Trzustka?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Milek272
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 24 mar, 2014 20:13

Trzustka?

Post autor: Milek272 »

Witam objawy zaczeły sie 3 miesiace temu po imprezie. Ból brzucha po lewej stronie na wysokosci pepka potem lopatki, wyszły lamblie i helicobacter.3 antybiotyki i metronidazol, pojawiły sie biegunki tluszczowe. USG robione wszystko ok, amylaza w normie. Nie wiem, do czerwca musze czekać na gastro :( Wiem ze mialem w dziecinstwie nietolerancje mleka, czesto jak zjem duzo pieczywa, makaronow zaostrzaja mi sie zmiany skorne, mam czerwony plamy. Chcialbym zdiagnozowac co mi jest, moze to byc celiakia? Wdg stron ktore przejrzalem na necie jest to przewlekle zapalenie trzustki. Dodam, że jestem mlody mam tylko 19 lat, ale niestety ostatnio naduzywalem alkoholu rozne imprezy itp. W badaniach krwi wyszla niedokrwistosc
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Trzustka?

Post autor: alva_alva »

Milek272 pisze:Witam objawy zaczeły sie 3 miesiace temu po imprezie. Ból brzucha po lewej stronie na wysokosci pepka potem lopatki, wyszły lamblie i helicobacter.3 antybiotyki i metronidazol, pojawiły sie biegunki tluszczowe. USG robione wszystko ok, amylaza w normie. Nie wiem, do czerwca musze czekać na gastro :( Wiem ze mialem w dziecinstwie nietolerancje mleka, czesto jak zjem duzo pieczywa, makaronow zaostrzaja mi sie zmiany skorne, mam czerwony plamy. Chcialbym zdiagnozowac co mi jest, moze to byc celiakia? Wdg stron ktore przejrzalem na necie jest to przewlekle zapalenie trzustki. Dodam, że jestem mlody mam tylko 19 lat, ale niestety ostatnio naduzywalem alkoholu rozne imprezy itp. W badaniach krwi wyszla niedokrwistosc
Milku, bez gastrokospii i badania wycinków trudno jest coś wyrokować, natomiast pogorszenie stanu jelit i objawy jelitowe po alkoholu mogą min. wskazywać na problemy z trzustką, wątrobą , żołądkiem czy jelitami.
Niedokrwistość w morfologii może wskazywać na problem jelitowy, czyli albo zaburzenia wchłaniania wit B12, bez której nie przyswaja się żelazo albo np. krwawienia z przewodu pokarmowego i w ten sposób krew organizmu ucieka. Krwawień nie musisz widzieć okiem, mogą być tzw. utajone krwawienia. Lekarz przy anemii powinien dać skierowanie na badanie kału na krew utajoną. W wypadku negatywnego wyniku, trzeba ponosić kał kilka razy, aby wynik był miarodajny. Jeśli w kale byłaby krew, to tym bardziej może to wskazywać na problemy z jelitami.Za tę niedokrwistość mogą być 0dpowiedzialne lamblie także, podobnie jak i za wtórne nietolerancje pokarmowe. Problem w tym, że dostałeś końskie dawki antybiotyków i po nich pewnie pojawiły się biegunki między innymi. Jak dobrze poczytasz ulotki od tych antybiotyków, a dostałeś pewnie amoksycylinę, klindamycynę z tym metronidazolem, bo taki jest schemat leczenia helicobakter, to doczytasz się, że po takiej antybiotykoterapii można dostać biegunek z wyjałowienia jelit.Efektem może być też grzybica.
Co do trzustki, to amylaza czy lipaza bywa podwyższona wysoko w ostrym zapaleniu trzustki, w przewlekłym zapaleniu oba badania mogą być w normie.

Czy zmiany na skórze swędzą? W jakich rejonach są i jak wyglądają? Czy bóle brzucha pojawiają się po jedzeniu , w nocy, na czczo? Masz temperaturę? Jakieś zmiany w jamie ustnej? Ile czasu minęło od zakończenia antybiotykoterapii? Czy biegunki nadal się utrzymują?
Milek272
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 24 mar, 2014 20:13

Re: Trzustka?

Post autor: Milek272 »

Biegunki są, ale rzadko może z raz w tygodniu teraz, po antybiotykoterapii minelo z 3-4 tyg myśle. Brzuch boli praktycznie cały dzień, ale nie jest to silny ból. Czasem przestjae bolec brzuch i zaczyna lopatka. Zmiany na skórze czasem swędzą, nie wiem ale tak jakby przy wysilku na poczatek. Temperatury brak, po antybiotykach bialy jezyk z rana. Skóra czerwona w kolo nosa na rekach przy zgieciu przedramiona i ramiona. Na wszelki wypadek lekarka dała mi Kreon10000 1x dziennie, bo wizyta dopiero w czerwcu u gastrologa :/ lecz i tak czasem mam biegunke mimo tego iz biore kreon. Jak myślicie jakie badania zrobić na wlasna reke? Taki przewlekly bol brzucha jest uciazliwy
PS: Ból brzucha wystepuje po lewej stronie na wysokosci pepka
A co do krwi w kale, to ostatnio sie jemu przygladam i są takie czerwone nitki jakby, ale nie wiem moze to mieso czy cos innego co sie niestrawilo, napewno zrobie badania na krew utajona.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Trzustka?

Post autor: Leeloo »

zbadałbym tu wiele, ale na początek może:
kał ogółem
ze 3 próbki kału na krew utajoną- zbierasz to w ciągu tygodia powiedzmy i zanosisz za jednym razem
mocz ogółem + niech dobadają amylazę

z krwi:
amylaza
lipaza
AST
ALT
elektrolity
ferrytyna
IgE całkowite
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Trzustka?

Post autor: alva_alva »

Milek272 pisze:BTemperatury brak, po antybiotykach bialy jezyk z rana. Skóra czerwona w kolo nosa na rekach przy zgieciu przedramiona i ramiona.
PS: Ból brzucha wystepuje po lewej stronie na wysokosci pepka
.
Biały nalot może oznaczać min. grzybicę- całkiem możliwe po antybiotykach.

Czym tę skórę smarujesz?

USG miałeś?
Milek272
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 24 mar, 2014 20:13

Re: Trzustka?

Post autor: Milek272 »

USG miałem wcześniej robione i wszystko wyszło dobrze, bylo to 2 miechy temu. Skóre nawilżam cetaphilem, biały nalot jest coraz mniejszy już go prawie nie ma. Tylko te nieszczęsne biegunku sie zaczęły nawet podczas brania Kreonu, tłustego nie jadam, kreon więc odstawiłem. Boli na wysokości pępka bo lewej stronie + biegunki, gastro w Czerwcu ;(
ODPOWIEDZ