Unilever

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

Agata23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: ndz 06 mar, 2011 21:27
Lokalizacja: Zuzułka

Post autor: Agata23 »

ja też używam kostki z pietruszką i lubczykiem skoro była badana przez stowarzyszenie i wyszlo że nie zawiera glutenu to uważam że jest bezpieczna,ale tych innych boje się użyć.
Awatar użytkownika
idealna81
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czw 29 paź, 2009 23:34
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: idealna81 »

Chciałam się dowiedzieć czy skrobia modyfikowana jest bezpieczna czy nie ?

Za odpowiedz bardzo dziekuje
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

To zależy z czego ta skrobia,
jak z kukurydzy - to bezpieczna,
jak z pszenicy - to już nie.
Zasadniczo - jak nie piszą, z czego jest owa "skrobia modyfikowana", to można założyć, że nie jest glutenowa - ale - strzeżonego Pan Bóg strzeże. Jak nie jest jasno napisane, z czego tę skrobię zmodyfikowali, to ja nie kupuję.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
idealna81
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czw 29 paź, 2009 23:34
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: idealna81 »

Ola_la pisze:To zależy z czego ta skrobia,
jak z kukurydzy - to bezpieczna,
jak z pszenicy - to już nie.
Zasadniczo - jak nie piszą, z czego jest owa "skrobia modyfikowana", to można założyć, że nie jest glutenowa - ale - strzeżonego Pan Bóg strzeże. Jak nie jest jasno napisane, z czego tę skrobię zmodyfikowali, to ja nie kupuję.
Dziękuje bardzo za informacje.Chodziło mi o skrobie modyfikowana o której nic nie piszą ,ale teraz już wiem,raz jeszcze dziękuje.
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

A ja skrobie modyfikowaną zakwalifikowałam jako bezpieczną. Pamiętam był gdzieś o tym wpis, tu na forum, że skrobia pszenna nie zawiera glutenu, ze względu na proces technologiczny i ze względu na to, że producenci chcą jak najwięcej glutenu odzyskać z pszenicy bo to im się opłaca... mniej więcej tyle pamiętam....
Awatar użytkownika
idealna81
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czw 29 paź, 2009 23:34
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: idealna81 »

Gosiuuunia ---- > Rozumiem, czyli skrobia modyfikowana zalicza się do bezpiecznych - super :) Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt 12 kwie, 2013 16:41 przez idealna81, łącznie zmieniany 1 raz.
Moniaaa
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: śr 27 lut, 2008 03:00
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Moniaaa »

a co w wołowej kostce jest nie tak?? na opakowaniu nic nie widziałam w składzie...
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Znalazłem na stronie unilevera informacje na temat które z ich produktów są bezglutenowe:

"Które produkty mogą być elementem diety bezglutenowej?

Oto lista produktów, które mogą być elementem diety bezglutenowej:

RamaClassic 1 kg
Rama Classic 500 g
Rama Classic 250 g
Rama Multivita 500 g
Rama Olivio 400g
Rama Yoghurt 400g
Rama Idea 225g
Rama Culinesse 500ml
Rama Crème Bonjour Łagodny 180g
Rama Crème Bonjour z Ziołami 180g
Rama Crème Bonjour z Papryką 180g
Rama Crème Bonjour z Ogórkiem 180g
Rama Crème Bonjour z Chrzanem 180g
Rama Crème Bonjour z Czosnkiem i cebulą 180g
Rama Crème Bonjour z Szynką 180g
Rama Crème Bonjour z Grzybami 180g
Rama Crème Bonjour Yoghurt 180g
Rama Cremefine Classic 180g
Rama Cremefine do ubijania 225g
Rama Cremefine do sosów 200g
Flora Light 400 g
Flora 400g
Flora Pro-activ 225g
Flora Pro-activ 400 g
Kasia 250g
Delma Extra z masłem 250 g
Delma Extra z Jogurtem 500g
Delma Extra ze Śmietanką 500g
Delma Do Kanapek 250g
Delma do Pieczenia 225g
Delma Extra z Witaminami 500g
Planta 200g
Mleczna 225g
Palma 225g
Zwykła 225g
Moja 500 g - Tłuszcz roślinny do smarowania
Wyborna 1000 g -Tłuszcz roslinny 20% do smarowania
Wyborne roślinne - Tłuszcz roślinny do smarowania
pieczywa, pieczenia i smażenia 75%
Vitalmix 250 g
Wyborna Extra 500 g - Margaryna półtłusta z dodatkiem masła
Tortowa 250g kostka
Solla 500g kubek
Kanapkowa, 500g - tłuszcz 20%
Pyszna margaryna lekka z masłem 500g
Hellmann's Sos Tatarski 225ml
majonez Hellmanns Babuni 225ml, 375ml, 650ml
majonez Hellmanns Original 225ml, 375ml, 650ml
majonez Hellmanns Light 225ml, 375ml
majonez Hellmanns Oliwkowy 225ml
Hellmann's ketchup łagodny 450g
Hellmann's ketchup pikantny 450g
Hellmann's ketchup ognisty 450g
Tortex ketchup łagodny 250
Tortex ketchup pikantny 1kg
Knorr Zupa z soczewicy z pietruszką 70g
Knorr Zupa z cukinii z oliwą z oliwek i ziołami 53g
Knorr Wiosenna zupa jarzynowa z oliwą z oliwek i ziołami 61g
Knorr Zupa pomidorowa z oliwą z oliwek i bazylią 49g
Knorr pomidorowa z bazylią i oliwą z oliwek 19g
Knorr 8 warzyw z ziołami i oliwą z oliwek 21g
Knorr Zupa brokułowa z pietruszką 21g
Knorr Zupa ziemniaczana z porem i z marchewką 18g
Knorr Sos do potraw słodko-kwaśny 525g
Knorr Sos do potraw musztardowy 525g
Knorr Sos do potraw hiszpański 500g
Knorr Sos do potraw salsa mexicana 520g
Knorr Sos do potraw śmietanowo-pomidorowy 500g
Knorr Sos do potraw Francuski z białym winem 500g
Knorr sos pomidorowy z ziolami 300g
Knorr sos pomidorowy slodko-kwasny 300g
Knorr sos pomidorowy z grzybami 300g
Knorr sos pomidorowy z chili i czosnkiem 300g
Knorr sos pomidorowy z zielona papryka 300g
Knorr rosół z kury
Knorr rosół z kury z pietruszka i lubczykiem
Knorr rosół warzywny
Knorr bulion z oliwą z oliwek z ziolami
Knorr bulion grzybowy
Knorr przyprawa w mini kostkach Czosnek 10x 4g
Knorr przyprawa w mini kostkach Smażona Cebula 10x 4g
Knorr przyprawa w mini kostkach Czerwone Papryczki 10x 4g
Knorr przyprawa w mini kostkach Pietruszka 10x 4g
Knorr przyprawa w mini kostkach Bazylia 10x 4g
Knorr przyprawa w mini kostkach Pieprz kolorowy 10x 4g
Knorr przyprawa w mini kostkach Majeranek 10x 4g
Knorr przyprawa w mini kostkach Oregano 10x 4g"

Tych produktów bezglutenowych mają sporo. :)
Ostatnio zmieniony czw 25 lip, 2013 17:01 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Zupa pomidorowa to nie ma makaronu?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

A gdzie dokładnie tę informację na stronie znalazłeś? Szukam, ale nie widzę. Jakoś Knorr wydaje mi się podejrzany. Patrzyłam wiele razy na wiele jego produktów, w tym zupek i wszędzie jest napis, że mogą zawierać śladowe iloci glutenu. Wiadomo, że pewnie nie przejrzałam absolutnie wszystkich dostępnych, ale mam wątpliwości

Ok, już widzę w pytaniach i odpowiedziach.

Ktoś pisał tutaj o skrobi pszennej, że niby bez glutenu, ale niestety glutenu musi jednak mieć, bo część z nas po produktach ze skrobią pszenną ma objawy. Produkt ze skrobią pszenną nazywa się nadal bg, bo ma glutenu tyle, że jest on dopuszczalny według przepisów, aby nazwać produkt bg, ale to nie oznacza, że część z nas jednak jest na tyle wrażliwa, że nie może jeść takich produktów.

Czy ktoś jednak jadł te wymienione zupy albo sosy?Wolałabym nie rozchorować się.
Ostatnio zmieniony pt 26 lip, 2013 09:50 przez alva_alva, łącznie zmieniany 2 razy.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

alva_alva pisze:niestety glutenu musi jednak mieć, bo część z nas po produktach ze skrobią pszenną ma objawy.
Wcale nie musi mieć. Tak jak wódka pszenna nie ma glutenu, a niektórym szkodzi (niezależnie od %).
Tak się dzieje w przypadku osobnej alergii/nietolerancji pszenicy.
Niektórzy ją mają w pakiecie z celiakią,
niektórzy całkiem osobno - mogą jeść np. gluten z żyta i jęczmienia, a po pszenicy zdychają.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Technika pozyskiwania tej skrobi pszennej nie jest doskonała i przy obróbce ziaren jest spora szansa na dostanie się jednak do tej skrobi glutenu. To jest przyczyną tego, że wielu z nas nie ma żadnej alergii IgE- zależnej, a produktów ze skrobią jeść nie może. Jest to już spora grupa osób, gdyż producenci żywności bg coraz częściej starają się omijać skrobię pszenną bg, bo tracą klientów. Produkty ze skrobią nie schodzą.

Nie znam osoby z celiakią, która może jeść gluten z żyta i jęczmienia. Które to osoby na forum mają to szczęście? Ciekawi mnie to.

Co do wódki, to podobnie jak z tymi syropami gluk.- frukto.Tam musi być "coś" z glutenu, co wielu z nas szkodzi. Organizm wyczuwa to najlepiej, a procesy za pomocą których otrzymujemy te wódki czy syropy, muszą być w jakiś sposób niedoskonały.
Chyba, że badania w kierunku alergii IgE zależnej są niedoskonałe i nie wykazują tej alergii u tak dużej grupy osób z celiakią, która nie może jeść produktów ze skrobią, bo ma objawy.

Także należę do osób, które nie mogą jeść skrobi pszennej bg i też po niej mam objawy i to są objawy identyczne jak po jakiejś normalnej wpadce glutenowej.Czuję się tak samo. Nigdy nie miałam żadnej alergii typowej, przechodziłam stertę testów i skórnych i z krwi i wszystkie wyniki były zero,a moje ogólnie IgE wynosi 2 przy normie do 100. Takich osób jest na forum masa, a skrobi jeść nie mogą, bo objawy wracają. Tam bywa gluten, może nie zawsze jest, ale bywa i szansa na dostanie się go przy pozyskiwaniu tej skrobi jest jak najbardziej realna, bo wirówki, które służą do oddzielania skrobi od glutenu nie są przewidziane dla celiaków, tylko dla przemysłu spożywczego. Natomiast w przemyśle mało kogo interesuje sterylność tego oddzielania skrobi od glutenu. Tym jesteśmy tylko my chorzy zainteresowani.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

alva_alva pisze: Nie znam osoby z celiakią, która może jeść gluten z żyta i jęczmienia. Które to osoby na forum mają to szczęście? Ciekawi mnie to.
W żadnym razie nie pisałam o osobach z celiakią - tylko o tych, którzy mają OSOBNE uczulenie TYLKO na pszenicę. Zdarzają się i tacy, niekoniecznie na tym forum.
alva_alva pisze:Technika pozyskiwania tej skrobi pszennej nie jest doskonała i przy obróbce ziaren jest spora szansa na dostanie się jednak do tej skrobi glutenu. To jest przyczyną tego, że wielu z nas nie ma żadnej alergii IgE- zależnej, a produktów ze skrobią jeść nie może.
To już jest osobna sprawa i już nie raz pisałam o tym, że np. w USA nic, co pochodzi ze zboża glutenowego, choćby było "odglutenowane", nie jest traktowane jako bezglutenowe.
Jako ciekawostkę polecam przyjrzeć się opakowaniu galaretek w czekoladzie Jutrzenki/Goplany - po polsku napisane "bezglutenowy", po angielsku natomiast, że "może zawierać śladowe ilości".
:)
Jutrzenka odpisała mi, że to importer amerykański zażądał takiego dopisku. Teraz już się nie dziwię, skoro Jutrzenka używa syropu g-f z pszenicy.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Czyli ostatecznie zgadzamy się co do tego, że obróbka w trakcie której się pozyskuje osobno gluten i osobno skrobię, może być niedoskonała i na skutek tego w skrobi gluten w śladowych ilościach może bywać.

Ale zaciekawiłaś mnie co do Jutrzenki/ Goplany. To jest ta sama firma? Bo już zgłupiałam.
Zaciekawiłaś mnie, bo mam objawy po czekoladzie Goplany i po żelkach Jutrzenki. Zdecydowanie objawy wracają i czuję się po nich źle.Co do czekolady, to myślałam, że może w ogóle jest ciężkostrawna i stąd dolegliwości, a w żelkach obwiniałam za to kwasek cytrynowy, ale teraz nieco Twoja uwaga dała mi do myślenia.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

alva_alva pisze: Ale zaciekawiłaś mnie co do Jutrzenki/ Goplany. To jest ta sama firma? Bo już zgłupiałam.
Zaciekawiłaś mnie, bo mam objawy po czekoladzie Goplany i po żelkach Jutrzenki. Zdecydowanie objawy wracają i czuję się po nich źle.Co do czekolady, to myślałam, że może w ogóle jest ciężkostrawna i stąd dolegliwości, a w żelkach obwiniałam za to kwasek cytrynowy, ale teraz nieco Twoja uwaga dała mi do myślenia.
tak, to jest ta sama firma (łatwo sprawdzić w internecie na ich stronie), ja miałam bardzo silne objawy po ich produktach, "ptasie mleczko" na samo wspomnienie wywołuje u mnie mdłości - tak mi dało popalić.
Dlatego napisałam do nich z pytaniem, z czego jest ich syrop, w zasadzie po to, żeby się upewnić, że jest z pszenicy - bo to już mi mówił mój brzuch.
I dodatkowo, jako nałogowy czytacz etykiet, zauważyłam te dziwaczną nieścisłość na pudełku galaretek Mella. Najpierw mnie to śmieszyło, a potem gdzieś trafiłam na informację, że w USA tylko naturalnie bezglutenowe może być nazwane bezglutenowym. I sprawa mi się rozjaśniła.
Dlatego już nie tykam nic Goplany poza zwykłą gorzką czekoladą - bo ona nie ma syropu g-f.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
ODPOWIEDZ