z

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Czemu tylko osoby dorosłe Cię interesują? Moja córka ma stwierdzoną celiakię i lekarze powiedzieli, że na diecie bezglutenowej powinna być do końca życia...
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

marcel234 pisze:
GosiaM pisze:Czemu tylko osoby dorosłe Cię interesują? Moja córka ma stwierdzoną celiakię i lekarze powiedzieli, że na diecie bezglutenowej powinna być do końca życia...
Wiesz wszystko zależy od wieku, ale moim zdaniem (troche to jest oparte na obserwacji
i z autopsji-znajomi) ludzie młodzi czyt.bardzo młodzi wychodzą z tego...
Szczerze mówiąc to byłam u wielu lekarzy i większośc z nich mówi, że celiakia raz rozpoznana jest na całe życie.
Czytając to forum też można zauważyc, że wiele osób miało rozpoznanie w dzieciństwie, potem było prowokacja i "ozdrowienie" a po kilku lub kilkunastu latach okazało się, że jednak nie, wracamy do punktu wyjścia.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

marcel234 pisze:
Wiesz wszystko zależy od wieku, ale moim zdaniem (troche to jest oparte na obserwacji
i z autopsji-znajomi) ludzie młodzi czyt.bardzo młodzi wychodzą z tego...
Niestety marcel234 - to jest przypadłość na całe życie, objawy z wiekiem mogą po prostu być mniej dokuczliwe, bo choroba może przejść w fazę "utajoną" i dlatego niektórym wydaje się, że z tego wyszli (o zgrozo, niedouczeni lekarze jeszcze czasem też tak uważają!). Tymczasem w przypadku zaprzestania diety celiakia powoduje powolne spustoszenie w organizmie, co prędzej czy później źle się konczy. Każdy mądry lekarz i każde uczciwe (czytaj aktualne medycznie) źródło powie Ci jedno - to choroba na całe życie i nie wolno jej bagatelizować!

A wracając do Twojego pytania: według światowych badan na celiakię choruje średnio 1% społeczenstwa w każdym kraju z naszego kręgu "żywieniowego" (inaczej jest u zjadaczy ryżu - tam po prostu choroba nie występuje), z czego (w Polsce) wykrywa się co 20-30 przypadek, właśnie dlatego, że dominuje postać utajona celiakii. Trochę matematyki i bedziesz mieć przybliżoną liczbę chorych.
Nikt nie prowadzi żadnej ewidencji celiaków, zwłaszcza dorosłych (szpitale być może potrafią policzyć dzieci, które są pod ich opieką), bo w mentalności osób zajmujących się zdrowiem naszych rodaków celiakia funkcjonuje wciąż jako mało ważna choroba małych dzieci.
Nasze zadanie jako Stowarzyszenia - zmienić to.

Dlatego dobrze by było, gdybyś zrewidował swoją opinię na temat uleczalności celiakii i propagował wśród znajomych rzetelną wiedzę na ten temat, gorąco zachęcam, wyjdzie to wszystkim na zdrowie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

marcel234 pisze:Wiesz wszystko zależy od wieku, ale moim zdaniem (troche to jest oparte na obserwacji i z autopsji-znajomi) ludzie młodzi czyt.bardzo młodzi wychodzą z tego...
Muszisz odróżnić dwie jednostki chorobowe - celiakię i alergię na gluten, które leczy się dietą bezglutenową.
Tak jak napisały dziewczyny - pierwsza jest na całe życie i nie ma się co łudzić, że przejdzie (najwyżej, że odkryją jakieś cudowne lekarstwo). Alergia jak najbardziej przechodzi.
Ostatnio zmieniony pn 22 sty, 2007 23:24 przez Magdalaena, łącznie zmieniany 1 raz.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

marcel234 pisze:Według tej str. http://www.resmedica.pl/zdart6006.html
W Polsce liczba zachorowań na tę chorobę jest oceniana na 1:15 000 urodzonych dzieci.
Nie potrafię spokojnie tego czytać. :(: Informacje pochodzą chyba sprzed 20 lat!!! Poza tym autorka tego artykułu robiła biopsję mojemu synowi i kiedy przed wyjściem ze szpitala mówiła co dziecko może jeść, stwierdziła m.in. że może skrobię pszenną (i nie chodziło jej absolutnie o bezglutenową!!! :(: ), bo "skrobia pszenna nie zawiera glutenu"! Inne rzeczy litościwie pominę...
Jak sobie pomyślę, że ta pani doktor wciąż udziela podobnych "wskazówek" rodzicom chorych dzieci... !@#%$^&*#@!$%$#@!
Wybaczcie złość...
Napiszę do nich z ramienia Stowarzyszenia, żeby wycięli ten artykuł, bo jest po prostu zdezaktualizowany o 20 lat.
Obrazek
Awatar użytkownika
MariuszO
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 236
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 17:55
Lokalizacja: obywatel świata

Post autor: MariuszO »

Wg ostatnich badań robionych przez AOECS średnia europejska to około 1:130
Łatwiej gruby kijek pocieniować niźli cienki pogrubasić!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ja gdzieś czytałam (chociaż nie potrafię w tej chwili zacytować źródła) że w krajach europejskich (dotyczyło to badań krajów Unii Europejskiej bodajże) zachorowalność w zależności od kraju i wieku badanych wynosi od 1:200 do 1:100.
Uprzejmię pragnę przypomnieć, że do "użytkowników" diety bg należą nie tylko chorzy na celiakię i alergie pokarmowe, ale też m.in. dzieci autystyczne, chorzy na nzj, choroby nowotworowe (niektóre) i wiele innych osób. O nich też trzeba pamiętać, bo dotyczą ich te same problemy...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
mekaz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 03 cze, 2007 23:43
Lokalizacja: ŁDZ

Post autor: mekaz »

Znam te dane mówiące o ilości 1:130 jednak ciekawy jest fakt że gdy w ramach doświadczeń np. badanie na grupie pacjentów z chłoniakiem jelita cienkiego. w grupie kontrolnej (osób przeciez z założenia zdrowych) średnio wykrywa sie miedzy 1,7% a 2,5% osób z celiakią bez objawową.
ODPOWIEDZ