Dzień Dobry TVN

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Dzień Dobry TVN

Post autor: alva_alva »

Dziś w Dzień Dobry TVN Reni Jusis przygotowywała bg śniadanie i chleb bg. Niestety Reni Jusis nie ma pojęcia o diecie bg. Wszystko co robiła, robiła bez mąk zbożowych- na mielonych migdałach, orzechach, pestkach dyni, słonecznika , sezamie itp.Powiedziała, że gluten jest w zbożach ogólnie, nawet w prosie i w orkiszu... Widać, że nie odróżnia w ogóle zbóż glutenowych od bg. Nie wspomniała nic, że są zboża bez glutenu. Wynikało z tej wypowiedzi, że gluten jest we wszystkich zbożach w sumie.

Na koniec powiedziała, że na rynku jest masę mąk bezglutenowych, które zawierają mąkę pszenną. Napisałam już maila do TVN ze sprostowaniem i prośbą o weryfikację informacji, które podają.
Reah
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 10:17
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dzień Dobry TVN

Post autor: Reah »

Hmm, a jak w końcu jest z tym orkiszem?
Wydawało mi się, że nie jest on wolny od glutenu?

Swoją drogą producenci takich programów powinni trochę dokładniej sprawdzać przygotowanie swoich gości, zwłaszcza w kwestiach, w których niedoinformowanie może spowodować czyjąś krzywdę.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dzień Dobry TVN

Post autor: Leeloo »

co za masakra... no ręce mi opadły.

co do orkiszu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pszenica_orkisz
Reah
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 10:17
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dzień Dobry TVN

Post autor: Reah »

Sądząc po tym cytacie z Twojego linka:
Ziarno orkiszu zawiera więcej białka (13–17 proc.) niż ziarno pszenicy zwyczajnej. Jest od nich także bogatsze w lepiej przyswajalny gluten.
domniemywać można, że mam rację i orkiszu zjadać nie powinniśmy. Zatem Reni Jusis miała rację twierdząc, iż orkisz jest be.
Pomyłia się jednak z prosem :)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Dzień Dobry TVN

Post autor: alva_alva »

Reah pisze: Zatem Reni Jusis miała rację twierdząc, iż orkisz jest be.
Pomyłia się jednak z prosem :)
Nie, nie miała racji. Powinnaś obejrzeć najpierw program, usłyszeć jaj wypowiedz. Powiedziała, " gluten jest w zbożach, nawet w orkiszu i prosie...". Nawet... W orkiszu był zawsze i będzie gluten.Stawianie go na równi z prosem oznacza, że ona nie odróżnia w ogóle zbóż glutenowych od bezglutenowych i nie ma pojęcia o czym mówi.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dzień Dobry TVN

Post autor: Leeloo »

niestety, akurat po Jusis się tego nie spodziewałam, bo kobieta od x lat trąbi o byciu wege, gluten free, sugar free itd. wydaje książki o eko życiu i jak widać - na powierzchowność nic nie pomoże. jestem ciekawa, czy ktoś ją uświadomi o brakach w wiedzy na 'jej' tematy.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Dzień Dobry TVN

Post autor: alva_alva »

Słowa R. Jusis: " Na rynku jest wiele mąk bezglutenowych, które są i tak z pszenicy.Czyli jak uzyskano tę pszenicę bezglutenową, nie mam pojęcia.
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/d ... 11140.html ( film z chlebie i bułkach)

Tekst z glutenowym prosem chyba wycięli , bo przesłuchałam trzy filmiki i nie ma tego zdania. Jak Reni mówi o jajkach, że dodała jajka , to w tym momencie Pieńkowska się jej zapytała jak się mają jajka do glutenu i wtedy Reni powiedziała, że jajka glutenu nie mają, bo gluten mają zboża, nawet takie jak orkisz i proso.
Pewnie po moim i pewnie nie tylko moim mailu wycięli to, ale na dole ludzie już to skomentowali.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dzień Dobry TVN

Post autor: Adrian »

Wczoraj był ten przebojowy 92-letni dziadek na dwójce :)
Reah
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 10:17
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dzień Dobry TVN

Post autor: Reah »

alva_alva pisze: Nie, nie miała racji. Powinnaś obejrzeć najpierw program, usłyszeć jaj wypowiedz. Powiedziała, " gluten jest w zbożach, nawet w orkiszu i prosie...". Nawet... W orkiszu był zawsze i będzie gluten.Stawianie go na równi z prosem oznacza, że ona nie odróżnia w ogóle zbóż glutenowych od bezglutenowych i nie ma pojęcia o czym mówi.
No więc miała rację mówiąc, że gluten jest w orkiszu - ja napisałam, że orkisz jest BE a nie BG :) I tylko w tym zakresie pisała, że miała rację.
Co do reszty jej wypowiedzi i tego, że nie rozróżnia zbóż bezglutenowych od tych zawierających gluten - pełna zgoda.
Ale ja zaciekawiłam się tylko tym orkiszem, bo zacytowana w pierwszym poście wypowiedź była co najmniej dwuznaczna.
Orkisz jest i był glutenowy i warto wyraźnie to podkreślić, żeby nikt więcej nie miał po takich programach wątpliwości.
ODPOWIEDZ