Dieta małego alergika

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Dieta małego alergika

Postprzez Czibik » Wt 27 lis, 2018 10:03

Dzień dobry. Jestem mamą 14 miesięcznego alergika. Jest uczulony na białka mleka krowiego, całe jajko, gluten?, kukurydzę, ziemniaka, pora, banany, cytrusy, morele, brzoskwinie, ananas, kokos, migdał, kakao, mango, soja truskawki. Z glutenem nie mam pewności, bo lekarze nie chcą go zbadać pod tym kątem. Po pszenicy ma paskudne biegunki, ale po innych glutenowych zbożach też ma pogorszenie stanu jelit i trawienia. Lekarz zaleca dietę eliminacyjną opartą na obserwacji objawów.
Morfologię ma w normie. W proteinogramie niedobór gamma globulin więc wszystkie testy nie mają wiekszego sensu. Może jeść marchew, dynia, gruszka, jabłko, ryż, owies bezglutenowy, kasza gryczana, jaglana, amarantus, tapioka, quinoa, brokuł, kalafior, kurczak, indyk, wieprzowina, łosoś, soczewica czerwona, karob, maliny, papryka, daktyle, żurawina, słonecznik, czosnek, cebula, ogórek zielony, groszek zielony, fasola szparagowa, ciecierzyca, bataty, brukselka, cukinia, fasola biała, kapusta biała, siemie lniane, sorgo, szpinak, pietruszka.
No i jest karmiony piersią dodatkowo
Boję się strasznie że będzie miał niedobory przez taką dietę. I nie jestem pewna zasadności diety bezglutenowej. Ostatnio zagłębiając się w temat przeczytałam na celiakia.pl że większość chorych ma objawy inne niż biegunka i tu byłam w szoku bo:
Moja mama ma padaczkę o nie wyjaśnionej etiologii, pogłębiające się zaburzenia neurologiczne (lekarze nie wiedzą od czego), miała kilka poronień, dwa przedwczesne porody, kłopoty z zajściem w ciąże, po drugiej ciąży zeszło jej szkliwo z zębów i musieli je usunąć, wiecznie niska hemoglobina (u mnie też), podwyższony cholesterol mimo bardzo ścisłej diety przeciwrefluksowej, osteoporoza w wieku 50 lat ,więc sporo by się zgadzało... wysłałam ją dziś do lekarza, żeby porozmawiała o diagnostyce w tym kierunku...
Mój syn ma niedorozwój szkliwa na górnych jedynkach z tych objawów i wiecznie hemoglobinę w, dolnej granicy normy mimo przyjmowania żelaza.
Ah i ja mam odwieczne problemy z tym że nie mogę przytyć. Przed ciążą potrafiłam jeść trzy razy tyle co mój mąż, do tego tlusto i słodyczy dużo a zawsze byłam mega szczupła.
Jak Państwo sądzą, powinnam mu próbować podawać zboża glutenowe, czy trzymać dietę tak jak gastrolog zalecił? W lutym mamy kontrolę w CZD, zamierzam zapytać o badania genetyczne u syna pod kątem celiakii.
Czibik
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: Dieta małego alergika

Postprzez olareszke80 » Pt 30 lis, 2018 20:13

Jeżeli po zbożach glutenowych też obserwujesz chociaż lekkie pogorszenie, to chyba nie warto na siłę tych zbóż podawać... Masz inne kasze do wyboru. Ciekawe tylko jak ma wyglądać wtedy diagnostyka w kierunku celiakii, może warto przeciwciała zbadać szybciej, póki jeszcze coś glutenowych rzeczy twój synek je?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz

Postprzez Czibik » Pn 03 gru, 2018 10:36

Syn ma obniżone gamma globuliny więc przeciwciała mu nie wyjdą. Tak to bym już dawno mu nawet na własną rękę zbadała ich poziom.
Czibik
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez olareszke80 » Pn 03 gru, 2018 13:59

to wygląda na to, że powinniście iść jak najszybciej na gastroskopię, żeby nie męczyć synka glutenem, bo do wykonania badania coś glutenowego powinien jeść. Chyba że lekarz zalecając już teraz dietę bezglutenową chce sprawdzić, czy ustąpią objawy i kiedyś w przyszłości robić tzw. prowokację.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz

Powrót do Porady żywieniowe