Bielactwo

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Bielactwo

Post autor: Monika23 »

Czy ktoś z Was ma lub miał taki problem?
Ostatnio - po wakacjach wyszły mi jakieś białe plamy, dermatolog próbował zaserwować mi jakieś kremy, maści i antybiotyk mając nadzieję, że to jakiś grzybek się wdał, ale nic nie pomogło. Więc stwierdził, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to jest bielactwo. Nie miałam jeszcze badań, ale ten lekarz jest najlepszym dermatologiem o jakim słyszałam. Kiedyś już mi pomógł ratując przed zabiegiem chirurgicznym wiec raczej ma rację.
Dwie plamy niepokoją go najbardziej ponieważ są na piersiach :wink: a konkretnie na brodawkach.
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Muszę Cię zmartwić. Typowe miejsca, w których występują białe plamy w bielactwie to właśnie piersi, również wierzchnia strona dłoni, przedramiona, czasem twarz, rzadziej plecy. Zdarza się, choć bardzo bardzo rzadko, że takie plamy znikną same. Ale lepiej się nie łudź, bo zdarza się to niezwykle rzadko. Często bielactwo pojawia się przy przewlekłym zapaleniu tarczycy (tzw. tarczyca Hashimoto). Aby sprawdzić, czy masz takie zapalenie, musisz zrobić badanie na przeciwciała antyTPO. Przerabiałam to niedawno. Badanie zlecił mojemu synowi endokrynolog (mimo że prywatnie robione, musieliśmy mieć skierowanie). Dopóki hormony tarczycy są w normie, a poziom przeciwciał antyTPO niewielki, choroby tej nie leczy się. Jedynie sprawdza się raz w roku USG tarczycy i ogólny poziom hormonów tarczycy.
Choroby autoimmunologiczne tarczycy mogą pojawiać się jako jedno z powikłań nie rozpoznanej celiakii (lub nie stosowania diety w rozpoznanej).
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

Będąc dzieckiem, w Instytucie Matki i Dziecka leczyłam się u endykrynologa. Nie pamiętam jakie dokładnie było rozpoznanie, wiem że leczono mnie najpierw czymś co nazywał się Eltroxin a później Jodit200.
A jak jest z leczeniem? Da się to leczyc? Zniknie? Jak szybko postępuje? Znasz dobrego lekarza? Wiele pytań powstało... jeszcze to się wali na głowę....
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Grażyna pisze:Typowe miejsca, w których występują białe plamy w bielactwie to właśnie piersi, również wierzchnia strona dłoni, przedramiona, czasem twarz, rzadziej plecy. Zdarza się, choć bardzo bardzo rzadko, że takie plamy znikną same.
A moja Asia ma coś podejrzanego na kolanach. Latem gdy nogi ma opalone te białe plamy widać bardziej. Ostatnio stwierdziłam jednak, że na jednym kolanie jakby trochę znikło... czy to bielactwo?
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Może być grzybek. Dermatolog łatwo odróżni. Grzybek lepszy bo da się wyleczyć. Doczytałam, że plamy "Bielacze", mogą się ujawnić po dużym stresie (może to być np. operacja).
ODPOWIEDZ