dalszego spożywania chciałbym spytać się o jeden składnik. Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest na bazie pszenicy?, zawiera pszenicę, gluten? Niekiedy na różnych produktach w nawiasie producenci informują o tym iż zawiera on pszenicę, ale nie w tym przypadku więc nie mam 100% pewności i dlatego kieruję do Państwa moje pytanie.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź

Kod: Zaznacz cały

Szanowny Panie,

 

w odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informujemy, że:

 

1.  Jogobella z owocami i ziarnami 6 zbóż, Jogobella z owocami i musli, Jogovita z musli, deser Tiramisu, Deser z Koroną, Jogurt Serduszko z biszkoptem, Serduszko kaszka, Serduszko deser o smaku czekoladowym 120g -  zawierają gluten

 

2. Jogurt naturalny w tym jogurt Grecki, jogurt Jogovita – jogurt naturalny, jogurt Jogobella Light z owocami*, kefir, śmietana, ser twarogowy formowany w kostki oraz krajanka, a także sery Mozzarella i Bayerntaler nie zawierają glutenu.

* - Jogobella Light zawiera aspartam i acesulfan - substancje słodzące

 

3. Pozostałe rodzaje jogurtów owocowych Jogobella, Jogobella L.casei, jogurty  Prima i Serduszko oprócz jogurtów owocowych wymienionych w punkcie 1 i 2 , serki homogenizowane Jogobella oraz ryż na mleku Belriso zawierają w składzie syrop glukozowo- fruktozowy, wyprodukowany wprawdzie z pszenicy, ale wg oświadczenia producenta tego syropu oraz według obowiązujących przepisów jest on uznawany jako produkt bezglutenowy

 

4. Jogurty marki Prima i Serduszko owocowe, Monte Drink, Monte deser, Serduszko pudding 4x125g zawierają skrobię modyfikowaną ale surowcem do jej  wyprodukowania jest skrobia kukurydziana lub skrobia z tapioki – co oznacza, że jest to skrobia modyfikowana bezglutenowa.

 

W razie dodatkowych pytań pozostajemy do Pana dyspozycji.

 

Poniżej dodatkowe informacje:

Odnośnie zawartości glutenu w syropie glukozowo-fruktozowym – zebrane informacje przedstawiają się następująco:

w 2007 r. Komitet ds. Żywienia i Żywności Specjalnego Żywieniowego Przeznaczenia Kodeksu Żywnościowego przedstawił projekt zrewidowanej normy dotyczącej żywności bezglutenowej. Zgodnie z tym projektem i szeroką dyskusją wyróżnione zostały dwie kategorie produktów specjalnego żywieniowego przeznaczenia dla osób nie tolerujących glutenu, tj.:

− żywność bezglutenowa;

− żywność o obniżonej zawartości glutenu.

Jako żywność bezglutenową określa się produkty:

● składające się lub wytworzone wyłącznie z surowców nie zawierających pszenicy (i jej odmian takich, jak pszenica durum, orkisz lub kamut), żyta, jęczmienia i owsa lub ich odmian, w których całkowity poziom glutenu nie może przekraczać 20 mg/kg; ● zawierające jeden lub więcej składników z pszenicy (i jej odmian takich, jak pszenica durum, orkisz lub kamut), żyta, jęczmienia i owsa lub ich odmian, które zostały specjalnie przetworzone w celu usunięcia z nich glutenu, a całkowity poziom glutenu nie może przekraczać 20 mg/kg.

Powyższe wartości odnoszą się do produktów w postaci, w jakiej są wprowadzane do obrotu i sprzedawane konsumentowi.

Z informacji udzielonej nam przez producenta syropu glukozowo-fruktozowego wynika, że dostarczany nam syrop zawiera poniżej 20 mg glutenu na kg syropu czyli według definicji powyżej może być określony jako produkt bezglutenowy.  Ponadto dodawany jest on do jogurtów w ilości ok.4 % czyli przeliczając według receptury – jogurt owocowy Jogobella zawiera około 0,8 mg glutenu na kg gotowego produktu co oznacza, że jeden kubeczek jogurtu a 150 g zawiera 0,12 mg glutenu, natomiast jeden kubek jogurtu a 500 g zawiera 0,4 mg glutenu.
Ostatnio zmieniony sob 20 kwie, 2013 15:40 przez nomado, łącznie zmieniany 1 raz.
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

nagle jakoś tego dużo do jedzenia.... czy ktoś jest ich fanem i spozywa rzeczywiście produkty szczególnie z podpunktu nr 3 i 4?
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

Ja jem :) I nic mi nie jest.
Zapraszam na mojego bloga! http://bezglutenowy.blog.pl
Od 1.11.2012 na diecie bezglutenowej
Obrazek
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Ja również jem te jogurty i nic mi po nich nie jest :!: :)
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

super:)))))) ale jutro się nażre! WYKUPIĘ WSZYSTKIE MONTE! marzyłam o nich od wieków ;)


dzieki wielkie!
Ostatnio zmieniony czw 11 lip, 2013 02:43 przez malealekochane, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: uniaczek »

Jogobella ma czyste składy - syn od czasu jak wrócił do laktozy wciąga i nic mu nie jest
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Post autor: nomado »

malealekochane pisze:super:)))))) ale jutro się nażre! WYKUPIĘ WSZYSTKIE MONTE! marzyłam o nich od wieków ;)


dzieki wielkie!
Nie ma za co ;)
Przyznam szczerze że odkąd dowiedziałem się że syrop FG jest produkowany na bazie pszenicy, zrezygnowałem z jakichkolwiek produktów tej firmy. Więc aż się dziwię że dla Was ta informacja jest - dobra :)
To że ktoś sobie tak uregulował (urzędnik itd), że produkt jest uznawany za bezglutenowy wtedy kiedy nie przekracza danej dawki dziennej glutenu - nie jest dla mnie w żaden sposób kryterium do tego aby go spożywać lub nie. Staram się po prostu tych produktów unikać.
Na diecie bezglutenowej od zawsze
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

nomado pisze:Przyznam szczerze że odkąd dowiedziałem się że syrop FG jest produkowany na bazie pszenicy
Małe uściślenie - syrop G-F MOŻE być produkowany z pszenicy.
Może też być produkowany np. z kukurydzy albo z ziemniaków (taki jest m.in. w lodach Grycana).
W tym cały szkopuł - że jak nie napiszą (a prawo tego nie wymaga), to nie wiemy, z czego jest dany syrop.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
grudka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 17 wrz, 2013 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: grudka »

Grunt że Monte jest bezpieczne :)
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Post autor: nomado »

Ola_la pisze:
nomado pisze:Przyznam szczerze że odkąd dowiedziałem się że syrop FG jest produkowany na bazie pszenicy
Małe uściślenie - syrop G-F MOŻE być produkowany z pszenicy.
Może też być produkowany np. z kukurydzy albo z ziemniaków (taki jest m.in. w lodach Grycana).
W tym cały szkopuł - że jak nie napiszą (a prawo tego nie wymaga), to nie wiemy, z czego jest dany syrop.
Tak, to oczywiste. Chodziło mi jak najbardziej tylko o tą konkretną firmę, gdzie na 100% wiemy że ich syrop GF jest produkowany na bazie pszenicy. Ile w nim glutenu - ciężko powiedzieć ale na 100% jest.
Firmy nie zdają sobie sprawy ile konsumentów tracą podejmując tego typu oszczędności w procesie produkcji swoich produktów.
Ostatnio zmieniony czw 19 wrz, 2013 08:59 przez nomado, łącznie zmieniany 1 raz.
Na diecie bezglutenowej od zawsze
ODPOWIEDZ