BADACIE SIE?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Marta1982
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw 11 paź, 2007 17:06
Lokalizacja: Śląsk

BADACIE SIE?

Post autor: Marta1982 »

Jeśli jesteście juz od jakiegoś czasu na diecie bezglutenowej ze zdiagnozowana Celiakia to wykonujecie sobie jakies badania w kierunku chorób ktore moga wynikac z nietrzymania diety aby wiedziec czy mimo ścisłej diety nie robi choroba jakiegoś spustoszenia w waszym organizmie? Wiadomo ze trudno wykluczyc całkowicie gluten i pewnie troche go zjadamy chocby nieswiadomie.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Osoby, które posiadają modelową celiakię, czyli z przeciwciałami, mniej więcej raz do roku robią sobie badanie w kierunku owych.Jeżeli wychodzą ujemnie, to dieta jest raczej prowadzona prawidłowo. A zazwyczaj przy okazji robi się kontrolnie morfologię i jak u każdego wyniki wiele mówią o ogólnym stanie zdrowia. Ja jeszcze zawsze życzę sobie osobno żelazo, bo z nim miałysmy szczególny problem. Co z osobami bez przeciwciał?... No raczej niech się same wypowiedzą.
Celiak
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: czw 29 mar, 2007 12:29
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Celiak »

BADACIE SIE?
Jest to bardzo dobre pytanie.
Czy badania, o których pisze ASIAR również dotyczą małych dzieci, np. 2 lataka?
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: BADACIE SIE?

Post autor: Magdalaena »

Marta1982 pisze:Jeśli jesteście juz od jakiegoś czasu na diecie bezglutenowej ze zdiagnozowana Celiakia to wykonujecie sobie jakies badania w kierunku chorób ktore moga wynikac z nietrzymania diety aby wiedziec czy mimo ścisłej diety nie robi choroba jakiegoś spustoszenia w waszym organizmie? Wiadomo ze trudno wykluczyc całkowicie gluten i pewnie troche go zjadamy chocby nieswiadomie.
Wiesz, chorób wynikającycch z nietrzymania diety jest tyle, są tak nietypowe, że naprawdę nie wiedziałabym co badać. Raz badałam przeciwciała i wyszły ok.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Marta1982
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw 11 paź, 2007 17:06
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Marta1982 »

Jeżeli nawet mała ilosc glutenu co jakis czas jest dla nas szkodliwa badanie na przeciwciala nic nie wykazuje bo przy malej ilasci glutenu sie nie pojawiaja. Przynajmniej ze mna tak bylo. Majac 18 lat mialam miec prowokacje glutenem a wczesniej badane przeciwciala aby wiedziec czy dieta byla trzymana prawidlowo. Bylam pewna ze wyda sie moje podjadanie ale tak sie nie stalo bo wynik byl ujemny. Po niecalym roku bez diety wynik dodatni. Wiec tym badaniem nie mozna calkowicie stwierdzic czy trzymamy SCISLA diete. Ja mysle o czestym badaniu moczu, kału, krwi. Czyli to co kazdy nawet zdrowy kontrolowac powinien. Wiem tylko tyle ze osoby narazone na raka jelita (np jesli wystepowal w rodzinie) powinny sobie wykonywac raz w roku badanie na zatajona zawartosc krwi w kale (czy jakos tak, lekarz pewnie podpowie jak to dokladnie brzmi) a my chyba jestesmy na to narazeni dosc mocno z tego co wiem, przynajmniej ja sie tego obwiam.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Marta1982 pisze:eżeli nawet mała ilosc glutenu co jakis czas jest dla nas szkodliwa badanie na przeciwciala nic nie wykazuje bo przy malej ilasci glutenu sie nie pojawiaja. Przynajmniej ze mna tak bylo.
Dokładnie tak. A bya, że nie pojawiają się i przy dużej. Jest to bardzo osobnicze.
Marta1982 pisze:Ja mysle o czestym badaniu moczu, kału, krwi. Czyli to co kazdy nawet zdrowy kontrolowac powinien. Wiem tylko tyle ze osoby narazone na raka jelita (np jesli wystepowal w rodzinie) powinny sobie wykonywac raz w roku badanie na zatajona zawartosc krwi w kale
Krew tak, jak najbardziej, ale co do badania kału na krew utajoną, to dotyczy to wykazania nieprawidłowości w jelicie grubym. Tym bardziej takie badanie jest uzasadnione, jeśli dana osoba ma stwierdzoną polipowatość jelita grubego. Zaś jeśli w bliskiej rodzinie miała wypadki nowotworów - to są obecnie badania markerów nowotworowych z krwi. Zaś jeśli chodzi o chłoniaka, najbardziej "popularnego" wśród celiaków, to ja wcale nie mam pewności, że badanie kału cokolwiek wykaże. Już prędzej badanie krwi i nieprawidłowości w jej składzie. Ale to już maże być ciut za późno na profilaktykę. Bo chłoniak to zupełnie inny typ nowotworu niż ten w j. grubym.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
ODPOWIEDZ